Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Kedi Beslemek İsteyenler için Kedi Irkları

  Abyssinian


  Temel Özellikleri

  Algılayıcı ve zeki olan Abyssinian kolay eğitilir. Uyanık oldukça yetenekli ve canı isteyince sokulan sevgi dolu bir kedidir. Her zaman kendisine meşgul olacak bir şeyler bulabilir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Kafası hafif üçgendir ve yumuşak hatlara sahiptir. Burun kısmı sivri veya köşeli olmaktan ziyade çukur bir görüntü verir. Güzel bir kesimi olan kulakların uçları dik ve sivridir.

  Parlak büyük ve birbirinden ayrık duran gözlerinin altında kalemle çekilmiş gibi duran çizgiler onun karakteristik özelliklerinden biridir. Vücudu orta büyüklükte olup kaslıdır.

  İnce ve narin kemikli bacaklar ön tarafta arkaya kıyasla daha uzundur. Ayakları küçük kompakt ve ovaldir. Kuyruğu kalın ve uzundur. Tüyleri kısa ince telli ve orta uzunluktadır.
  Dokunulduğunda hoş bir duygu uyandırır ve iç tüylerle beraber oldukça yoğundur. Gözler altın rengi veya yeşildir. Kuyruk uçları ise kedinin üzerindeki en koyu renkten daima bir ton daha koyu olur.

  Renkleri

  Yanık kahverengi kızıl ve mavi olabilen tüyler bazen açık bazen de koyu renk bantlarla süslenir. Yanık kahve tonlarındaki tüylerde bantlar siyah veya koyu kahverengi olabilir. Kızıl tüylü kedilerde çikolata rengi güzel bir kızılla birleşir ve sıcak bir görüntü verir.

  Mavi tüylerde ise açık gri-mavi ve arduaz grisi fildişi rengi iç tüylerin üstünde de---gıs---ik tonlarda yayılır. Bejimsi uçuk kahverengi tüylerin ise açıklı koyulu pembemsi bantları vardır. Her dört renkte de iç tüyler açık renkli ve parlak olurlar.

  Tüy Bakımı
  ölü tüyleri almak için yapılan muntazam fırçalama ve ara sıra uygulanan tırnak kesimi bu kedinin bakımı için yeterlidir.

  Kökeni
  Afrika vahşi kedisine (Felis libyca) benzemesinin nedeni eski ingilizlerin abyssinian ırkını geliştirmek için yapmış oldukları titiz çalışmaların sonucudur. Diğerlerine kıyasla oldukça saf ve eski bir ırk olmasına karşın bu kedilerin antik Mısır'ın mumyalanmış kedilerinin direkt torunları olduğu söylenemez. 1860 ların karmaşık dönemlerinde kuzey Afrika'da görev yapan ingiliz subayların Abyssinia'dan aldıkları ilk hatıra kedilerden biri "Zula"dır.

  Bu ırkın İngiltere'de tanınması 1882 yılında oldu ve "ingiliz işaretlisi" olarak kabul edildi. 1919 da Abyssinian Kedi Kulübü kuruldu ve Abyssinian ismi bu kedi ırkı için resmen kabul edildi.
  American Bobtail

  Temel Özellikleri

  Bobtail'lerin kişilikleri tek kelimeyle tanımlanamayacak kadar mükemmeldir. Canlı hareketli tatlı zeki ve sevgi doludur. Bu harika yaratıklar her kedi sevenin kalbini hemen fethederler.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Kafası geniştir ve güçlü çeneleri vardır. Kulakları orta ile büyük sayılabilecek ebatlarda aşağıya doğru genişleyerek iner. Burun ise zarif bir eğimin dışında düz sayılır. Gözleri iri ve hafifçe yuvarlaktır.

  Bedeninin fazla yüksek olmadan belli bir uzunluğa sahip tıknaz ve yere yakın bir görünümü vardır. Dişiyle erkeğin arasındaki fark erkek kedinin geniş omuzlu ağır yapılı ve kaslı olmasına karşın hemen hemen aynı ölçülerde ama daha kedimsi bir kıvraklıkta oluşudur.

  Bacaklar kısa ve yoğun kemiklidir. Kuyruk esnek ve pon pon gibi veya sivri uçludur. Genelde tüyleri orta uzunlukta peluş gibidir ve birbirine dolanmaz. Daha uzun tüylü kedilerde ense ve bacaklarda farklı tüy birikimi olur.

  Tüy Bakımı

  Düğümlenme sorunun olmayan tüyler ara sıra geniş ve ince dişli bir tarakla taranmak ister. Yıkamak istediğinizde yağ içeren şampuanlardan kaçının çünkü o güzelim tüylerini yassı ve yapışık bir hale getirir.

  Kökeni

  1960'larda hoş bir raslantıyla bulunan bu ırkın annesinin bir Siyam dişisi babasının ise kahverengi veya gri bir tekir olduğu tahmin ediliyor. Doğan yavrunun güzelliği karşısında artan ilgiyle beraber Birman Himalayan hatta Himalayan/Siyam ırklarının karışmasıyla bugünkü American Bobtail haline gelen bu güzel kedi artık maalesef fazla bulunmuyor. Ama hala uğraşan özverili yetiştiriciler bu ırkın yaygınlaşması için ellerinden geleni yapıyorlar.
  American Curl


  Temel Özellikleri

  Asil ve mantıklı bir kişiliğe mükemmel sezgilere ve akılcı bir duyarlılığa sahiptirler. Meraklı davranışları ve hayata pozitif bakışlarıyla hemen dikkat çekerler. Kendileri gibi dışa dönük yaşamayı seven ve hayata olumlu bakan insanlar tarafından tercih edilen bu kediler iki-üç yıl içinde çocukluktan ergenliğe geçerler.

  Taze et dışında kutu konserve ve hazır mamalarda çok hoşlarına gider.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Bu ırk orta büyüklükte bir kafa yapısına sahip olmasına rağmen; iki kulak arasındaki mesafesinin darlığı nedeniyle oldukça uzun bir kafa yapısına sahipmiş gibi görünür. Irklar arasında en duyarlı kulağa sahip olan American Curl'in kulakları uzun dik ve ağzına oranla geniş bir yapıdadır.

  Geniş ceviz şeklini andıran gözleri biçimli kare şeklinde burnu ve küçük ağzıyla çekici ve alımlı olan Curl oldukça sağlam bir çeneye sahiptir. Ağırlıkları 2.5 ile 4.5 kg arasında de---gıs---en American Curl; az gelişmiş ancak düzenli çalışan kasları orta uzunluktaki bacakları üzerinde birbirleriyle orantılı çizgiler bulunan geniş kuyruğu ve yuvarlak çok büyük olmayan patileriyle orta büyüklükte bir vücut yapısına sahiptir. Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandıran ve çok uzun olmayan tüylere sahip olan Curl'in derisi sarkık olmasına rağmen buruşuk değildir.

  Tüy Bakımı

  Yumuşak-ipeksi ve bir o kadar da parlak olan tüyleri orantılı traş edildiğinde sağlıklı bir görünüm kazanırlar.

  Kökeni

  American Curl'ün hikayesi Joe ve Grace Ruga nın Californiadaki evlerinin göl kenarında Shulamit' i keşfetmesiyle başlar. Ruga çifti 1981 yılında Shulamit ırkı kedilerinin dört yavrusunun ikisinin Shulamit gibi kıvırcık tüylü ve kıvrık kulaklı olmasına karşın diğer ikisinin kıvrık kulaklı ve düz uzun tüylü doğmasıyla genetik çalışmalarına başlamışlar ve bu ırkı safkan hale getirmişlerdir.

  İlk kez 1983 yılında tanınmaya başlayan bu ırk 1986 yılında CFA ( Cat Federal Assocesetion ) tarafından saf ırk olarak kabul edilmiştir. 1991 yılında şampiyonalarda görülmeye başlayan Amerikan Curl ırkı 1993 yılında iki farklı tüy uzunluğu ile kabul edilmiştir.

  Her renk ve tüy patendi kabul edilen ırkın en belirgin özelliği kulaklarının kıvrıklığı olarak kabul görmüştür.


  American Keuda

  Temel Özellikleri


  American Keuda oldukça hareketli ve atletik bir kedi ırkıdır. çok iyi koşucudur ve kıvrak hareketleri vardır. Suda yüzmekten ve oynamaktan hoşlanır. Olukça zekidir. Yeni tanınan ve resmi olarak kabul edilen bir ırk olmasına rağmen aslında uzun yıllardan beri Teksas ve çevresinde çifliklerde doğal yaşam süren bir ırktır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  American Keuda orta boyutlarda genel olarak yumuşak hatlara sahip bir ırktır. Başı vücuduyla orantılı standart yüz hatlarına sahiptir. Kulakları orta büyüklükte ve uçları yuvarlak üçgen şekillidir.

  Gözleri badem şeklinde dış uçları hafifçe yukarı kalkıktır. Göz renginin önemi yoktur. Kürkü kısa düz yumuşak tüylerden oluşur. Kuyruğu vücuduyla orantılıdır. Genellikle gevşek yapılı bir derisi vardır. Karın bölgesi ve dirseklerde derisi katlanarak kıvrımlar yapar. Bu kıvrımlar ona atletik hareket kabiliyeti sağladığı gibi yazın ısı ayarlamasına da yardımcı olur. Aynı zamanda muhtemel saldırılarda düşmandan kolayca sıyrılmasına olanak verir. Bacaklarına daha esnek bir yapı kazandırdığından Keuda bir çita gibi koşabilir.

  Tüy Bakımı

  özel bir tüy bakımı yoktur. Fırçalama yeterlidir.

  Kökeni

  Keuda'nın ismi uzun yıllardır Texas Oklahoma & New Mexico'da uygulanmakta olan "Kitten Evaluation Under Direct Assessment" (KEUDA) yani yavru kedilerde direkt değer biçme değerlendirme programından gelmektedir.

  Amerikan Keudanın minyatür versiyonları da geliştirilmektedir. Geliştirilmesinde Egyptian Mau ırkının kullanıldığı düşünülmekle beraber bunu tam olarak destekleyen bir kanıt yoktur.
  American Shorthair


  Temel Özellikleri

  Zeki atılgan ve oldukça hareketli olan bu kedileri; uyurken yada şekerleme sırasında akrobatik hareketler yaparken görmek mümkün. Bu sevimli hareketler özellikle fare avındayken kendileri için büyük bir heyecana dönüşebilir. Taze et ve mamaların dışında kemirebileceği besinlerden hoşlanır. Karışık tatlı kemikler herzaman tercihidir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Belirgin dolgun yanakları orta büyüklükte badem şeklini andıran gözleri kareye benzer köşeli bir burnu dik kulakları ve küçük yuvarlak ağzıyla orta büyüklükte bir kafa yapısına sahiptir.

  Gelişmiş çenesi ve geniş omuzları sayesinde güçlü ve sağlam bir görüntüye sahip American Shorthair'ın orta uzunluktaki bacakları ve yuvarlak patileri; dikkat çekici görüntüsünü destekler yapıdadır. Tüyleri; kısa ve ince olmasına rağmen so---güg---a oldukça dayanıklıdır.

  Tüy Bakımı

  Tüylerinin sağlıklı ve düzenli fırçalanması gerekir. Ayrıca düzenli fırçalama kedilerin sahiplerine daha çabuk alışmasını sağlayacağı gibi kedi ile sahibi arasında kurulacak dostluk içinde önemli bir aşamadır.

  Kökeni

  Bu ırkın kökeni 1904 yılında ilk evcil kedi olan Buster Brown ırkına dayanır. İlk olarak Mayflower isimli Amerikan kargo gemisinin seyahati sırasında keşfedilen ve sürekli uzun gemi seyahatlerinde bulunduklarından hacılara benzetilen bu kedilerin kökeni İngiltere olmasına rağmen Amerika olarak bilinir.
  American Wirehair

  Temel Özellikleri

  Vahşi ve sert görüntüsünün altında oyuncu ve sevecen bir karakter yatar. Oyun oynamaktan büyük bir zevk alan bu ırkın kedileri iyi birer avcıdır. Bu yeteneklerinin gelişmesinde atik ve enerjik yapılarının etkisi büyüktür. Hareketli geçen günün sonunda derin bir uykuya dalmaya bayılırlar. Genelde doğal ve lifli yemeklerden hoşlanırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  İri yapılı dikdörtgen kafa yapısıyla American Shorthair'dan ayrılır. Ağız ve çene yapıları iyi gelişmiş öne doğru hafif çıkıntılıdır. Bacakları orta uzunlukta ve kemikli yapıdadır. Patiler küçük ve ovaldir. Kuyruğu orta uzunlukta ve az kaslıdır. Yumuşak olan tüyleri dik kıvırcık ve oldukça sıktır.

  Tüy Bakımı

  Dayanıklı ve sağlıklı tüy yapısına sahiptirler. Dolgun sık ve parlak tüylerin bakımına oldukça önem verilmeli kıvırcık tüyleri fırça yada tarakla taranmalıdırlar.

