Genelde köpek mümkün olduğu kadar az yıkanmalıdır. Köpeklerin deri ve tüylerinde bulunan kendilerine has yağ yıkanma sonucu kaybedilir buda deride kuruma ve çatlamalara tüylerde sağlıksız görünüme sebeb olur. Eğer veteriner hekim bir tedavi gereği olarak önermemişse banyo ayda bir kereden fazla olmamalıdır.

Köpek yıkanacağı zaman kullanılacak sabun köpekler için üretilmiş köpeğin kendine has yağını deri ve tüylerin üzerinden almayacak olanlardan seçilmelidir. Bu tür sabunlar (şampuanlar) bulunamadığı takdirde katkısız saf sabunlar yada en iyi tercih olarak bebek şampuanları şeçilmelidir. Bebekler için hazırlanan yumuşak şampuanlar köpekler içinde kullanılabilir ayrıca bu şampuanların göz yakmamalarıda avantajdır. Her ne tür sabun kullanılıyor olursa olsun köpeğin gözleri korunmalı ve sabun köpüğünün teması engellenmelidir. Ayrıca köpeğin kulaklarına su tutulmamalı ve kulaklara suyun kaçmasını önlemek için başına su dökerken mutlaka iki kulakta elleriniz ile sıkıca kapatılmalıdır.

Sabunlanma bittikten sonra köpeğin üzerindeki sabun iyice ovuşturularak durulanmalı hiçbir sabun artığı köpek üzerinde bırakılmamalıdır. Bu işlem yapılırken hazlaca oğuşturup özellikle tırnaklar ile köpeğin derisi zedelenmemelidir.

Köpek soğuk havalarda yıkanmamalıdır. Köpeğin yıkanacağı su ise ılık olmalıdır. Soğuk veya sıcak su ile köpek kesinlikle yıkanmamalıdır. Köpek yıkandıktan ve durulandıktan sonra mutlaka birkaç havlu ile havanın sıcaklığına göre iyice kurulanmalıdır.


Köpek eğer gerçekten kirli ise yıkanmalıdır. Dışarıda bakılan köpekler kışın yıkanmamalı bunun yerine hergün düzenli olarak fırçalar ile yapılan tüy bakımı ile köpeğin temiz tutulması sağlanmalıdır. Yavru köpeklerin yıkanabilmesi için en az üç aylık olmaları gerekmektedir. Köpeğinizi yıkamadan temizlemenin diğer bir yoluda pudra ile iyice pudralanan köpeğin daha sonra bir fırça ile üzerinde hiç pudra kalmayacak şekilde fırçalanmasıdır. Bu işlem sırasında köpeğin üzerinden çıkan pudranın nasıl renk değiştirdiğini ve köpeği temizlediğini göreceksiniz.

KÖPEĞİ GEREĞİNDEN FAZLA VE UYGUN OLMAYAN SABUNLARLA YIKAMAK BAZI DERİ PROBLEMLERİNE NEDEN OLABİLİR. KÖPEĞİNİZİ GERÇEKTEN İHTİYACI OLDUĞU ZAMAN YIKAYINIZ.