Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Köpeklerde Saldırganlık

  Liderlik mücadelesinde veya sokak karşılaşmalarında sosyal üstünlük taslamak kolaylıkla saldırı tehditlerinin meydana gelmesini sağlar. Tehdit davranışı sadece saldırı için değil ikaz ve savunma amacıyla da yapılmaktadır. Tabii ki bu davranışlar bakımından köpekler arasında az yada çok farklılıklar olmaktadır.

  Eğer bir köpek yabancı bir köpeği veya insanı düşman olarak algılıyorsa tüm dikkatini bu canlı üzerinde toplar. Özellikle ense ve boyun bölgesindeki kılların dikleşmesi ve gerilmiş eklemler vücudu büyük gösterip köpeğin saldırıya geçeceğini belirtir. Kuyruk yukarıda belirtildiği gibi ırka göre az veya çok şekilde sırta doğru kıvrılır ve kaldırılır veya yere paralel düz tutulur. Kafa ise az miktarda öne doğru eğilir böylece köpek tüm vücudunu sırtıyla düz bir hizada tutmuş olur. Bu arada enerji harcamamak için kuyruk sallanmayabilir. Bazen de kökten çevrilip daire çizilir. Bu hareket köpeğin hızını artırıp dengeyi sağlar bu arada kuyruk ucundaki duyarga görevi yapan kıllar muhtemelen çevredeki sinyalleri algılar.

  Kendine güvenen bir kurt tehditkar bir bakışın yanına diğer yüz mimiklerini de katar. Çatılmış alın bölgesinin altından bakan gözler böyle bir durumda daha da aşağı noktana bakar. Dudakların güçlü bir şekilde geri çekilmesiyle tehditkar dişler ortaya çıkar boyun derisi son derece gerilir. Kulaklar hafif eğik olarak önde tutulur ve son olarak gerçek bir tehdit etme unsuru olan ağız da açılır. Bunlar kurdun olduğu gibi köpeğin de ısırmaya başlayacağını gösteren mimiklerdir. Prensipte tehditsaldırı hareketinin şekillenmesi için oluşur ancak bu sırada köpeğin gerçekten saldırıya geçmesi gerekmez. Tam bir saldırı tehdidinde bakışlar tam olarak rakibinin gözlerinin içine yöneltilmiş vaziyette dudaklar üste ve alta çekilerek öndeki dişler ortaya çıkartılmış ağız açısı kısaltılmış ve yuvarlaklaştırılmıştır. Hayvan tetikte olup en ufak bir tehlike anında dudak araları daha da büyümekte ağız ve dişler iyice ortaya çıkmaktadır. Ancak saldırganlık durumunda dudakların aldığı bu pozisyon çok az köpek ırkında dikkat çekici olmaktadır. Kurtta ağız açısının yuvarlak şekle sokulması belirgin biçimde gözlenir. Birçok evcil köpekte ise bu önemli sinyal uzun tüyler nedeniyle fark edilmez. Köpeklerde düşman karşısında ortaya çıkan mimiklere kulakların arkaya (kulak kökleri dahil) çekilmesini de ekleyebiliriz.

  Kurtlarda tüm tehditkar davranışlar kesinlikle kurallara uygundur. Tehdit ya kavgayla ya da rakiplerden birinin teslimiyet göstermesi veya ortamdan uzaklaşmasıyla yani uzlaşmayla sonuçlanır. Evcil köpeklerde bu kurallar zaman zaman ihlal edilmektedir. Bu durum ya kalıtsal faktörlerden ya köpeğin psikolojisindeki olumsuzluklardan ya da deneyimsizlikten kaynaklanmaktadır.

  Tehdit eden köpek kafasını kaldırıp bakışlarını karartır kuyruk bayrak gibi havaya kalkar ve bacak kasları gerilir. Kasılmış bacakları sayesinde yerden mümkün olduğunca yukarıda durur ve bedenini adeta büyütür. Bunun yanında boyun ve sırt tüylerini kabalaştırıp kaldırır. Bu tür davranış birçok memeli hayvanda görülebilir. Hepsinin ortak bir amacı vardır. Kendini olduğundan iri göstermek.