  Kökeni
  İlk kez 1966' da Newyork'ta ortaya çıkmış tüylerinin parlaklığı ve güzelliği ile dikkat çekmiştir. İlk olarak ırk özelliklerinin benzerliği nedeniyle shothair ırkı olarak kabul edilmiştir. 1978 yılında Kuzey Amerikada da görülen ırkın kedileri; yıllarca Amerikan kedi severler tarafından pek beğenilmese de tüyleriyle her zaman gündemde kalmayı başarmışlardır.


  Ankara Kedisi (Angora)


  Temel Özellikleri

  Tam anlamı ile sahibine tapan ve onu her yerde takip eden Ankara kedisi enerjik oyuncu zeki ve meraklı bir kedidir. Evine oldukça düşkün olan Ankara kedileri insanlar ile ilişkilerinde oldukça yakın ve uyumludur. Meraklı ve araştırmacı yapısı ona oyuncu özelliğide katmıştır.

  Bunun yanında kararlı bir yapısı olması da meraklı kimliğinin bir sonucu olarak görülebilir. Eğer aklına bir şey koyduysa mutlaka yapacaktır. Kendine özgü eğlence anlayışı ve gösteri merakı nedeniyle onu evde mobilyalar üzerinde gezinirken hayali avını yakalarken veya yumaklar ile oynarken görmek ve onunla hiç sıkılmadan eğlenceli dakikalar geçirmek mümkündür.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Keskin hatlarla belirlenmiş orta büyüklükte bir kafaya sahip olan Ankara kedilerinde burun oldukça uzun ve üçgenimsi bir yapıdadır.

  Kulaklar uzun sayılabilecek bir büyüklükte dik ve birbirine yakın olarak başın üst tarafına doğru yerleşmiştir. Kulak uçları dik ve tüylüdür.

  Gözler iri ve yuvarlak yapıda göz bebekleri ise dikey bir badem şeklindedir. ---cög---unlukla mavi göz rengi ile karşılaşılmakla birlikte kehribar sarı yeşil-sarı tonları ve sarı-mavi göz gibi iki farklı renkte olabilir. Uzun ve adeleli bir vücuda sahip olan Ankara kedileri duruş ve hareketlerinde oldukça zarif bir yapıdadır.

  Tüyler tek tabakadan oluşan bol uzun ipeksi ve beyaz yapıdadır. Alt tüyler denilen ikinci bir tabaka yoktur. Kuyruk bol tüylü kabarık ve uzundur. Yürürken kuyruğunu sırtına doğru yatay olarak kıvrık tutan Ankara kedileri bu özellikleri ile spesifik bir görünüm ve tek olma özelliği kazanmıştır. Ankara kedilerinin kalıtsal olan en karekteristik özelliği sağırlıktır fakat bazı Ankara kedilerinde gözlenmeyebilir.

  Tüy Bakımı

  Uzun ve ipeksi tüyleri sık tarama gereksinimini doğurmaktadır. Düzenli olarak taranması gerekir. Aksi halde açılması güç kıtık problemi yaşanabilir.

  Kökeni
  Uzun tüylü kedilerin atası olarak kabul edilen ve Avrupa'da Angora olarak tanınan Ankara kedisi ---cög---u zaman İran kedileri ile karıştırılmış ve Amerikada İran kedisi olarak tanınmıştır.

  Türkiyede üretilen ve saf Türk kedisi olan bu ırkın anavatanı ve kökeni Ankara yöresidir. İlk kez 1620-1625 yılları arasında Haçlı seferleri döneminde bir Fransız bilim adamının ülkesine dönerken götürdüğü bir kaç beyaz Ankara kedisinin üretilerek seçkin bir şekilde dağıtılması ile Avrupada tanınmış ve büyük ilgi görmüştür. 17.yy.da İtalyada tanınan Ankara kedisi için özel dernekler kurulmuştur.

  Bu derneklerden en önemlisi olarak sayılabilecek ve halen çalışmalarını sürdüren Club Angora Turco Pietro Della Valle isimli dernek Ankara kedilerinin üretimi ve gelişimi için çalışmakta ve yarışmalar düzenleyerek ırkın gelişimine katkıda bulunmaktadır. 18. yüzyılda Marie Antoniette ve 14. Louis gibi pek çok asil Ankara kedisinin hayranı olmuş ve Avrupada üretimi devam ettirilmiştir. 1962 yılında Amerikan askeri personeli tarafından bir çift Ankara kedisi Amerikaya götürülerek bu ırkın Amerikada da tanınmasını ve sevilmesini sağlamıştır.

  Bu gün Amerika ve Avrupa'da saf Ankara kedisi olarak üretimi yapılmaktadır. Ankara kedileri uzun yıllar boyunca İran kedisi ile melezlenmiş ve farklı renklerde uzun tüylü kediler elde edilmiştir. Bu nedenle soyu tükenme tehlikesi yaşayan Ankara kedilerinin saf ırk özelliği olan beyaz rengin korunması ve neslinin tükenmemesi için son yıllarda üretimine özen gösterilmiştir.

  Australian Mist

  Temel Özellikleri

  Burmese'nin sevecenliğini Abyssinian'ın zeka ve çevikliğini yerli kedilerinde sağlıklı ve güçlü yapısını almış mükemmel bir ev kedisidir.

  Sahibinin yanından ayrılmazlar ve evin içinde onunla birlikte dolaşırlar. Herzaman mutlu olan bu kediler tek bir oyuncakla saatlerce oynacak kadar sabırlıdırlar. çocuklarla ve diğer petlerle iyi anlaşan Australian Mist kucakta oturmaktan çok hoşlanır.

  Pek zeki sayılmazlar ama oyun oynamaya her zaman hazır olan bu ırkın yavru kedileri ergin kedilerden daha ağırbaşlı ve uysaldır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Orta boyutlarda sert kaslı bir vücudu olan Australian Mist kısa tüylü bir kedidir. Erkekler dişilere oranla biraz daha büyüktür.

  Kafa yuvarlak gövdeyle uyumlu kulaklar küçük ve diktir. Büyük parlak gözler yuvarlak şekilli ve yeşil renktedir. Gözler buruna doğru eğimli ve birbirine yakındır. Hafifçe aşağı doğru bakan gözler bıyık çene ve burun hatları yüze cana yakın sevimli bir ifade kazandırmaktadır. Bu güçlü ve anlamlı yüz ifadesi erkek kedilerde daha belirgindir. Göğüsü geniş ve yuvarlak şekildedir.

  Bacakları gövdeyle orantılı ve güçlüdür. Arka bacaklar ön bacaklardan hafifçe daha uzundur. Patiler oval şekilli ve temizdir. Kuyruk gövdeyle orantılı ve kalındır. Uca doğru çok az incelir ve hafifçe kıvrık dirsek oluşturur.

  Tüy Bakımı

  çok az tüy bakımı gereksinimi olan bir kedidir. Haftada bir kez yapılan 5 dakikalık kısa süreli bir fırçalama yeterli olur.

  Kökeni

  Avutralya'nın Sidney bölgesinde yerli kısa tüylü kediler Burmese ve Abyssinian' ın karışımından oluşan yeni tanınan melez bir ırktır. önceleri Spotted Mist olarak tanınan ırk 1980 yılında Avustralya da bir şampiyonada birici olmuş ve daha sonra ırkın adı Australian Mist olarak tanınmıştır. Ancak bu isim resmi olarak 1998 yılında kayıtlara geçmiştir. Daha sonraki yıllarda Amerika ve Yeni Zelanda'ya da götürülerek tanınmış ve yetiştirilmiştir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Balinese

  Temel Özellikleri

  Aktif sevecen spora yatkın ve aynı zamanda hassas kedilerdir. Bu nedenle yalnız bırakılmaktan hoşlanmazlar. Bahçe yaşamına meyilli olmalarına rağmen sokakta yaşayamazlar.

  Açık teraslar kuş banyoları vakit geçirmekten hoşlandıkları mekanlardır. Bu ırk genelde sistemli uyumlu ve düzenli insanlar tarafından tercih edilir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Her zaman vücuduyla orantılı orta uzunlukta bir kafa yapısına sahiptir. İlk bakışta kulaklarının dikliği ve genişliği ile göze çarparlar.

  Küçük ve sevimli burnuna geniş kulaklarına siyah çizgilerin hakim olduğu Baliniseler bademi andıran ve burunlarına doğru hafif eğimli olan gözleri sayesinde oldukça narin bir görüntü sergiler. Orta büyüklükteki vücudu ve gelişmiş kasları ile zarif bir profil çizen Balinese vücudu ile orantılı ince ve uzun bacaklara küçük ve oval patilere sahiptir.

  Uzun ince ve gösterişli tüylerin kapladığı kuyruğu ise esnek vücudunu tamamlayarak bu ırka farklı bir özellik kazandırmıştır. Irkın tüy yapısı; yele kısımları hariç uzun ve ipeksi bir görünüştedir.

  Tüy Bakımı

  Balineselerin tüylerinin biraz uzun bırakılması onları daha sevimli gösterir. Ayrıca tüylerinin düzenli olarak fırçalanması diğer kedi ırklarında olduğu gibi bu ırkın da çok hoşuna gidecektir.

  Kökeni

  Bu ırkın kökeni; Bali Denizi'nin güney kesiminde bulunan Asion şehridir. Irkın mesken tuttuğu bölge Bali Denizi'nin kuzeyine göre kültür ve nezaketten daha uzaktır. Bu nedenle ırkın karakterinde; uzun tüylü ırka mensup Siyam kedilerinin kibarlığı ve duygusallığı baskın değildir. Hatta bu ırkın davranışları eski yerli dansçıların figürlerine benzetilir.

  Bengal  Temel Özellikleri
  Uslu ve kararlı bir kedidir. Yürüyüşü atılan objeleri sahibine geri getirmesi ve suyla oynaması tamamen Bengal'e özgüdür. Kedisel özelliği olan bağımsızlığına karşın aynı zamanda şefkatli ve dışa dönük de olabilir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yuvarlak hatlarıyla yayvan ve hafif üçgenimsi bir kafası vardır. Kafası vücuduna oranla biraz uzun ve küçük görünür.

  Elmacık kemikleri yüksektir ve belirgin bıyıklarının üstünde geniş bir burnu vardır. İri badem biçimli gözleri birbirinden ayrıktır. Kulakları ufak kısa olup uçları yuvarlaktır ve genişleyerek kafaya oturur. Bedeni uzun ve sağlam olup gelişmiş kasları en dikkat çekici noktasıdır.

  Kalın kemikli ve iri bir kedi olmasına karşın evcillerin arasında ondan büyükleri de vardır. Bacakları orta uzunlukta kaslı ve asla ince değildir. Arka bacakları öndekilere oranla daha uzundur. Patileri yuvarlak ve iridir. Kuyruğu kalın orta genişlikte ve orta uzunlukta olup yuvarlak biten ucuna doğru hafifçe incelir.

  Tüyleri kısa ile orta uzunluktadır. Yavruların tüyleri genellikle daha uzundur. Tüy yapısı kalın zengin ve yumuşaktır. Dokunulduğunda çok hoş bir duygu verir

  Tüy Bakımı
  Orta uzunlukta olan yumuşak tüyleri her gün bakım ister. En iyi bakım nazik fırça darbeleriyle ve yumuşak bir fırça kullanılarak yapılır.

  Kökeni
  Asya leopar kedisinin kaybolmaya yüz tutmuş esprisini yeniden yakalayabilmek için Jean Sudgen Asya'nın vahşi ormanlarında bulduğu orjinalleri bir çift ev kedisi ile 1963 yılında çiftleştirmiştir. Yetiştirme programı yirmi yıla yakın sürmüştür. Dr. Willard Centerwall ile 70 li yıllarda kediler üzerine çalışan Mrs. Jean Sudgen Mill desen renk ve karakteristik olarak Asya leopar kedisini yeniden yaratmıştır.  Birman
  Temel Özellikleri
  Edepli ve duygusal enerji dolu ve oyuncudur. Birman kedisinin gözleri ve hayranlık uyandıran yüz ifadesi ister evcil olsun ister vahşi onu diğer kedilerden ayırır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Geniş yuvarlak ve güçlü bir kafası dolgun yanakları yuvarlak bir burnu sağlam ve iyi gelişmiş bir çenesi vardır. Yuvarlak uçlu kulakları orta uzunlukta aşağı doğru genişleyerek ve birbirinden iyice ayrık olarak başına oturur.

  Gözleri yuvarlak ve dış kenarları hafifçe yukarı kalkıktır. Bedeni uzun ve iyi gelişmiştir. Bacakları orta uzunlukta ve kalındır. Patileri geniş yuvarlak ve sağlamdır. Kuyruğu bedeniyle orantılı ve orta uzunluktadır.

  Tüyleri uzunca ve ipeksi bir dokudadır. Boynununu süsleyen yaka gibi uzun tüyleri vardır. Karın bölgesinde tüyleri hafifçe dalgalıdır.

  Tüy Bakımı

  Birman'ın uzun tüylerini hep iyi durumda tutabilmek için muntazam bakım yapılması gerekir.

  Kökeni

  Bugünkü Birman kedisinin ataları Burma'da ki eski Budist tapınaklara dayanır. Hindi-çin'in rahipleri ve zengin pirinç yetiştiricileri ölüm Tanrıçası ile konuşabildiğine inandıkları bu kedileri kutsallaştırmışlardı.

