1- Evcil hayvan olarak bir Hamster türü olan Gonzalesi almak istiyorum.

Öncelikle Gonzalesler diğer evcil hayvanlara oranla daha karakteristik yapıya sahiptirler. Yani elinize bir oyuncak alacağınızı sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Kimi zaman size küser sizinle oyun oynar kimi zaman boş boş gezer veya talaşına girerek günlerce orada takılır. Yani kafasına ne eserse yapan bir hayvandır diyebiliriz Gonzalesler için.

Bir Gonzales almaya karar verdiyseniz bu sayıyı aynı kardeşlerden 2 yapmanız daha iyi olacaktır. Çünkü Hamsterlar yanlız olmayı sevmelerine karşın yanında bir arkadaşını hissetmesi onları dahada cana yakın yapar. Ayrıca aynı kardeşlerden olmayan farklı bir hamster sonradan ilk alınanın yanına konduğunda kavgaların çıkması olağandır. Dişierkek farketmez.

Ve Hamsterın bakımıda diğer hayvanlara göre daha zahmetlidir zor değildir. Masraf ister.

2 - Gonzales almaya karar verdim fiyatları ne kadardır?


Elbette bunlar civciv olmadıkları için fiyatlarıda biraz tuzludur. Ucuz olan hamsterların neden ucuz olacakları bellidir.. Genelde fiyatları 10 ila 20 lira arasında oynar.

3 - Gonzaleslerimi aldım başka nelere ihtiyacım olacak?


En az 2 gonzales aldıysanız orta boy bir akvaryum - tabii mevcutsa - yeterli olacaktır. Hamsterlar çok dar alandada rahat edemezler.

Ben şu resimdeki plastik eve benzer 3 katlı büyük bir eve sahibim. Buna benzeyen plastik evlerin fiyatları boyla orantılı olarak 50-140 lira arasında değişmektedir.
Ayrıca özel hazırlanmış hamster yemlerine ihtiyacınız olacak. Bunlar büyük kutu veya poşetlenmiş şekilde olup fiyatı 5-6 lira arasında değişmektedir.

Kokulu talaşlarada ihtiyacınız olacaktır. Bunlar ananascam ağacı gibi kokular yayan özel takaşlardır fiyatları
yine çok ucuzdur. 1 karton sigara boyutundaki bu talaş poşetinden bir avuç alıp bunu elinizde harmanlarsanız
ortaya 1 akvaryumluk talaş çıkacaktır. Ne çok nede az saklanabilecekleri derinlikte koyarsanız talaşları iyi olur. Bu talaşlar sıvıyla temas edince koku yayıyorlar yani dışkılama işlemlerinde koku olurm diye endişelenmeyin

İsterseniz birde çark alabilirsiniz. Akvaryum veya özel evleri genişse bunları koyarsınız. Kafasına estikçe bu döner duru bunda. İzlemesi zevkli hemde kas yapar hayvancağız :P

Tabii ki su içmeleri için bu biberonlara ihtiyaçları olacak. Bittiğinde doldurursunuz iyi içerler.

4 - Bakımdan bahsedecek olursanız?

Bakımları aslında ihtiyac oldukları şeylere sahip olduktan sonra çok kolaydır. 4-5 günde bir (2 hamstersa 1 avuç) yarım avuç yem koyarsanız bunların 1-2 güne kaybolduğunu
farkedeceksinizdir. Hamsterlar talaşların arasına bu yemleri zula yaparlar. Ayrıca aç kalabilirim diye düşünüp bunlar yanaklarına parça parça biriktirirler. Yani yanakları
top gibi şişmiş bir hamster görürseniz panik etmeyin.

İçerdeki talaşları 2-3 haftada bir yenilersiniz. Zaten talaşların rengi gitgide kararır farkedebilirsiniz bunu.

5 - Başka neler söyleyebilirsiniz?


Çok narin hayvanlar olduklarını söyleyebilirim. İnsanlardan nezle kapabilirler.

Çok sıcaktada mayışabilirler.

Ayrıca çok temiz hayvanlardır her an yalanırken veya pirelerini ayıklarken görebilirsiniz onları.

Birde hamsterları 2-3 haftalıkken alırsanız size daha iyi alışır. Çok büyük alırsanız ürkek ceya saldırgan çıkabilir. Dediğim gibi onlarda karaktere sahip.