  Savunmada olan köpekler tehdit davranışları sergileyebildiği gibi ısırma davranışında da bulunabilir bu ısırıklar ya düşmana karşı olur ya da boşa gider. Çoğunlukla tehdit davranışı gösteren iki köpekten savunma anındaki ısırmanın çok daha tesirli olduğu bilinir. Korkmuş köpekler üzerlerine gelecek objelere saldırırlar örneğin; tesadüfen oradan geçen bir insana saldırabilir. Savunma ifadesi gösterdikten sonra düşmanıyla kavgaya girebilir kaçabilir veya alçak gönüllülük göstererek sinebilir.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Köpeklerde Zekanın Ölçülmesi Bu hayvan türünün zihinsel faaliyetlerini ölçmek için çeşitli testler ortaya konulmuştur.Bunlar maalesef güvenilirliği kanıtlanmamış testlerdirancak hayvanların değişik ekolojik çevrelere uyum sağlama yeteneklerinin karşılaştırılması daha objektif veriler sağlayan bir yöntemdir.

  Bu amaçla genellikle iki yaklaşım şekli benimsenmiştir: Biri evrimsel diğeri ise ekolojik yaklaşım.

  Evrimsel yaklaşımda beynin büyüklüğü ölçülür. Özellikle beynin temel vücut fonksiyonları için ayırdığı bölümün dışında kalan kısmı ölçülür ve birim olarak EQ (Encephalisation Quotient) kullanılır. EQ birimi beyinin zihinsel işlevler için ayrılan kısmın büyüklüğüne işaret eder. Köpeğin EQ'su kendininkinden % 38 oranında daha fazla gelişmiştir. Buna paralel olarak köpekte koku korteksi kedide ise işitme korteksi daha büyüktür.

  Çevresel olaylara tepkilerin değerlendirildiği ekolojik yaklaşım ise evcil hayvanlara daha az uyarlanabilir bir yöntemdir. Bu yaklaşıma yol bulabilme davranışları örnek gösterilebilir. Kedilerin zihinsel olarak çevrelerinin haritasını çıkarabildiği ispatlanmıştır. Köpek geçtiği yolları hatırlar ama geçmediği yolları doğru olarak tahmin etme yeteneği kedininkinden azdır; zira kediler uzun mesafe avcıları olup zihinsel harita onlar için yaşamsal öneme sahiptir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Köpeğinizde Psikolojik Problem Var mı?
  Köpeğin kendi doğasına ters düşen ve herhangi bir amaç taşımaksızın yapılan davranışların sebebi psikolojik problemler olabilmektedir.

  Bunlardan bazıları sebebi dış faktörler olsa bile köpeğin kendi içsel hesaplaşmalarıdır.

  Buna anoraksia nevrosa dediğimiz sinirsel sebeplere dayalı iştahsızlık depresyon demoralizasyon ve sebepsiz kaşınmadan tutun kuyruk yemeye kadar varan obsessif - kompulsif davranışlar örnek gösterilebilir. Bunlar genellikle insan - köpek ilişkisini doğrudan etkilemezler. Ancak bu ilişkiyi doğrudan etkileyen bozukluklar vardır kibunun en tipik örneği agresif (saldırgan) davranışlardır ve köpeğin anksiyetesi (gerginliği) dışarıya yönelmiştir. Bunların tamamı tedavi gerektiren psikolojik problemlerdir.

  Öncelikle şu soruyu cevaplandırmalıyız: Köpekte problem olarak nitelendirdiğimiz husus gerçekten köpeğin problemi miyoksa bizim problemimiz midir? Aslında ortaya çıkan davranış problemlerinin önemli bir bölümü köpek tarafından normal olan davranışların insanlar tarafından anormal olarak algılanmasıdır. Bizler hayvanlardan bizim gibi hareket etmelerini ve bizim monoton hayat düzenimize uymalarını bekleriz. Tabii ki evcilleştirmeyle birlikte köpekler de kendi yetenekleri doğrultusunda bize uymaya çalışmışlardır. Ancak bazen bizim isteklerimiz çok abartılı olabilmektedir.

  Maalesef köpek için tamamen normal olan birçok davranış insan - köpek ilişkisine zarar verecek boyutlardadır. Örneğin; köpeğin evde liderlik iddiasında bulunması köpeğin içgüdülerine ters düşmeyen son derece normal bir davranıştır. Bu tür davranışlar köpek açısından davranış bozukluğu olmasa da köpeğin insanla beraber yaşamına olumsuz etki ettiği için istenmeyen davranış sınıfına girer ve bunların giderilmesinde de psikolojinin tedavi yöntemleri uygulanır.