  Rahiplerle beraber Tibet'e bile giden kediler Burma'lı bürokratların hediyesi olarak İngiliz ve Fransız subaylarla da Avrupaya gelmişlerdir.

  Fransa'da Burma'nın kutsal kedileri olarak adlandırılan bu ırk kısa tüylü Burmese ile karıştırılmamalıdır. Aslında Burmese kedisinin Burma ile hiç bir ilgisi olmadığından Burmese denilmesi de yanlıştır.


  Bombay
  Temel Özellikleri
  Sessiz ve içine kapanık görüntüsüne rağmen ev ortamıyla gerçekten ilgilidir. Pek belli etmesede kendi içinde sevgi doludur.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Bu ırkın kedileri yassı bir kafatasına ve bu kafatasına uygun yuvarlak göz ve ağza sahiptir. Mat siyah renkleri nedeniyle yüzlerindeki küçük ama keskin hatlı burunları çok dikkat çekmez.

  Orta ölçülerdeki vücut yapıları nedeniyle oldukça gelişmiş kasları pek farkedilmez dişilerine göre daha güçlü olan erkek kediler bile yapılı görünmez. Yuvarlak patileri bacakları düz kuyruğu ve sateni andıran kısa parlak tüyleriyle Bombaylar kusursuz bir vücuda sahiptir.

  Tüy Bakımı

  Mümkün olursa haftada bir yıkanmalı ve fırçalanmalıdır.

  Kökeni

  Bombaylar; İlk olarak 1970'lerde ortaya çıkmış Burmese ve American Shorthair'in karışımından oluşmuş melez bir ırktır.

  1976 yılında ırk olarak kabul edilerek kayıtlara geçen Bombaylar; parlak kışkırtıcı tüyleri nedeniyle Melanistik Afrika leoparına benzetilmiş ve bu isimle anılmıştır.

  Parlak ve çekici gözleriyle diğer ırklardan oldukça farklı olan Bombaylar ırkın güvenliği ve başarılarıyla diğer ırklar arasında çabuk yer edinmiş ve hemen kedi severlerin beğenisini kazanmayı başarmıştır.
  Brazilian Shorthair
  Karakteri:
  Zeki hareketli avcı sahibini kendi seçer ve sahibine oldukça bağlı oyuncu
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Brezilya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Aktif oyuncu ve sahibine çok bağlı olan bu kediler sahibini kendi seçer. Zekidir ve kolay öğrenir. Her çevreye uyum sağlayabilen sağlıklı güçlü bir ırktır. Avcılık güdüleri oldukça güçlüdür. İlgi görmekten hoşlanır.

  Görünüş ve Yapısı

  Brazilian Shorthair orta boyutlarda güçlü bir kedi ırkıdır. Ne Persian gibi basık ve yuvarlak ne de oriental ırklar gibi ince ve narin yapılı değildir. Kürkü kısa tüylüdür ve tercihen göz rengi ile kürk rengi arasında güzel bir uyum vardır.

  Göğsü derin ve yuvarlak kuyruk orta boyda ve giderek incelen bir yapıda bacakları vücuduyla orantılıdır. Başı orta büyüklükte uzunluğu genişliğinden biraz daha fazladır. Yine orta büyüklükte olan kulaklarının uçları yuvarlaktır.

  Gözler badem şeklinde ve iridir. Göz rengi gümüş kürk rengi olanlarda yeşil veya sarı beyaz kürklülerde mavi diğer renklerde kürke sahip lanlarda sarıdan bakıra kadar de---gıs---en tonlardadır.

  Tüy Bakımı

  Kısa tüylü kürkü fazladan bakım gerektirmez.

  Kökeni

  Brazilya'nın sokak kedisi olan Brazilian Shorthair İngiltere ve Amerika'da yerli ırkların resmi ırk kategorisine kabul edilmesinin ardından yapılan çalışmalar sonucu 1985'ten sonra Brezilya'da ayrı bir ırk olarak kabul edilmiş daha sonra 1994'te uluslararası kedi cemiyetleri tarafından British Shorthair ile aynı kökene sahip olduğu ve kökenin Keltlerden geldiği için Keltic olarak kaydedilmiş daha sonra Keltic ırkı kedilere göre daha ufak ve ince yapılı olduğu için Brazilian Shorthair ismiyle kabul edilmiştir. Brazilya'nın uluslararası cemiyetler tarafından resmi olarak kabul edilen ilk kedi ırkıdır.

  British Shorthair  Karakteri: Kompleksiz sabırlı sessiz
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Melez kedi renkleri hariç herhangi bir renk veya şekilde olabilir; çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli; bu renklerin beyazla karışımı
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Büyük

  Temel Özellikleri

  Uyumlu ve dayanıklı bir kedi olan British Shorthair tam anlamıyla bir şehir kedisidir. Bazen içine kapanık bazen de hareketli ve canlı tam bir mahalle kabadayısı gibi davranır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Dairevi ve güçlü kafa yuvarlak kemik yapısıyla bütünleşir. Alnı yuvarlak gelip tepesi hafifçe düzleşir. Burun yayvan ve orta büyüklüktedir. çene ve burun kısmı bu ırka özgü bir şekilde sağlam ve iyi gelişmiştir. Bıyıklardan sonra belirgin bir boşluk vardır.

  Orta boy kulakların uçları yuvarlak taban kısımları ise geniştir. Birbirinden tamamen ayrık olan kulaklar başın biçimiyle uyumludur.

  Gözler uyanık bakışlarıyla iri ve yuvarlaktır. Beden orta ile büyük olabilir tıknazdır ve kedinin arka tarafı düz görünümdedir.

  Göğsü geniş ve derindir. Bacaklar güçlü ve orta boydadır. Patileri de yuvarlak ve sıkıdır. Orta uzunlukta olan kuyruk dibine doğru genişleyerek ve uca doğru hafifçe incelerek bedenle uyum sağlar. Tüyleri kısa dayanıklı ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.

  Tüy Bakımı
  Kendisini temizler bakımını yapar ve kendi kararlarını alarak kendi ayaklarının üzerinde durur. Ya bebekliğinden itibaren muntazam bakıma alıştırırsınız ya da pes edebilirsiniz.

  Kökeni

  British Shorthair 19. yüzyılın sonlarına doğru Harrison Weir adında bir kedi sever tarafından kedi gösterisinde sergilenerek tüm dünyaya tanıtılmıştır. Uzun bir süre boyunca da kedi şov dünyasının en popüler kedisi olan British Shorthair'in yıldızı uzun tüylü İran kedisiyle birlikte 2. Dünya Savaşı sıralarında sönmüştür.

  İngiltere'de bugün bu kediler Amerika'daki kardeşlerinin aksine renklerine göre ayrılırlar ve her renk ayrı bir ırk olarak kabul edilir.
  Burmese
  Karakteri: İnsanlara çok sadık bazen fazla hareketli oyun oynamak ve hareket etmek için fazlasıyla teşvik edici
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Siyah; şampanya rengi; mavi; platin rengi
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Tayland
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  çok de---gıs---ik sesler çıkartabilen Burmese yaptığı ses oyunlarıyla sahibini kendine hayran bırakır. Zekasıyla merakıyla ve problem çözme yeteneğiyle bu mükemmel bir ırktır. Kişilikli dayanıklı ve başını belaya sokmaktan çekinmeyen bir hayat arkadaşı arayanlara ideal bir kedidir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Kafası hafifçe yuvaktır ve kulaklarının arasındaki mesafe belirgindir. Geniş elmacık kemikleri köşelere doğru kütleşir.

  Kendinden emin bir şekilde ısırmasını sağlayan çenesi yuvarlakça ve sağlamdır. Orta boy kulakları huzursuzluğunu engellemek istermiş gibi hafifçe öne doğru eğiktir. Birbirinden ayrık duran yuvarlak gözleri burun uçlarında doğululara özgü çekik bir form alırken alt çizgi yuvarlak kalır. Atlantik'in hangi tarafında yaşarsa yaşasın bedenleri orta büyüklüktedir.

  Genelde Amerikan kedileri daha kompakt bir yapıya sahipken İngiliz kedileri Siyam'lar kadar olmasa da daha uzun yabancı görünümlü ve narin olurlar. Tüyleri parlak ince sık dokulu yatık ve saten gibidir. Burmese'lerin tüy parlaklığı ırkın övülen özelliklerindendir.

  Tüy Bakımı

  Kısa tüylü olduğu için fırçalama ve tarama açısından fazla bir şeye ihtiyacı olmasa da nemli sentetik bir bezle veya bakım eldiveniyle yapılan sıkıca bir ovalama sonucu tüyleri temizliğini korur.

  Kökeni
  İlk 1936 da görülen bugün tüm dünyanın tanıdığı Burmese yıllar boyunca yapılan titiz yavru seçimlerinin sonucunda ortaya çıkmıştır. "Mutasyon yetiştirmesi" olarak da adlandırılan bu kedilerin orjinal renklerinin siyah veya tekir olduğu tahmin edilmektedir.

  Burmese kedilerinin ilk yetiştirilme çalışması Wong Mau adlı doğulu görünümlü bir dişi kediyle saf kan bir siyam kedisinin çiftleştirilmesiyle başlar. Doğan yavrular her iki ırkın karakteristiklerini göstermeyen zavallı bir karışım gibi gözükmelerine karşın yavrulardan bir tanesini tekrar doğulu tipli bir kediyle çiftleştirince çok tercih edilen kahverengi renk ortaya çıkmıştır.

  Dr. Joseph Thompson Asya'ya özgü bir çok ırkın içinden Burmese'leri ilk yetiştirenlerden birisi olarak tanınır.
  Burmilla (Silver Burmese)
  Karakteri: Zeki meraklı oyuncu hareketli hassas uysal sahibine bağlı

  Bakım:
  Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.

  Rengi: Gümüş rengi; altın sarısı; bu renkler üzerine mavi; çikolata rengi; leylak rengi; krem; beyaz; kızıl; arka kısımlar ve kuyruk göğüs bölgesine oranla daha koyu tondadır.

  Tüy Şekli: Kısa

  Çıkış Yeri: Asya

  Vücut Yapısı:
  Orta

  Temel Özellikleri

  Burmilla Burmese'nin enerjisi ile Persianın uysallığının birleşimidir. Oldukça konuşkan olan Burmilla bir o kadar da hassastır. Mükemmel bir arkadaş olan bu ırk insanlara ilgilidir. özellikle sahibinin hislerine karşı oldukça duyarlıdır.

  Ailenin bir parçası olmaktan hoşlanır. Burmese'den daha sessiz olmakla birlikte Chincilla'nın rahatlığı ile kıyaslandığında geride kalır. Enerjik bir ırktır. Diğer kedilerle çok iyi anlaşır. Ancak diger petlerle orta derecede anlaşabilen bu ırkın çocuklarla anlaşması biraz daha iyidir.

  Zeki bir ırk olan Burmilla kapıları kolaylıkla açabilir. Meraklı ve oyuncu olan bu kediler sahibiyle oyun oynamayı sever.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Kısa tüylü ve orta boyutlarda bir kedi olan Burmilla'nın dişileri erkeklerden daha küçük yapılıdır. Orta boyutlarda ve yuvarlak olan kafa buruna doğru uzayarak üçgen görüntüsü verir. Keskin hatlarda olmayan yüz geniş ve kısadır. çene ağız ve burun kısa geniş ve güçlüdür. Kulaklar dik uçları hafif yuvarlaktır.

  Gözler hafif yana eğimli yüze yerleşimi orantılıdır. İri boyutta olan gözlerde yeşilin tüm tonları kabul edilmekle birlikte parlak canlı yeşil olanları tercih edilir. Ayrıca kırmızı krem ve kaplumbağa desenli olanlarda kehribar rengi göz rengi olabilir. Gövde arkaya doğru düz olarak uzanır. Göğüs geniş ve yuvarlak hatlardadır. Bacaklar ince ve kemik yapısı güçlüdür.

  Arka bacaklar ön bacaklardan hafifçe uzundur. Patiler ise yuvarlak şekildedir. Kuyruk orta uzunlukta ve orta kalınlıktadır. Uca doğru hafifçe incelen kuruğun ucu sivri değil yuvarlak bir yapıdadır. Kısa olan tüyleri düz ve parlaktır. Dokunulduğunda ipeksi bir his uyandırır. Gümüş renkte olanları tercih edilir.

  Tüy Bakımı
  Kısa olan tüylerin çok bakıma ihtiyacı yoktur. Az tüy döken Burmilla'nın ölü tüylerini toplamak için haftada 1-2 kez fırçalanmak yeterlidir.

  Kökeni

  Burmilla Asya kökenli kedi grubunun bir üyesidir. 1981 yılında Britanya'da aynı evde yaşayan lila renkli dişi bir Burmese ve erkek Chinchilla Persian kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

  Burmese'nin çiftleşme zamanı geldiğinde sahibi ona uygun bir eş gelene kadar odaya kilitlemişti. Fakat kapı temizlikçi tarafından yanlışlıkla açılınca hikaye başlamıştı.

  Dokuz hafta sonra inanılmaz güzellikte parlak yeşil gözler küçük pembe burun ve siyah bir ağızla birbirinden güzel yavrular meydana gelmişti. Bu yavruların iri parlak ve şaşkın bakan gözleri insanlar tarafından kısa sürede ilgi odağı olmuş ve yetiştiriciler Burmese ve Chinchilla Persian kedilerini kullanarak bu yeni türü ---cög---altmışlardır.  Californian Spangled
  Karakteri: Oldukça zeki atletik oyuncu duyarlı anlayışlı

  Bakım:
  Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.

  Rengi: Gümüş rengi; kömür rengi; bronz; altın sarısı; mavi; kahverengi; kızıl; genellikle geniş ve yuvarlak noktalar; hangi renkte olursa olsun kuyruk koyu siyah

  Tüy Şekli:
  Kısa

  Çıkış Yeri:
  A.B.D

  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Oldukça anlayışlı ve duyarlı olan California Spangledler diğer kedilerden daha ileri bir zekaya sahiptir. Oyuncu ve atletik bir yapıdadırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Heykel misali büyüleyici görüntüsü ve güçlü keskin bakışlarıyla kaplanları andırırlar. Asi bakışları gelişmiş güçlü ağız yapısı ve dolgun çene kemikleri ile biraz ürkütücü ve soğuk kedilerdir. Birbirine eşit orta boy kulaklarının üst kısımları dik ve yuvarlak yapıdadır.

  Badem biçimli gözleri oldukça iri ve açık renktedir. Yüzün ön kısmı kubbe şeklindedir. Uzun ince bir görünüm ve medium boyutlarla avcı bir görünüme sahip olan bu ırkın kedileri iyi gelişmiş kaslı bacaklara sahiptir. Ancak ön bacakları kaslı ve atik hareketleri nedeniyle arka bacaklarına göre daha kaslı ve gelişmiştir.

  Kuyruğu kalın ve dolgun olmakla birlikte oldukça uzundur. Kısa kadife tüyleri karın kısmında ve kuyrukta biraz daha uzundur.

  Tüy Bakımı

  Kadife tüylerin sağlıklı bakımı için düzenli aralıklarla ve nazik dokunuşlarla fırçalanmalıdır.

  Kökeni

  1970 yılında kürkleri nedeniyle avlanan benekli vahşi kedilerin nesillerini korumak amacıyla başlatılan Mavi Proje kapsamında ortaya çıkmıştır. Mısır kedileri ve tropikal Güney Afrika kedileri gibi tüylerinin güzelliği ile bilinen altı farklı ırkın çifleşmesiyle ortaya çıkan melez ırkın kedileri bu nedenle parlak ve avcılar tarafından çok kıymetli görülen tüylere sahiptir.  Chartreux
  Karakteri: Oyuncu oldukça cana yakın çocuklarla iyi arkadaş

  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.

  Rengi: Herhangi bir gölgeli mavi griden kül rengi ve koyu maviye çalan kurşun rengine doğru kayan bir renk; tüy uçlarında parlak gümüş rengi

  Tüy Şekli: Kısa

  Çıkış Yeri: Fransa

  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Yumuşak ses tonu ve yumuşak patiler Chartreux ırkını en iyi tanımlayan kelimelerdir. Oyuncu ve kendinden emin tavırlarının yanında ani pençeler atabilir.

  çok cana yakındır. Bahçede koşarak oynamayı seven çocuklar için iyi bir arkadaştır. Et bu ırk için diğer besinlerden daha yararlıdır. Düzenli olarak et verilmesi Chartreux'ın çene gelişimine yardımcı olacaktır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Boyunla birleşmiş büyük yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Geniş ve yumuşak yüz hatlarına güçlü ve dolgun bir çeneye sahiptir.

  Kulakları yüzüne oranla büyük ve her zaman dik yapıdadır. Ağzı oldukça küçük ve dar olan Chartreux kenarlarında siyah mat çizgileri hemen dikkat çeken yuvarlak anlamlı ve bir o kadarda sevimli bakan gözlere sahiptir.

  Geniş omuzları derin göğsü ile atletik dirençli bir fiziği vardır. Kemik ve kas yapısı orantılı olarak gelişmiş olan Chartreuxlar'ın erkek cinsleri dişilerine oranla daha iri görünüşlüdür.

  Orta uzunluktaki bacakları ve bunlarla orantılı hafif dışa eğik patilere sahip bu ırkın tüyleri ise kısadır. Bacaklarında daha uzun tüylere sahip olan ırkın; yaşlı kedilerinde özellikle diş bölgesinde yoğun tüyler görülür.

  Tüy Bakımı
  Bu ırk tüylerinin temizliğinin belli aralıklarla yapılmasından hoşnut olur. Diğer ırklarda olduğu gibi sık sık tüy bakımı yapmak onları mutlu etmeyecektir.

  Kökeni
  Yapılan araştırmalar bu ırkın Fransız deniz yolcularının buluşu olduğu ve ilk defa Paris'teki Charthusian gezisi sırasında ortaya çıktığını göstermektedir. Chartreux ırkı ilk defa 1970' de Amerika'ya getirilmiş ancak Fransız kurallarıyla yetiştirilmiştir.


 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Colorpoint Shorthair

  Karakteri: Sevgi gösteren hareketli ılımlı karekterli

  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.

  Rengi: Himalaya modeli; kızıl noktalı; krem noktalı; vaşak noktalı; çikolata rengi vaşak noktalı; mavi vaşak noktalı; leylak rengi vaşak noktalı; kızıl vaşak noktalı; krem vaşak noktalı; kaplumbağa noktalı; kaplumbağa çikolata noktalı; mavi-krem noktalı; leylak rengi-krem noktalı; ayı balığı-kaplumbağa- vaşak noktalı; çikolata rengi kaplumbağa-vaşak noktalı; mavi-krem vaşak noktalı; leylak rengi-krem vaşak noktalı

  Tüy Şekli: Kısa

  Vücut Yapısı:
  Orta/Büyük

  Temel Özellikleri
  Meraklı ve hareketli kişiliğiyle kendisini ve sahibini eğlendirmekten büyük zevk alır. Zeki ırklardandır. Akılcı ve mantıklıdırlar. Sahiplerine karşı sadık ve ev ortamıyla uyumlu olsalarda tam olarak diğer kedi ve köpeklerle olmaktan hoşlanmazlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Siyam kedilerinin diğer ırklarla çiftleşmesi sonunda ortaya çıkan tüm melez ırklarda olduğu gibi orantılı ve uzun bir kafa yapısına sahiplerdir. Ağız yapısı uzun ve öne doğru çıkık burnu ise oldukça büyüktür. Kulaklarının üst kısımları yuvarlak ve dikkat çekici genişliktedir.

  Gözleri iri badem şeklindedir. Orta boyutlarda vücuda ve gelişmiş kas ve kemik yapısına sahip olan bu ırkın kedileri ince ve zayıf bacak yapısına ve oval geniş patilere sahiptir.

  Uzun ince ve üst kısmı nokta şeklinde kuyruğu olan bu kedilerin kısa yumuşak ve sağlıklı tüyleri vardır. Tüylerinin üzerini uzun çizgiler sarmıştır.

  Tüy Bakımı

  Yumuşak ve sağlıklı tüylerin bakımı kolaydır. Ancak fırçalarken hassas kulaklarına dikkat edilmelidir.

  Kökeni
  Amerika'da siyam ırkına benzer özellikler gösteren birçok noktalı ırk bulunmaktadır. Bu nedenle Colorpoint Shorthair'ların da diğerleri gibi mavi lila ve çikolata renklerinde olması bazı anlaşmazlıklara neden olmuştur. Bu ve diğer noktalı tüy yapısına sahip kediler birbirlerine benzer özellikler taşıması nedeniyle İngiltere'de hala Siyam ırkı olarak kabul edilirler.

  Cornish Rex


  Karakteri: çok sessiz misafirlere karşı sevgi gösteren sevgi dolu
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Bütün renkler ve şekiller görülebilir; gayri resmi ismi Si-Rex olan bu kediler Siyam kedisi renklerini ve şekillerini de taşıyabilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Akrobatik ve bir o kadarda ilginç hareketleri bu ırkın oyuncu ve tezcanlı karakterini hemen ortaya koyar.

  Yalnızlıktan hoşlanmayan Cornish Rexler diğer kedi ve köpeklerle oynamayı çok severler. Kolayca dostluk kurabilen bu kediler aynı zamanda evde vakit geçirmeye bayılırlar. Sahiplerine karşı oldukça ilgili olan ırk pratik akılcı ve sportmen yapılarıyla sahiplerine bir çok konuda kolaylık sağlar.

  Genellikle orta yaşlı ve soylu insanlar tarafından tercih edilen Rexler yemek olarak pirzola ve kuzu etinden çok hoşlanırlar. Ancak bu gıdalarla tek yönlü beslendikleri zaman hantallık ve uyuşukluk belirtileri gösterirler.

  Bu ırk kıvırcık tüyleri dışında Devon Rex kedi ırkı ile çok fazla benzerlik gösterir. Almanya'da yaşayan Cornish Rexler'de ise bu benzerlik çok daha fazla görülür.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Bu ırkın kedileri genellikle orta büyüklükte vücut yapısına ve 2.5 - 4.5 kg arasında de---gıs---en ağırlığa sahiptir.

  Yumurtayı andıran kafası ve dörtgen şeklindeki burun yapısıyla dikkat çeken Cornish Rexler; orta büyüklükte oval şekilli parlak gözlere kıvırcık kaşlara ve kısa bıyıklara sahiptir. Başının üstünde üçgen şeklinde büyük ve dik kulakları olan bu kedilerin kulak içlerinde de tüyler bulunur. Uzun kıvırcık kuyruğundaki tüylerinin ve parlak gözlerinin rengi vücudundaki tüylerle büyük bir uyum içerisindedir. Bu uyum ırkın kedilerine çok hoş bir görüntü sağlar.

  Tüy Bakımı
  Vücutlarında daha sıkı ve sert ve bir o kadar da kıvırcık tüylere sahip olan bu kedilerin tüyleri muntazam ve düzenli periyodlarla kesilmelidir. Ayrıca fırçalamalarında özenle deriye zarar vermeden yapılması gerekir.

  Kökeni
  Kedi ırkları içerisinde en seyrek tüylere sahip olan Rexler 1950 yılında İngiltere'de karnavallar sırasında ortaya çıkmıştır. Kıvırcık tüyleriyle farklı bir yapıya sahip olan bu ırkın kedileri Almanya Oregon ve İngiltere'de farklılık gösterir. Almanya'da tavşana benzer yönde mutasyona uğrayan Rexlerin tüy yapısı daha sıkı ve serttir.
  Cymric

  Karakteri: Sevecen canlı
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Melez kedi renklerinin vücut verdiği çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli veya bunların beyazla karışımı hariç herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: Kanada
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Genelde aktif ve sevecen olan bu ırk karakter bakımından Manx 'a benzetilir. Karakter yapısı diğer kedilere oranla daha gelişmiştir. Bu özellik diğer ırklara oranla insanlar tarafından daha çok sevilmelerini sağlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yayvan üçgeni andıran yuvarlak kafa yapısına sahip bu ırkın kulakları küçük püsküllü ve içe doğru kıvrıktır.

  Ağız ve burunları ise küçük olmasına rağmen oldukça gelişmiştir. Genellikle orta boydan biraz daha küçük yapıda görülen bu ırkın erkek kedileri daha gelişmiş bir vücut ve çene yapısına sahiptir. Irkın tüm kedilerinin bacak yapıları kısa olmasına rağmen oldukça dolgun ve kaslıdır.

  Kemikli omuzlara ve geniş göğüslere sahip Cymriclerin oldukça uzun ve tüylü kuyrukları vardır. Tüyleri boyun kısmında oldukça yoğunlaşır ve adeta yele görünümü alır. Tüylerindeki yoğunluk bacaklarda ve baş kısmında ise daha kısa ve seyrek bir hal alır. Bu kedilerin patileri oval ve kıvrık biçimli olup tüyleri kulaklarındaki gibi püsküllüdür.

  Tüy Bakımı
  Yoğun tüylere sahip oldukları için daha fazla bakıma ihtiyaç duyarlar. Tüylerin birbirine karışmasını önlemek için sık sık taranmalıdır.

  Kökeni

  Bu ırkın kedileri Manx ırkı kedilere benzerlikleri ile tanınırlar. Ancak Manx'lardan ayıran en belirgin özellikleri uzun tüylere sahip olmalarıdır. Bu ırk ilk olarak seçkin ırkların görüldüğü Kanada'da ortaya çıkmıştır.

  Tüm kedi ırkı kayıtlarına seçkin ve iyi bir ırk olarak geçen bu kedilere isimleri Manx ırkı kedilerin ataları olarak kabul edilen Celtic hikayelerinden esinlenerek verilmiştir.
  Devon Rex


  Karakteri: çok sessiz misafirlere karşı sevgi gösteren sakin
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Himalaya modeli de dahil olmak üzere bütün renk ve şekiller görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Diğer Rex ırkları gibi canlı sevecen ve hareketli kedilerdir. Diğer kedi ve köpeklerle oynamaktan çok hoşlanan bu kediler yalnız kaldıkları zaman durgunlaşabilirler.

  Doğumlarından 6 ay sonra erginliğe ulaşan Devon Rexler diğer kedilere oranla sahiplerine daha fazla sadık oldukları için apartman yaşamına kolayca uyum sağlarlar. Ev yaşamında balık ve biftekle beslenmeyi tercih eden bu ırk ev yaşamı dışında da kolay kolay aç kalmaz.

  Hareketli ve atik yapılarıyla fareleri bir hamlede yakalamayı başarabilen Devon Rexlerin sonbahardaki menüleri ise güvercinlerdir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Orta boyutlarda vücut yapısına sahip olan Devon Rex'ler 2.5 ile 4 kilo arasında de---gıs---en ağırlıktadırlar. Kafalarına göre oldukça büyük olan üçgen şeklinde kulakları geniş oval şekli andıran parlak gözleri ve dolgun bir çene yapısı vardır. Diğer Rexler gibi kıvırcık tüylere sahip olan Devonların kulaklarında da kıvırcık tüyler bulunur. Yüzündeki tüyler vücudundaki tüylere oranla daha sert ve sıkıdır. Devon Rexlerin derisi sarkık ve buruşuk yapıda olan uzun bir boyunları vardır.

  Tüy Bakımı
  Kulaklarının oldukça büyük ve dışa dönük yapıda olması kulak enfeksiyonu riskini arttıracağı için düzenli olarak kontrole götürülmelidir.

  Seyrek ve kısa tüy yapısına sahip olduğundan so---güg---a karşı dayanıksızdır. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıya fazla çıkarılmamalıdır.

  Kökeni

  1960 yıllarında kedi kaşiflerinin Rex ırkı üzerinde yaptıkları araştırmalar sonunda orta çıkmıştır.
  Araştırmalar sırasında bazı Rexlerin tüylerinin daha sert olduğu vücutlarının küçük ve kafa yapılarının farklı olduğu tesbit edimiştir. Böylece bu farklılıklara sahip kedilere Devon Rex ismi verilmiştir. 1993 yılında ise devon Rex ırkının varlığı kabul edilmiştir.
  Egyptian Maular

  Karakteri: çok canlı hareketliliğini göstermeyi arzulayan ilgi ve özen isteyen inatçı ve yılmaz
  Bakım: Bakımı oldukça kolay haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Gümüş rengi; bronz rengi; duman rengi
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Mısır Maular kedi ırkları arasında en sosyal olanlarıdır. Atletik vücut yapılarıyla; evden çok doğa yaşamına yatkın olan bu kediler bahçede kuşların sesini dinlemekden ve otların üzerinde yuvarlanmakdan çok hoşlanırlar. Ancak uyumlu yapıları nedeniyle apartman yaşamına da kolayca adapte olurlar.

  Canlı neşeli ve oyuncu bir yapıya sahip olan olan Egyptian Maular sahiplerine bağlı ve sevecen kedilerdir. Karakterlerini birebir yansıtan yumuşak ve memnun edici bir ses tonuna sahiplerdir.

  Genelde konserve tarzı yiyeceklerden hoşlanır. Ancak evde pişen yemekleri tatmaktan kendilerini alamazlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Bu ırk; Abyssinianlar gibi orta boyutlarda vücut hatlarına ve gelişmiş bir kas yapısına sahiptir. Genellikle 2.5-5 kg. arasında de---gıs---en kiloları ve benekli vücutları vardır.

  Vücutlarında boyundan aşağı doğru azalan çizgileri ve uzun kuyrukları vardır. Geniş dik ve pembe kulakları içe doğru kemikli ve dolgun olmayan yanakları küçük ağızı ve ayaklarıyla oldukça sevimli bir yapıları vardır. Geniş bademi andıran gözleri yavru kedilerde; açık ve yeşil 18 ayın üstündeki yetişkin kedilerde ise amber rengindedir.

  Tüy Bakımı
  Tüyleri diğer kısa tüylü kedilerden daha fazla bakıma ihtiyaç duyar fakat bu bakım çok değildir. Ellerinizle yapacağınız hafif dokunuşlar onun çok hoşuna gidecektir.

  Kökeni
  Cairo'ya getirilme esnasında keşfedilmiştir. Kökeninin Kuzey Amerika ve Avrupa olduğu belirtilmektedir. Ancak yapılan bazı araştırma sonuçları kökeninin Mısır olabileceği yönünde bilgi vermektedir.

  European Burmese

  Karakteri: çok zeki sevecen sadık ve sahibine iyi dost hareketli oyuncu
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Kahverengi; mavi; çikolata rengi; leylak rengi; kızıl; ayı balığı desenli; mavi kaplumbağa desenli; çikolata rengi kaplumbağa desenli; leylak rengi kaplumbağa desenli
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: İngiltere
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Avrupalı Burmese dayanıklı sağlıklı konuşkan ve dışa dönük bir ırktır. çok zeki sevecen oldukça sadık ve canayakın kedilerdir. Aktif hareketli ve oyuncu olan bu kediler tek başlarına kalmak yerine diğer petlerle arkadaşlık etmekten hoşlanır yabancılara karşı çekingen değildir.

  İnsanları sever ve sahibiyle güçlü bir bağ kurarak çok iyi dost olur. Kediden çok köpek karakteri taşıyan Foreing Burmese evde sahibini sürekli takip ettiği ve kapıda karşıladığı bilinmektedir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Avrupalı Burmese orta boy zarif fakat güçlü ve dayanıklı bir kedidir. Vücudu kaslı ve göründüğünden daha ağırdır. Vücut genelinde yuvarlak hatlara sahiptir.

  Köken aldığı orjinal Burmese ırkına göre yüz yapısı daha kısadır ve Burmese gibi ekstrem bir yüz ifadesine sahip değildir. Baş yuvarlak yapıda burun çıkıntısı belirgin çeneleri güçlü yanak kemikleri geniştir. Kulakları orta boy birbirinden uzak tabanı geniş ve uçları hafif yuvarlaktır. Göz rengi sarıyla amber arasında anlamlı bir ifadeye sahiptir.

  Bacakları genel olarak uzundur. Ancak arka bacaklar önlerden biraz daha uzundur. Ayakları küçük ve oval şekillidir. Kısa ince tüylerden oluşan yumuşak ve çok parlak bir kürkü vardır. Kuyruğu ise normal uzunluktadır.

  Tüy Bakımı
  özel bir tüy bakımına ihtiyacı yoktur. Sadece ölü tüylerin toplanması için düzenli fırçalanması faydalı olur.

  Kökeni
  Avrupalı Burmese diğer adıyla Foreign Burmese ırkı 1930'da Amerika'ya getirilen ilk Burmese ile Siamese ve yerli kısa tüylü ırkların birleştirilmesi ile doğmuş bir ırktır. Daha sonraları hızla Avrupa'da tanınmıştır.

  CFA (Cat Fanciers Association) Burmese ile bu ırkı farklı ırklar olarak kabul etmektedir. Aynı kökenden gelmelerine rağmen farklı görünümlere ve standartlara sahiplerdir.

  European Shorthair


  Karakteri: Oldukça iyi oto kontrolü olan sert ve dayanıklı
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Kızıl; beyaz; mavi; siyah; krem; vizon desenli; duman rengi; lekeli; çift renkli
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Avrupa
  Vücut Yapısı: Büyük

  Temel Özellikleri
  Sert ve dayanıklı olan bu kedilerin inanılmaz bir oto kontrolleri ve hafif sesleri vardır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yuvarlak ve güçlü kafası iyi gelişmiş elmacık kemikleriyle belirgindir. Burun kısa düz ve orta büyüklüktedir. çenesi sağlam ve güçlüdür ağzıda aynı şekilde gelişmiştir. Bıyık bölgesinden sonra yanaklara doğru girintilidir.

  Orta boy kulakların uçları yuvarlaktır tabana doğru genişler ve birbirlerinden oldukça ayrık olmalarına rağmen kafanın yuvarlaklığına uyumludurlar. Gözler ifadeli büyük ve tamamen yuvarlaktır. Orta ila büyük ebatlarda olabilen beden iyi oturmuştur ve tıknazdır. Sırtı düzgün göğsü geniş ve içerlektir.

  Bacakları güçlü ve orta uzunluktadır. Patileri yuvarlak ve sıkıdır. Kuyruğu bedenle uyumlu orta uzunlukta olup sırta doğru genişler ucu ise hafifçe incelir. Tüyleri kısa hacimli ve tek kattır. Kesinlikle kıtıklanmaz.

  Tüy Bakımı

  European Shorthair'in güçlü bakım içgüdüleri vardır ve kendi tüylerine iyi bakarlar. Haftada bir kere fırçalamak tüylerinin parlak ve temiz olmasına yeterlidir.

  Kökeni
  European Shorthair'in ırk olarak tanımlanması bir tartışma konusudur. Bazıları bu ırkın kökenlerinin Avrupa'da evlerde beslenen sıradan kısa tüylü kedilerden geldiğini bazıları ise İngiltere'nin dışında yaşayan British Shorthair'den geldiğini iddia etmektedir.

  European Shorthair'ler İngiltere'ye götürülmemişlerdir ve daha sonraki tarihlerde tesbit edilen yeni standartlarla farklı bir ırk olarak kaydedilmişlerdir. Bugün birçok European Shorthair kedisinin kendisinden daha önce kayıtlanıp standardize edildiği için British Shorthair'lere dayanan kökenleri ortaya çıkarılmıştır.


  Exotic Shorthair


  Karakteri: Sakin sevgi gösteren okşanmaktan hoşlanan iyi huylu
  Bakım: Bakımı oldukça kolay haftada bir kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Ankara kedisinin tüm renkleri ve şekilleri; noktalı şekillerden oluşan kısa tüylü Himalaya deseni
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta/Büyük

  Temel Özellikleri
  Sert dayanıklı ve bir o kadar da anlayışlı kedilerdir. Her zaman akılcıdır ve dikkat çekmeyi sever.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yuvarlak güçlü bir kafa yapısı ve belirgin elmacık kemiklerine sahip olan ırkın kedileri sağlam ve iyi gelişmiş bir çene yapısına sahiptir.

  Küçük ağzı kalkık burnu ve anlamlı bakan iri yuvarlak göz yapısı ile oldukça sevimli bir görünüşleri vardır. Orta ve büyük boyutlarda vücut yapıları her zaman orantılı bir görünüm sergiler. Kısa bacaklara ve gelişmiş geniş patilere sahip olan Exotic Shorthair'lar; kısa ve ince tüy yapıları ile diğer shorthair'lara benzese de onlardan daha uzun tüylere sahiptirler. Oldukça dolgun tüylü kuyrukları vardır.

  Tüy Bakımı

  Sağlıklı ve yumuşak tüyleri düzenli olarak fırçalansa yeterlidir.

  Kökeni
  Persian ve Amerikan shorthair karışımı melez bir ırktır. 20.yüzyılın ortalarında Amerika'da Persian çok popülerdi. Bu nedenle bazı ırk araştırıcıları Persian ve Shorthairdan oluşan bir karışımın iyi bir ırk olabileceğini düşündüler. Bu gerekçelerle 1960 yılında diğer ırklar statüsüne girdi.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Havana Brown  Karakteri: Sevecen sessiz nazik sahibini seven zeki
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Tüm vücudu zengin ve gölgeli sıcak kahverengi; rengin kızıl kahverengiye kayması siyah kahverengiye kaymasına tercih edilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: İngiltere
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Meraklı ve dışarıya yönelik akılcı tavırlarıyla dikkat çeken Havana'lar zeki ve atılgan kedilerdir. İnsanlara ve diğer kedilere karşı oldukça sevecen olan bu ırk oyuncu bir karaktere sahiptir.

  Fiziki ve davranış olarak Siyamlara benzer. Sahibinden ilgi bekler ve sahibine oldukça düşkündür. Sakinlik ve konfordan hoşlanan Havana'lar ev içinde yaşamaktan mutludur. Ancak bir o kadarda özgürlüğüne düşkündür. çok yumuşak bir ses tonu vardır.

  Agresif bir tarzı yoktur ancak yabancılara karşı soğuk davranabilir. Havana'lar sahibine düşkünlüğü kadar yemek yemeye de aşırı düşkündür. Kontrol edilmezse aşırı derecede yemek yiyebilirler.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Genişliğe oranla daha uzun olan vücudu oldukça zariftir. Orta boyutlarda olan bu ırkın erkekleri dişilerden daha yapılıdır.

  Kaslı bir vücut yapısına sahiptir. Kafa yapısı geniş ve yuvarlaktır. Siyamlara benzer şekilde ağız uzun ve öne doğru çıkıktır. Profilden bakıldığında çıkıntılı burnun gözlere kadar uzadığı görülür.

  Genelikle sevimli bir ağız şekli güçlü bir çene yapısı vardır. Alt çene kare şeklindedir ve üst çene daha yuvarlak görünümlüdür. üsten bakıldığında ağızın iki yanında bıyık köklerinin olduğu bölgedeki kemik çıkıntısının kum saati görünümü dikkat çekicidir. Gözler iri yapılı oval biçimde parlak ve anlamlı bakışları vardır. Sarı veya yeşil tonlarında olabilir. Ancak canlı yeşil olanları tercih edilir. Karakteristik olarak gözlerin yerleşimi diğer kedilere göre daha aşağıda ve buruna yakındır. Bu da ona burunun üzerinden bakıyormuş gibi bir ifade kazandırır.

  Kulaklar geniş yapılı ve öne doğru eğimlidir. Boyun orta uzunlukta ve gövde ile orantılıdır. Bacaklar ince yapılı olmasına karşın güçlüdür. Erkeklerde ise bacaklar biraz daha kaslıdır. Ayaklar oval ve kompakt bir yapıdadır.

  Kuyruk orta uzunlukta vücudu ile orantılıdır. Kuyruk kökünden ucuna kadar aynı incelikte kıvrımsız olarak devam eder ve kemiklidir. Vücudunun tamamında tüyler düz pürüzsüz ve parlaktır.

  Tüy Bakımı
  Parlak ve göz alıcı kısa tüylerinin bakım ihtiyacı çok azdır. Haftada bir kez fırçalamak yeterlidir. özellikle boynunun altına yapılan masajlardan çok hoşlanır.

  Ancak günlük olarak eldiven şeklinde bir lastik fırçayla ölü tüylerin alınması ve tüylerin parlaklığının korunması için düzenli olarak yağ asitleri vitamin ve mineral ilavesinin yapılması gerekir. Haftalık bakım için telli bir fırça yerine dişli bir tarak tercih edilmelidir.

  Kökeni

  1954 yılında İngiltere'de çikolata renkli ve kısa tüylü kediler olarak ortaya çıkmışlardır. İngiltereye 19.yüzyılda getirilen Siyam'larının farklı bir mutasyonudur.

  Mühür noktalı Siyam ve Russian Blue ırkı kedilerin karışımı olarak da bilinirler. Ancak farklı görüş olarak bu ırkın kökeninin güney doğu Asya'da yaşayan krallara ait Siyam'lardan geldiği ve İngiltere'ye Siyamlar ile aynı dönemde getirildiğidir.

  Sonuç olarak Siyamların yakın akrabası olarak kabul edilmiştir.

  Himalayan


  Karakteri: Sessiz sahibine bağlı saygılı kararlı şefkatli oyuncu
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Bütün noktalı ve şekilli renkler; çikolata rengi; ayı balığı rengi; leylak rengi; mavi; alev rengi
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: Asya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Kendinden emin ve sakin bir hali vardır. Bir kişiye bağlanır ama diğer aile bireylerini de kabul eder. Genelde sessiz kararlı saygılı ve şefkatli olan Himalayan nadiren aşırı oyunculuk belirtileri gösterir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Kafatasının genişliği ve yoğun kütlesiyle kafanın biçimi yuvarlak ve güçlüdür.

  Ağız kısmı yayvan yanaklar dolu burun kısa ve keskin bitişlidir. Yuvarlak uçlu kulaklar kısa ve birbirlerinden oldukça ayrıdır. Patlak olmayan gözler yuvarlak iri ve ayrıktır. Kalın yapılı kısa bacakların taşıdığı tıknaz bir gövdesi vardır. Etli omuzları hafifçe kamburumsu durur. Patiler iri yuvarlak ve sıkıdır.

  Kuyruğu kısa olmasına karşın beden büyüklüğüyle uyumludur. Kuyruğunu sırtından aşağı düz kıvırmaksızın tutar. Uzun akıcı ve kabarık duran tüyleri boyun kısmında yele gibidir ve kıvrılarak ön bacaklarının arasına iner. Kuyruk dolgun bir fırça gibidir uzun pati altı ve kulak içi tüyleri vardır. Tüy yapısı ince ve parlaktır.

  Tüy Bakımı
  Tüyleri yoğun olduğundan kıtıklaşmasını engellemek için günlük bakıma ihtiyacı vardır. Eğer uygun ısı ortamındaysa rahatça yıkanabilir.

  Kökeni

  Aslında Himalaya'nın doruklarına tırmanamayacak kadar narin olan bu kedilerin ismi renk benzerliğinden ötürü "Himalaya Tavşanı"ndan gelmektedir.

  Uzun tüylü İran kedisi ile Siyam kedisinin hybrid karışımından meydana gelen bu kediye bazı Amerikan ve İngiliz kayıtlarında renkli lekeli uzun tüylü veya kısaca İran kedisi de denir. 1920'lerden beri Himalayan kedileri düzgün bir şekilde yetiştirilmelerine rağmen bugün bütün iyi cins İran kedilerini himalayanlar ile çiftleştirilerek ırk kalitesi arttırılmaktadır. İngilizler üstünleştirilmiş ırkı 1955'de Amerikalılar ise 1957'de tanıyıp kabul ettiler.

  İngiliz Himalayan severler kedileri Amerika'ya ihraç ederek aynı ırk tipinin gelişmesine yardım ettiler.  Honey Bear
  Karakteri: Sakin evcil tırmalamayan miyavlamayan köpek eğitimi alabilen meraklı kucaktan hoşlanan sahibini iyice tanıdıktan sonra yanından ayrılmayan en iyi iletişim kuran uyurken düşen canlı neşeli
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Gümüş rengi; koyu griden siyaha doğru kayan bir renk
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Büyük

  Temel Özellikleri
  Ev halkı ve evdeki diğer hayvanlarla rahatlıkla anlaşabilirler. çocukları benimserler ve onlarla vakit geçirirler. Oldukça sakin ve evcil olan bu kedileri kavga ortamından kaçarken yakalayabilirsiniz. Canlı neşeli meraklı ve kendini kolayca sevdirebilen kedilerdir.

  Sahibini iyice tanımadan yaklaşmaz ve kaçar. Ancak iyice tanıyıp kendini güvende hissettikten sonra sahibinin yanından ayrılmaz.

  İlgi ve dikkat isteyen Honey bear gerekli ilgi verildiğinde çok iyi arkadaş olur ve sahibinin kucağından inmek istemez. Bazı insanlar tarafından köpeklerle kıyaslansa da bir kediden çok çocuk gibi davranan bu ırk bir köpek gibi eğitim alabilir. Tırmalamaz miyavlamaz ve kedi dünyasının en iyi iletişim kurabilen ırkıdır.

  İstek ve beklentilerini sahibine kolaylıkla anlatabilir. Espiri anlayışına sahip neşeli insanlar tarafından tercih edilen Honey bear'ın en spesifik ve komik özelliği uyuduğu zaman düşmesidir. Bu nedenle oldukça konforlu bir yatak hazırlayarak onun düşemeyeceği bir yerde uyuması sağlanmalıdır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  İri ırk kedi grubunda olan Honey bear'ın uzun ve geniş bir vücut yapısı vardır. Baş yuvarlak ve geniştir. Bacaklar gövdeye oranlandığında kısa kalır ve azda olsa tıknaz bir görünüm kazandırır.

  Burnu kısa ve yuvarlak yapıdadır. Püskül gibi tüylerle kaplı olan kulakları orta büyüklüktedir. Badem şeklindeki iri gözleri yeşil turuncu bakır portakal ve altın tonları gibi dikkat çekecek renklerdedir. Sevimli ve cana yakın bir yüz ifadesi vardır. Kokarca ve rakunu andıran uzun ve kabarık tüylü kuyrukları doğduklarında koyu çizgilere sahip olsada ergenliğe girerken bu çizgiler yerini daha açık çizgilere bırakır.

  Gelişimi yavaştır. Tam olarak erginliği ancak 2 yıl gibi bir sürede olur.

  Tüy Bakımı
  Uzun tüylü bir ırktır ve günlük olarak fırçalanmalıdır. Ayrıca dişli bir tarak ile taranmasıda gerekir. Bu ırkın patilerinde tüy dökülmesi söz konusudur. Bu nedenle ayda bir kez tırnak bakımı yapılmalıdır. Tırnakların kıvrılarak içe dönmesi önlenmeli ve patilerinin kontrolü yapılmalıdır.

  Kökeni
  Honey Bear Amerika California'da bir laboratuvarda bilimsel araştırmalar sırasında kokarcadan dişi Persian'a genetik bilgiler aktarılırken keşfedilmiştir.

  Bu kediler Ann Baker tarafından genç kokarcalardan alınan seçilmiş genlerin dişi persian kedisinin seçilmiş genleri ile birleştirilmesi sonucu dünyaya gelmiş bir ırktır.

  Fiziki yapısı Persian'la oldukça benzerdir. Ancak burun yapısını kokarcadan almıştır. Bu ırk Interntional RagdolCat Association (IRCA) tarafından 1990 yılında kayıtlara geçirilmiştir.  İran Kedisi (Persian)


  Karakteri: En çok tercih edilen ev kedilerinden zeki dost sadık
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Beyaz; gümüş rengi; altın sarısı; siyah; duman rengi; mavi; kızıl; krem; mavi-krem; vizon deseni
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: İran
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Tartışmasız ilk tercih edilen ev kedisi olan Persian aileye ve dostluğa olan tüm düşkünlüğü ve zekası ile tanınır. Ancak bakımı oldukça dikkat gerektirir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yüzünün etkileyici geniş ve yuvarlak kafasının kemik yapısı tamamen yuvarlaktır. Belirgin bir girintisi olan basık burnu kısa ve kalkıktır. Gözler iri yuvarlak ve kabarıktır.

  Uçları yuvarlak hafifçe öne eğik kulakları ufaktır ve alt tarafları fazla geniş değildir. Kulaklarının alçak oturuşu kafasının yuvarlaklığını bozmaz.

  Bedeni alçak ve güçlü asla kaba sayılmayacak bir tıknazlıktadır. Kemikleri ve kütlesi ona bir armağan gibidir. Kasları neredeyse abartıya kaçacak bir biçimde yapılıdır.

  Dört ayağı da kısa ve kalındır ön ayakları düz iner. Sırtı muntazamdır iri patileri yuvarlak ve sıkıdır. Parmakları birbirine yakındır. Kuyruk uzun olmamakla beraber gövdenin uzunluğuna uygundur. Uzun sık ve canlı tüyleri gövdeden aşağıya akıyormuş gibi kabarık durur. Omuzlar dahil tüm beden boyunda yelelenen ve oradan aşağı göğsü ve ön ayakları kaplayan uzun kürk gibi tüylerle kaplıdır. Pati altlarında ve kulak içlerinde dolgun fırçaya benzeyen tüyler vardır.

  Tüy Bakımı

  Her gün muntazaman fırçalanması şarttır. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine yol açabilir. Yumuşak bir fırçayla ve yumuşak hareketlerle fırçalanmalıdır. Eğer şartlar başka türlüsünü gerektirmiyorsa mümkün olduğunca kuru şampuan kullanılması gerekir.

  Kökeni
  İran kedilerinin uzun tüylü Türk Ankara kedilerinden geldiği sanılmaktadır. Her iki cins de doğulu kediler olarak tanınır. Eski İran kedilerinin Ankara kedileriyle daha yoğun ve yünsü tüylü olmalarının dışında çok az farklılıkları vardı.

  İran kedileri Avrupalılar tarafından tüylerinden ötürü beğenilerek yetiştirildiler ve tüm uzun tüylü kedi yarışmalarının vazgeçilmez galipleri oldular. İran kedisinin süregelen ısrarlı yetiştirilmesi sonucunda sarsılmaz yerleri olan İngiliz ve Amerikan Shorthair'ler bile kendi ana vatanlarında tahtlarını kaybettiler.


  Japon Bobtail

  Karakteri:
  Fareleri seven dikkatli meraklı mantıklı akılcı
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Siyah; beyaz; kızıl
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: Japonya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Oldukça dikkatli ve meraklı kedilerdir. Akılcı mantıklı tavırlarıyla dikkat çekerler farelere karşı meraklıdırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  üçgen bir kafa yapısına sahiptir. Kulaklar geniş dik ve aynı boydadır. Gözler geniş ve ovaldir.çene yapısı oldukça gelişmiş ve öne doğru çıkıntılıdır. Vücut yapısı uzun ince ve orta boyutlardadır. Kuyruk yapıları oldukça kısadır (12.5 cm). Gelişmiş kaslı yapılarıyla esnek kıvrak ve hareketli kedilerdir. Yumuşak ve ipeksi tüyleri orta uzunluktadır.

  Tüy Bakımı
  Düzeni ve temizliği seven bu kedilerin bakımına özen gösterilmelidir.

  Kökeni
  Bu ırk ilk olarak 1908 yılında Amerika'da Bobtail ırkı olarak tanınmıştır. British Manx 'de olduğu gibi bu ırkın da iyi bir mutasyon geçirdiğine inanılmamış bu nedenle İngiltere de pek fazla ilgi görmemiştir. Ancak 1971 den beri Amerika'da bilinen bu ırk Japonya'dan Amerikaya hizmetliler tarafından getirilmiştir. Bu ırkın üç renkli olanlarına Mi-Ke denirdi.


  Javanese


  Karakteri:
  Sahibine bağlı ve onu mutlu edebilen sevecen meraklı
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.Rengi: Kızıl; krem; mavi krem; leylak rengi-krem; kaplumbağa noktalı çikolata rengi; vaşak noktalı; çikolata rengi; mavi; leylak rengi; ayı balığı-kaplumbağa noktalı
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Hayata sevecen ve meraklı tavırlarla bakan bu ırk kediler; hem kendini hem de sahibini her zaman mutlu etmeyi başarır. Sahiplerine oldukça bağlıdırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Siyamlara benzer uzun orta boy ve vücuduyla orantılı bir baş yapısına sahiptir. Geniş ve yassı olan kafatası öne doğru hafif çıkıntılıdır. Burun uzun ve oldukça geniştir. Kulaklar ise geniş ve dışa doğru eğimlidir.

  Badem şeklindeki gözler iri ve burna doğru eğiktir. İnce ve narin görünmesine rağmen kas yapıları oldukça gelişmiştir. Kuyruk uzun ince ve tüyleri bu bölgede oldukça yoğunlaşmıştr. Bacakları uzun ve patileri ovaldir.

  Tüy Bakımı
  Diğer uzun tüylere sahip ırk kedilerden daha az bakım gerektirir. Sık sık banyo yapmaları gerekmez. Sert lastik fırça yada fırça tarakla taranması iyi bir görünüm kazanması için yeterlidir.

  Kökeni
  Balinese ırkına benzer özellikler taşırlar. Tek farkları Balineselerin yalnızca dört renklerinin olmasıdır. Javanese ırkının ise 16' ya yakın rengi vardır. İlk olarak 1940 yılının ortalarında görülen bu ırk ancak 1987 yılında Kedi Gönüllüleri Kuruluşu tarafından tam olarak belirlenmiştir.  Kashmir (Keşmir)


  Karakteri: Güvenli neşeli zeki iyi bir dost
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; her gün taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Lila; çikolata rengi; krem; gri; beyaz
  Tüy Şekli: Uzun
  Çıkış Yeri: İran
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Son derece güvenli neşeli hayvanlardır. Aile ve dostluğa önem verirler. Zeki hayvanlardır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yüzü oldukça geniş ve yuvarlaktır. Burnu ise belirgin bir şekilde yuvarlaktır. Ağızı burna doğru çekik ve yuvarlaktır. Gözleri yuvarlağı andırmakla birlikte tam yuvarlak değildir. Kulaklar ise küçük ve hafifçe öne doğru eğimlidir.

  Ayaklarında ve baş kısmında uzun ve sık tüyleri vardır. Vücudundaki yoğun tüyler kabarık görünümdedir. Patileri küçük ve parmakları birbirine yakındır. Kulak içlerinde ve pati altlarındaki tüyler fırçayı andıran bir yapıdadır.

  Tüy Bakımı

  Uzun tüyler günlük bakım gerektirir. çok fazla sindirilmemiş tüyler bağırsak problemlerine neden olabilir.

  Kökeni
  Taxonomistlerin araştırmaları sırasında tesadüfen ortaya çıkmıştır. Kashmir; Persian ve Himalayana benzer özellikler taşır ancak renkleri farklı bir ırk olarak ortaya çıkmıştır. Daha önce renkli noktalı Himalayan ve daha uzun tüylü Persian olabileceği bilinmiyordu. Bu tesadüfen bulunan yeni ırk oldukça popüler oldu.
  Korat


  Karakteri:
  Sahibine ve kedi arkadaşına sevgi gösteren bölgesi işgal edildiğinde oldukça agresif ve de cesur
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Gümüş rengi-mavi; kuyruğu gümüş rengi; Korat'ın bu rengi gümüş rengi ışık halkası etkisi oluşturur.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Tayland/A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Sakin ve bağımsız yapıda olmasına rağmen sevgisini kolayca belli ederler. Soğuk bir görünüşe sahip olsalarda atik sevecen ve oldukça zeki hayvanlardır.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Uzun ve üçgeni andıran kafasının üst kısmı düzdür. Yuvarlak iri gözleri birbirinden ayrıktır. Aşağı doğru genişleyen kulakların ucu yuvarlaktır. ipek hissi uyandıran tüyler çift katlıdır.

  Vücut hatları ve duruşu zariftir. Uzun bacakları ince ve kemiklidir. Esnek tüyleri kabarık yapıdadır. Patiler oval şeklinde olup kuyrukları orta uzunlukta ve dolgun tüylüdür.

  Tüy Bakımı

  Fazla bakım istemeyen tüyleri dik duracak şekilde yukarıya doğru taranmalıdır.

  Kökeni
  Korat'ın ismini Tayland'ın doğusundaki tılsımlarıyla bilinen Cao Nguyen Khorat tan aldığı bilinmektedir. Yüzyıllardır bu ırkın resimleri çizilmiş ve çinilere işlenmiştir.

  Günümüzde bu eserler Bangkok National Müzesi'nde sergilenmektedir. Hatta Minor Art Room'da camlara işlenmiştir. The Cat Book of Poems adlı kitapta King Roma V anlatılmıştır. Bu ırk kediler; inanılmaz çekici ve harika tüylere sahiptir.

  İlk kez 1975 yılında İngiltere' de özgün bir ırk olarak kabul edilen bu ırkın kedileri Tayland'da hala kutsal bir hayvandır.


  Laperm


  Karakteri:
  Hareketli nazik sahibine oldukça bağlı onunla uyumayı seven ilgiye öpülmeye ve de sahibinin omuzunda gezmeye bayılan dikkatli sevecen apartman yaşamına uyum sağlayabilen güçlü karakterli
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez düzenli olarak taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: Kuzey Amerika
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri

  Genelde hareketli bir o kadar da nazik kedilerdir. Mırıldamasıyla sahibine her isteğini anlatabilir. Sahibine oldukça bağlıdır.

  Patisiyle sahibinin yüzüne dokunmayı ve başını sahibinin tenine dayamayı sever. Kucakta olmaya sahibiyle uyumaya kendisiyle ilgilenilmesine ve öpülmeye bayılırlar. Sahibinin omuzunda gezmek en büyük hobisidir. Hareketli meraklı dikkatli ve çevresinde olup bitenlerle ilgili olan bu kediler hiç durmaksızın ayaklarının üstünde bir oraya bir buraya yürüyebilirler.

  Oldukça ince ve sevecen sesleri vardır. İlgi istediklerinde ise seslerini inanılmaz derecede arttırabilirler. Her şeyi rahatlıkla algılayabilen güçlü karakterleri ile apartman yaşamına kolaylıkla uyum sağlayabilirler.

  Görünüş ve Vücut Yapısı

  Laperm yapı olarak kısa ve uzun tüy karışımının mutasyonundan meydana gelmiş vücudun tüm kısımları uyumlu orta boyutlarda kıvırcık tüyleriyle yarı yabancı olarak tanımlanan ırk bir ırktır. Kafa yapısı da orta boyutlarda ve dış hatları yuvarlaktır.

  Kaşlar burun üzerinde kavisli bir yapı oluşturur. Burun orta genişlikte ve yüz hatlarıyla orantılıdır. çene güçlüdür ve burna doğru mat çizgiler barındırır. Kulaklar başın üstünde her zaman dik ve geniştir. Bu kedilerin genelde vaşak deseni kürkü olanlar tercih edilir.

  Kulaklara doğru çekik bademi andıran gözler orta büyüklüktedir ve anlamlı bakışlara sahiptir. Göz renkleri tüyleri ile uyumlu değildir. Oldukça kemikli olan laperm'in sırt kısmından aşağıya doğru gidildikçe kemikler sağlamlaşır. Uzun boyun yapısı vardır. ön ayaklar arka ayaklardan daha kısadır. Ayaklar yuvarlak ve kemiklidir. Vücuduyla orantılı kuyruk bant şeklindedir.

  Bu mükemmel kediler oldukça yumuşak ve kaygan tüylere sahiptir. Tüyleri oldukça kabarık ve diğer kedilerde olmadığı kadar sık ve lüle lüledir. Vücutlarındaki en uzun ve en kıvırcık tüyler boyun ve kulak kısımlarında bulunur. Bütün erkek ve dişilerinin boyun kısmında dikkat çekecek derecede oldukça yoğun olan tüyler Lapermin ayrıcalıklı özelliklerinden sayılır. Genel olarak tüm vücunu kaplayan bu koruyucu tüyler kalın ve ağır olmasına karşın bir avantajdır. Onlara gösterişli bir görünüm kazandırır.

  Kısa tüylü lapermler de koruyucu tüy tabaksı daha az olduğundan kabarık gösterişli kuyruk ve tüy yapısına sahip değillerdir. Tüylerinin dokusu diğer rex mutasyonlarından daha farklıdır. Erkeklerin tüyleri genelde daha kıvırcıktır.

  Bazı laperm yavruları tüysüz doğarlar. İlk dört ay tamamen tüysüzdür. Tüylü doğan yavrularda yeni doğduklarında da bile dalgalı tüyleri olduğu anlaşılır. Daha sonra bu tüyler daha belirgin şekilde kıvrıklaşır. Asla dökülmeyen kıvırcık tüyler La perm'e olan ilgiyi artırmıştır.

  Tüy Bakımı
  Tüyleri dolgun ve çok sık olmasına rağmen bakımı zahmetsizdir. Kanişlerde olduğu gibi kıvırcık tüyler birbirlerini tuttuğu için kolay kolay dökülmezler. Bu nedenle uzun aralıklarla az kesim yapılmalı. Günlük olarak düzenli yapılan fırçalamalar yeterlidir. Yıkadıktan sonra tüyleri düzleşir. Ancak bir havlu veya kurutma makinasıyla kurutulduğu zaman kıvırcık halini yeniden alır.

  Kökeni

  1982 yılında Kuzey Amerika'da bir çiftlikte gri tekir anneden doğan altı adet yavrudan biri tamamen tüysüz olarak dünyaya geldi. Ne annesine ne de diğer yavrulara benzemeyen bu yavru oldukça geniş kulaklarla dünyanın en çirkin kedisi gibi görünüyordu.

  Altı hafta kadar sonra bu tüysüz yavrunun vücudunu oldukça yumuşak ve kıvırcık tüyler sarmaya başlamıştı. Kedilerin sahibesi olan Linda Koehl bu kedinin yeni bir mutant olabileceğine onunla gerçekten ilgilenmeye başladığında anladı.

  Bu kedinin davranışları diğerlerinden farklıydı. Daha aktif ve daha meraklıydı. Daha sonra bu mutant beş yavru daha dünyaya getirdiğinde Linda tekrar ciddi bir araştırma yapmaya başladı ve Rex ırkının genlerinin taşıdığı kanısına vardı. Ancak Linda Koehl beş yıl boyunca bir araştırma girişiminde bulunmadı. Fakat bu kıvırcık kediler gittikçe ---cög---alıyordu. Bu defa sıradışı kediler hakkında bilgi edinmeye başladı. Erkek ve dişilerde kıvırcık geninin baskın olduğuna karar verdi.

  En sonunda nasıl bir kediye sahip olduğunu anlamak için uzmanlara başvurdu.Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar sonunda Linda'nın kedilerinin başlı başına bir ırk olduğuna karar verildi. çeşitli dillerde farklı isimler verilen bu kedilere dalgalı anlamına gelen Laperm ismi verildi. Böylece yeni bir ırk daha doğmuş oldu. LaPerm Dalles La Perm Alpaca Cat olarakda adlandırılmaktadır.

  La Perm TICA (The International Cat Association) ve CFA (Cat Fanciers Association) tarafından kabul edilmiş ve kayıtlara geçirilmiştir.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Maine Coon  Karakteri:
  İnsanlara bağlı ve oldukça dost sessiz güvenilir çekingen
  Bakım: Oldukça bakım gerektirir; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Benekli olmaması ve melez kedi modelleri taşımaması koşuluyla tüm renkler ve şekiller görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta/Büyük

  Temel Özellikleri
  Sert ve dayanıklı karakterleri vardır. Eve karşı sorumlu ve ilgilidirler. Dış yaşamda da diğer kedilere tahammül edebilen çalışkan kedilerdir. Genelde kendileri gibi hareketli insanlar tarafından tercih edilir.

  Bu kedilerle rahatlıkla kampa gidebilirsiniz. Görünüşlerinin aksine ağaca tırmanmaktan oldukça hoşlanırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  çok büyük olmayan kare bir baş ve geniş bir ağız yapısı vardır. Burun iri ve belirgin çene kemikleri oldukça gelişmiştir. Geniş gözleri kulaklara doğru daha çok geniştir. Vücut şekli üçgendir. Orta boyutlardaki vücut yapısı kaslıdır.

  Bacakları vücudu ile orantılı ve oldukça kalındır. Patileri ise geniş ve yuvarlaktır. Boyun kısmında yoğunlaşan tüyleri; sık ve dolgundur. Uzun bir boyun ve geniş göğüs yapısına sahiptir.

  Tüy Bakımı
  Dolgun ve kalın tüylerin temizlenmesiyle tek başlarına başa çıkamazlar. Bu nedenle sahiplerinin yardımına ihtiyaç duyarlar. Düzenli fırçalama oldukça önemlidir. Genelde hazır mamalardan çok taze et ve balıktan hoşlanırlar.

  Kökeni
  Bu eski Amerikan ırkı için birçok efsane ve söylentiler vardı "Amerikan kültüründe yetişenler" "Fransız krallığındaki kediler" gibi. Aynı zamanda İngiltere'de de evcil kediler olarak bilinirler. Uzun araştırmalar ve bir çok söylentilerin sonucunda bu muhteşem ırkın ilk olarak Amerika'da görüldüğü kabul edilmiş ve burada kayıtlara geçmiştir.

  Manx  Karakteri: Eğitilmeye müsait çekingen sessiz
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Melez kedi renklerinin vücut verdiği çikolata rengi; lavanta rengi; himalaya modeli veya bunların beyazla karışımı hariç herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: İngiltere (Man Adası)
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Biraz uyuşuk gibi görünselerde inatçı kedilerden değildirler. çekingen ve sessiz karaktere sahip olan bu ırkın kedileri eğitilmeye müsait kedilerdir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Yuvarlak bir baş yapısına sahiptir. Küçük ağzı yapısına rağmen; sağlam dişleri ve güçlü kemik yapısıyla güçlü bir çene yapısına sahiptir. Gözleri geniş kulakları ise orta uzunlukta ve dik yapıdadır. Son derece gelişmiş kas yapısıyla orantılı bir vücut yapısına sahiplerdir.

  Bacakları öne doğru kıvrık ve kemiklidir. Arka ayakları ise ön ayaklardan daha uzun ve gelişmiştir. Bu ırkın en önemli özelliği ise kuyruksuz olmalarıdır.

  Tüy Bakımı
  Oldukça yumuşak ve düzgün tüylere sahiptirler. Tüylerinin düzenli taranması sağlıklı görünmeleri sağlayacaktır.

  Kökeni
  Manx kedilerinin kökeni hakkında bilgiye genelde mitoloji kitaplarında rastlanılmıştır.

  Bu ırkın büyük Britanya sahillerinde Man adasında ilk kez görüldüğü sanılmaktadır.

  Mitoloji kitaplarına göre bu ırkın kuyruksuz olmasının sebebi İspanyol savaşçılarının kuyruklarını keserek av şapkalarına süs yapması olarak belirtilmektedir. Yüzyıllar boyunca İspanya'da yaşayan Manx'ların Phoenicians ve İspanyol Armada sallarıyla yolculukları sırasında sal kazası sonucu Man adasına sığındıkları ve daha sonra tanındıkları bilinmektedir.

  Mavi Rus  Karakteri:
  çok canlı sevecen misafirlere sevgi gösteren
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Parlak mavi; mavi gölgeler tercih sebebi; kafa üstü tüyleri gümüş rengi; tüy uçlarındaki gümüş rengi Mavi Rus'a parlak bir görünüş veya gümüş parlaklığı veriyor. Dip renk ile uç renk arasında net bir kontrastlık var.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: Rusya/Büyük Britanya
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Sakin ve bağımsız yapısıyla kendini zorla kabul ettirmeye çalışmadan sevgisini ve duygularını gösterebilen Russian Blue kedileri pratik zekalı akrobatik ve beceriklidir.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Uzun ve üçgenimsi kafasının tepesi düzdür. Yuvarlak biçimli ayrık gözler yüze sanki genişmiş gibi bir ifade verir. Burnu orta büyüklüktedir. Aşağı doğru genişleyen iri kulaklarının ucu yuvarlaktır. Kulakları tüylerin seyrekliğinden ve derisinin inceliğinden ötürü şeffafmış gibi durur.

  Vücut hatları ve duruşu oldukça zariftir. İnce kemikli uzun bedeninde belirgin ve sıkı kasları vardır. Uzun bacakları daha da ince kemiklidir. Hafifçe yuvarlak gelen patileri ufaktır. Kuyruğu kalın olarak başlayıp uca doğru incelir ve oldukça uzundur.

  Dokunulunca ele ipeksi ve yoğun gelen kısa tüyleri çift katlıdır. Esnek ve ince tüyleri gövdesinden kabarık durur.

  Tüy Bakımı
  Fazla bakım istemeyen bu kedinin tüyleri onları dik tutacak şekilde fırçalanmalıdır.

  Kökeni
  Russian Blue kedisinin ana kökeni bazı eski kedi ırklarında olabileceği gibi tam olarak bilinmemektedir.

  Bir rivayete göre bu kedi kraliçe I. Elisabeth tarafından İngiltere'ye bir Rus liman şehri olan Archangelsk'den getirilmiştir.

  O zamanlar Archangel kedisi olarak bilinirken bir ingiliz kedi show'unda "Yabancı Mavi" olarak tanımlanmıştır. Amerika'ya de---gıs---ik kısa tüylü mavi kedilerin gitmesi 1880'lerin başında İsveç ve İngitere üzerinden olmuştur. Bu güzel ve tatlı kedi Kuzey Amerika ve Avrupa'da geniş kitleler tarafından benimsenmiştir.

  Mojave Spotted (Mojave çöl Kedisi)  Karakteri: Dışarı çıkma isteği oldukça fazla avcı suyla oynamayı seven atak güçlü meraklı atletik
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Kestane rengi; altın kahve; gümüş rengi-mavi; kömür rengi; samur rengi; benekli; leopar veya tekir deseni
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Büyük

  Temel Özellikleri
  Bağımsız ve dışa dönük bir karakteri vardır. İnsanlarla güven içinde yaşasalar da yinede vahşi bir doğadan gelen Mojave'ler çok fazla tutsak kalamazlar. Dışarı çıkma istekleri oldukça fazladır. Ayrıca iyi bir avcı olan bu ırkın kedileri suyla oynamaya ve sinek böcek kuş peşinde koşmaya bayılır.

  Her an tetikte ve çeviktirler. Güçlü aktif ve meraklıdırlar. Atletik yapılı olan bu kediler daima kendilerine yapacak bir iş bulurlar.

  Görünüş Ve Vücut Yapısı
  Egzotik bir görünüme sahip olan Mojave'ler iri boyutlardadır. Kafası öne doğru incelen yuvarlak hatlara sahip ve orta büyüklüktedir.

  Kısa ve geniş bir burnu vardır. Bıyıkların çıkıtığı bölge çıkıntılıdır ve buruna kare görünümü verir. Burun ucu kahve siyah veya pembe renkli yumuşak deri gibidir. Gözler oval şekilde hafif yatık ve birbirinden uzaktır. Kulaklar orta boyutlarda ve kafanın gerisinden öne doğru yuvarlatılmış görünümlüdür uçları sivri değildir. İnce ve kaslı bacakları büyük ve geniş patileri vardır.

  Arka bacaklar ön bacaklardan biraz daha uzundur. Pençeleri güçlüdür. Polydactyl ırklardandır. Ayakların her birinde fazladan parmak bulunabilir. Kuyruğu kısa veya orta sayılabilecek bir uzunluktadır. Genel olarak tüm vücudun kemik yapısı güçlüdür. Kısa ve parlak tüylere sahiptir.

  Tüy Bakımı
  Fazla bakım gerekmez hafta birkaç kez taranması fırçalanması yeterlidir.

  Kökeni
  Orjinal adı Mojave Desert Cat olan Mojave Spotted ilk kez 1980 yılında Güney Kaliforniya'daki Hesperia denilen küçük bir kasabada April Langford tarafından vahşi kedilerin çiftleşmek ve sert çöl havasından korunmak için girdikleri çalılıklar arasındaki derin tünellerde keşfedilmiştir.

  Bulunan altı kedinin hepsi noktalıydı ve birbirine oldukça benziyordu. Fakat renkler gümüş kahve altın ve agouti siyah olarak kediden kediye de---gıs---iyordu. Bu kediler geniş kemik yapısı ve iri patileriyle ev kedilerinden oldukça iriydiler.

  Patilerin şekli yerel Bobcat ve vaşaklarınkini andırıyordu. üremeleri zordu ve az sayıda yavru doğuruyorlardı. Ergin kedilerin ortalama yaşam süresi bilinmiyordu. Canlı kuşlar çöl fareleri kertenkeleler ve böceklerle besleniyorlardı. Ve etrafları vahşi hayvanlarla çevriliydi.

  Yaşam koşulları ve fiziki özellikleri bakımından farklı olan bu kedilerin soğuktan ve açlıktan ölmek üzereyken 1984 yılında Kitten Milk Replacament (KMR) tarafından bir sedir ağacının altında bulunan yavruları ilk kez kapalı bir yerde bakılmaya başlanmıştır. Fakat kalıtsal vahşi doğaları gereği tam olarak evcilleştirilememişlerdir.

  1990 yılında bu bölgeye insanlar yerleşmeye başladığında bu vahşi kediler de bölgeden yavaş yavaş kaybolmaya başlamışlardı. Mojave spotted IPCBA (International Progressive Cat Breeders' Alliance) tarafından tanımlanmıştır.

  Munchkin


  Karakteri:
  Oldukça hızlı hareketli cesur sosyal meraklı iyi huylu eğitilebilir
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada birkaç kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Herhangi bir renk veya şekil görülebilir.
  Tüy Şekli: Kısa
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Hareketli ve meraklı bir ırktır. Kısa bacaklarına rağmen oldukça hızlı koşabilirler. Hatta pek istenmese de bir yerlere sıçramayı severler. Zarif vücutlarına rağmen korkusuz ve cesurdurlar.

  Kolay terbiye edilebilen bu ırk diğer petlerle ve çocuklarla oldukça iyi anlaşır. İyi huylu sosyal ve eğlenceli kedilerdir. Kolayca komut alabilir ve öğretildiği taktirde atılan objeleri hevesle getirebilir. Diğer kedilerle de iyi anlaşabilen Muckin iyi bir arkadaştır. çocuksu karakterlerini tüm yaşamları boyunca sürdürürler.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Orta boyutlarda sağlam tıknaz görünüşlü bir vücut yapısı olan Muckin'ler kısa bacaklı seçkin kedilerdir. Yuvarlak bir kafa yapısı vardır. Görünüm olarak American Shorthair'e benzer.

  Gözler orta büyüklükte ve yuvarlaktır. Tüm renklerde olabilir. Ancak canlı ve derin renkler tercih edilmektedir. Kısa bacakları olması nedeniyle yıllarca izlenen bu ırkın her hangi bir omurga promlemine rastlanmamıştır.

  Tüy Bakımı
  Kısa tüylerinin bakımı kolaydır. Haftada bir iki kez yapılan fırçalamalar yeterlidir.

  Kökeni
  Doğal yaşamda kendiliğinden yetişmiş evcil bir kedi ırkı olan Muckin ilk kez 1930'lu yıllarda İngiltere'de görülmüştür.

  Daha sonra 1950 yılında Rusya'da rastlanılan bu ırk en yaygın olarak Amerika'nın Louisiana eyaletinde yaşamaktadır. 1983 yılında Sandra Hachenedel Lousiana' da Muckin kasabasında yaşayan siyah yavru bir kedi buldu. Onu aldı ve adını Blackberry (böğürtlen) koydu. Yavru büyüdükçe oldukça şaşırtan bir özelliğini farketti.

  Bu kedi normal vücut yapısına sahip olmasına karşın cüce ırk olan Corgi gibi oldukça kısa bacaklara sahipti. Sandra Daha sonra yavrulayan Blackberry nin çocuklarından adı Toulouse olan dişi Munchkin kolonisini oluşturan Kaye LaFrance ye verildi. Ve bu ırk onun kontrolünde yetişmeye başladı.

  Uzun yıllar genetik araştırmaları yapılan günümüz Munchkin ırkı Blackberry ve Toulouse nin soyundan gelmektedir. Bu ırk TICA (The International Cat Association) tarafından tanınmıştır.

  Nebelung


  Karakteri:
  Sevecen oldukça zeki objeleri getirmeyi sevenhareketli
  Bakım: Fazla bakım gerektirmez; haftada iki kez taranmalı/fırçalanmalı.
  Rengi: Gümüş rengi-gri; mavi-gri
  Tüy Şekli: Kısmen uzun
  Çıkış Yeri: A.B.D
  Vücut Yapısı: Orta

  Temel Özellikleri
  Ev ortamına kolayca uyum sağlayan sevecen hareketli ve oldukça zeki kedilerdir.

  Musluktan su içmeyi çok seven Nebelung'lar atılan objeleri yakalayıp getirmekten çok hoşlanırlar.

  Görünüş ve Vücut Yapısı
  Bu ırk kedilerinin en belirgin özellikleri geniş boyutlarda yassı ve düz bir baş yapısı ve dolgun tüylerdir. Yuvarlak gözlere küçük sevimli bir ağıza ve oldukça belirgin bir buruna sahiptirler. Kulakları geniş dik ve dışarıya doğru hafif dönüktür.

  Tüylerin çift kat olmasından dolayı vücut hatları pek belli olmaz. ön ve arka ayakları kemikli ve kaslıdır.Tüyleri Persianınkiler gibi orta uzunluktadır.

  Tüy Bakımı
  çok fazla fırçalama tahrişe neden olabilir. Bu nedenle tüyler belli aralıklarla fırçalanmalıdır.

  ölü tüylerin alınması için haftada iki kez fırçalama ---cög---u kez yeterlidir.

  Kökeni
  Nebelung'un hikayesi; 1980 yılında Terri adında siyah bir kedinin Angora kanı taşıyan ikisi dişi biri erkek üç yavru doğurmasıyla başlar. Bu yavrular siyah ve grinin altı farklı tonundadır. İlk çiftin erkeğiyle yeni bir dişi çiftleştirildiğinde kısa tüy ve püsküllü bir kuyruk yapısına sahip yeni bir ırk ortaya çıkmıştır. Bu yeni ırk 1987 yılının eylül ayında TICA kayıtlarına Nebelung adı ile geçmiştir. Daha sonrada bu erkek kedi ırkın devamı için ---cög---u zaman kullanılmıştır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş