Yaşam tek bir hücrede dişinin döllenmiş yumurtasında başlar. Ama annelik için bu yetmez; doğanın içinden milyonlarca yıl boyunca süzülüp gelen bir bilgi tavır gerekir..

Primatlar doğada yavrularına en uzun ve en özenli bakımı yapan canlılardan. Afrika'nın iri sakinleri gorillerin (Gorilla gorilla) ağırlığı erkeklerde 200 dişilerde 100 kiloyu bulabiliyor ama doğduklarında sadece iki kilolar. İlk üç ay annesinin kucağından inmeyen yavru goril ormana hazır olmadan önce daha uzun süre ona gereksinim duyacak..

Panter Şefkati
Amerika'nın Rocky Dağları'nda yaşayan panterler (Felis concolor) üç aylık gebeliğin ardından iki ile dört arasında yavru doğuruyor. Anneyi yavrularını emzirmenin ve tehlikelerden korumanın dışında da görevler bekliyor. Küçük panter hayatı boyunca ihtiyaç duyacağı avlanma becerisini geliştirmeye de onun yanında başlıyor..

Bütün hayvanların yaşamı bir hücrede dişinin döllenmiş yumurtasında başlıyor. Karayipler'deki kurbağa (Eleutherodactylus coqui) henüz embriyo halinde; hayata gözlerini açtığında ise yanında kimseyi bulamayacak yumurtlayan dişi ona 'annelik' etmeyecek..

Pandalar (Ailuropoda melanoleuca) doğduklarında sadece 100 gram geliyor ve gözleri yaklaşık 40 gün sonra açılıyor. Yürümesi ve kendini doyurabilmesi için de aylar geçmesi gerekiyor. Çin'deki Wolong Ulusal Parkı'ndaki dişi panda göğsüne bastırdığı yavrusuna bir buçuk yıl şefkat gösterecek..Güney Afrika'da St. Lucia Sulak Alan Parkı'ndaki Nil timsahı (Crocodylus niloticus) kazdığı yumurta çukurunu yavrular çıkana kadar kolluyor. Ardından onları taşımak için sıra dışı bir yöntem izliyor; birçok hayvanın kâbusu olan ağzını kullanıyor..

Denizatlarının (Hippocampus) üremesi doğadaki en ilginç örneklerden biri; dişinin rolünü erkek almış gibi görünüyor. Dişi denizatı döllenmiş yumurtaları erkekteki kuluçka kesesine aktarıyor. Zamanı gelip yumurtalar açıldığında da erkek kendini bükerek yavruları 'doğuruyor'..

Zambiya'nın zeytin yeşili babunu (Papio anubis) havaya kaldırdığı yavrusunu tam yedi ay karnında taşıdı. Bir tek yavru doğuran babunlar ayrıca en uzun gebelik süresine sahip hayvanlar arasında..Kuzey Amerika keseli sıçanı Didelphis virginiana) gebe kaldıktan 12 gün sonra yavruluyor. Ama küçükler diğer keselilerde olduğu gibi gelişimlerini tamamlamadan doğuyor; anne memeleri örten bölümde onları korumayı sürdürüyor..