  Bazı istenmeyen davranışlar sadece basit bir nedenden dolayı oluşmaktadır. Örneğin; küçük bir oda içinde sürekli olarak havlayan bir köpek geniş bir bahçe içine konulsa havlamayacaktır. Bunu da davranış problemi olarak nitelendirebilir miyiz?

  Örneğin; yalnızlık endişesi diye adlandırılan problem nedeniyle akşam eve geldiğimiz zaman birçok kıymetli eşyamızı köpeğimiz tarafından parçalanmış olarak bulabiliriz. Bir vakamda bunun sebebini bulmakta epey zorluk çekmiştim. Ama olayı iyice incelediğimde bu problemin sebebinin çok komik ve basit olduğunu buldum. Köpeğin böyle davranmasının tek nedeni gündüz vakti üst kattaki çocuğun oynadığı atariden çıkan acayip seslerdi. Hayvan bu seslerden dolayı gerginleşiyor ve gerginliğini bu şekilde çözüyordu. Eğer hayvana huzurlu bir ortam sağlayamamışsak ve havyan korkusundan dolayı bu tür davranışlarda bulunuyorsa bu davranışı anormal diye nitelendirmeden evvel biraz düşünmemiz gerekmiyor mu?

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Köpek Beslemesinde Yapılan Ciddi Hatalar 1.Ev yemekleri artıkları verilmesi: İnsan ve köpek sindirim sistemi sindirim karakteri barsakların uzunluğu gibi bir çok açıdan farklılık gösterir.Bu sebeplerden insan beslenmesinde kullanılan gıdalar köpek ve kediler için uygun olmayıpbazıları tehlikelidir.Örneğin patlıcan nikotin içerirçok kullanılan havuç ise ağır lifli yapısı ile emilimi olmayıpsindirim sistemini aşırı yorarekmek ise mayalı yapısı ile mide de gastrit bulantıaşırı gaz ve sonunda kusmalara yol açabilir.

  Kuşlara kuş yemibalıklara balık yemi yediriyoruz.Köpeklere neden ev artıkları veriyoruz?Neden onları tehlikeli sonuçlara (Mide-barsak hastalıklarıkaraciğer ve böbrek dejenerasyonlarıiskelet sisteminde bozukluklara bağlı yürüme hatalarıaşırı ve durdurulamayan tüy dökülmelerihuysuzluksaldırganlık ve bir çok daha başka sağlık problemleri.)götürecek bu gıdaları kullanıyoruz?Bu soru ciddi biçimde sorulmalıdır

  2.Her türlü kemik verilmesi!(Çok tehlikeli):Günümüzde kemiğin çok masum bir yiyecek olmadığı bilinmektedir.Yapılan araştırmalar kemiğin ani barsak yırtılmaları sonucu köpek ve kedileri ölüme götürebildiğini kanıtlamıştır.Zaten besleyici özelliği olmayan kemik barsaklarda hiç bir şekilde sindirilememekte ve tüm sindirim sisteminden olduğu gibi geçerken çeşitli sıyrıkyırtıklara yol açabilmektedir.Bunun sonucu iç kanama ve ölümdür.Meslek hayatım boyunca bu tarzda bir çok olaya şahit olduğumu da belirtmeliyim.

  3.Sakatat (Akciğerişkembe vs) verilmesi:İnsanlarda hasatalık oluşturan mikrop ve parazitlerin bir kısmı hayvanlardan bulaşır.Bunlar büyükbaş hayvanların iç organlarında yaşar ve bunları yiyen köpekler aracılığı ile insanlara bulaşır.İşte akciğer ile verem başta olmak üzere Kist Hyadatitparazit yumurtaları köpek ve kedilere onlardan da insanlara bulaşır.Hiç bir besleyici özelliği bulunmayan akciğerin(Beyaz ciğer)köpek ve kedilere verilmesi toplum sağlığı açısından son derece tehlikelidir.Dünyada hayvan artıklarının köpek ve kedilere yedirilmesi yasaklanmıştır.

  4.Şekerlibaharatlı gıdalar

  5.Şarküteri tipi insan yiyecekleri(Sucuksosis vs.)

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş