Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Küresel Isınma Biliçlendirme

  Arkadaşlar bu konuyu güncel tutalım ve konuyla ilgili resim makale video burada paylaşıp sergileyelim Sorunları çözümleri buradan öğrenelim

  Ülkemiz yada dünyamız adına sonu hazırlamaya yardımcı olmak yerineen azından kendi adımıza birşeyler yapalım. Ve en önemlisi BİLİNÇLENELİM!!!

  İnsan dünyadan başka bir gezegende yaşayamaz.
  Gezegenine sahip çık!

  Şunu asla unutmayın doğa her zaman en acı intikamı alandır
  Şimdiden paylaşımlarınız ve UMURSADIĞINIZ için
  TEŞEKKÜRLER

  İşte küresel ısınmayla ilgili bazı istatistikler ve görüntüler
  (tıklamanız yeterli)

  İşte küresel ısınmayla ilgili bazı istatistikler ve görüntüler
  (tıklamanız yeterli)

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  DÜNYANIN SUYU ISINIYOR
  GÜNSELİ IŞIK

  Amerika seçimlerinde George W. Bush’un rakibi olarak tanıdığımız Al Gore üniversiteden bu yana küresel ısınma konusuyla ilgileniyor. Bu alandaki ilk araştırmaları yapan bilim adamları onun hocaları.

  Altı yaşındaki oğlunun ciddi bir trafik kazası geçirmesi ablasının akciğer kanserinden ölümü ve son olarak seçimlerdeki mağlubiyeti gibi kişisel acılar da bu bilgilere eklenince kendini yollara vuran Al Gore dünyanın pek çok yerinde küresel ısınma tehdidiyle ilgili binden fazla konferans vermiş. Şimdi de “Uygunsuz Gerçek” adlı belgesel filmle bu şovları geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor. Ayrıntılar Al Gore ile yapılmış söyleşide…

  Üniversiteden bu yana küresel ısınmayla ilgilisiniz. Bu ilgiyi gezici şova dönüştürmeye karar vermenizin sebebi nedir?

  Küresel ısınma çalışmalarıma 60’ların sonlarında başladım. Beni harekete geçirense üniversite profesörlerimden Roger Revelle oldu. 1970’lerin sonunda seçimleri kazanarak ABD Temsilciler Meclisi’ne girdikten sonra Amerikan Kongresi’nde konuyla ilgili ilk oturumun organize edilmesine yardımcı oldum. 80’li yıllardan itibaren diğer ülkelerin liderleriyle görüşmelere başladım ve dünyanın dikkatini bu soruna çekmek amacıyla uluslararası nitelikli bir yasa koyucular ağı organize ettim. İlk dönemde Amerikalı senatör sıfatıyla daha sonra Başkan Yardımcısı olarak çeşitli müzakerelere katıldım.

  Bunlar arasında 1992 Rio de Janeiro Dünya Zirvesi ve 1997 Kyoto Protokolü müzakereleri vardı. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar onaylandıkça bu konuya ilgim derinleşti. Krizin aciliyeti konusunda iletişimi sağlama görevini kendime misyon edinmem gerektiğini anladım.

  Küçük oğlunuzun yaşadığı trafik kazasının da bu misyona etkisi oldu galiba.

  Oğlumu kaybetme ihtimali son derece acı verici bir deneyimdi. Acı verici olayların insanları birbirine bağladığını bunun insan davranışlarının en gizemli boyutlarından birisi olduğunu o güne kadar hiç anlayamamıştım. Hissettiğim acının benzerini daha önceden yaşamış insanlarla daha kolay bağlantı kurabildiğimi gördüm. Ruhlar arasındaki bu bağlantının geçişken ve tedavi edici niteliği vardı. Ardından dünyamızı kaybedebileceğimiz ihtimalini tamamen farklı açılardan anlamaya başladım. Dünyamız binlerce yıldır insanlara sunduğu ‘yaşanılabilirlik’ özelliğini kaybetmek üzereydi. Bu muhtemel felaketin acısını daha önce hiç bu kadar duygusal ve ruhsal açıdan algıladığımı sanmıyorum.

  Aynı zamanda filmin adı olan “Uygunsuz Gerçek”le neyi kastediyorsunuz?


  Bazı gerçeklere katlanmak zor olduğu için duymak istemeyiz. Çünkü o gerçekleri duyarsak bizim de değişmemiz gerekir. Bildiğiniz gibi değişebilmek oldukça rahatsızlık verici bir durumdur. Bu konuyla ilgili olarak uygarlığımız ne yazık ki hâlâ ‘beşinci düzey yok sayma’ noktasında. Ancak yok saymak da bu sorun üzerinde yol alabilmenin başlangıcıdır.

  Gezegenimizle ilgili acil durumlarla yüz yüze geldikçe bu sorun daha geniş çapta tanınmaya başlayacak. Öncelikle bu krizin çözülemeyecek kadar büyük olduğu şeklindeki yanılgıya karşı durmak zorundayız. Elimizde bazı çözümler var. Eksik olan tek şey politik iradedir ki zaten o da yenilenebilir bir kaynaktır.

  Küresel ısınma nedir?
  Dünya atmosferindeki karbondioksit ve ısıyı tutan diğer gazların düzeyinin yükselmesi küresel ısınmaya yol açar. Dünya üzerinde kalın bir battaniye işlevi gören bu gazlar güneş ısısını tutmak suretiyle gezegenimizin ısınmasına sebep olur. Gaz miktarının artmasıyla sıcaklık da artar.

  Arabalarımızda ve sanayi tesislerinde fosil yakıtlar kullandığımız sürece ormanların ve tarımın yok olması sürdükçe bu gazlar oluşmaya devam edecektir. Bu da şiddetli fırtınaların ve kuraklığın hızla artmasına buzulların erimesine deniz düzeyinin yükselmesine hava şartlarında değişikliklere salgın hastalıkların yayılmasına yol açacaktır. Amerika’daki iki büyük karbondioksit kaynağından biri otomobiller diğeri ise kömürle çalışan enerji santrallarıdır. Dünya çapındaki en büyük problem ise ormanların azalmasıdır. Bilim adamları küresel ısınmanın yayılmasını önleyemediğimiz takdirde bu yüzyılın sonuna kadar ortalama sıcaklık düzeyinin 3 ile 9 derece arasında yükseleceğini söylüyor.

  Adım adım tehlike sinyalleri

  Antarktika’daki buz kütlelerinden elde edilen son verilere göre karbondioksit toplanma miktarı son 650.000 yılın en yüksek düzeyinde.

  Atmosfer sıcaklıklarının ölçülmesine başlandığından bugüne kadar en sıcak yıl 2005. En sıcak on yıl ise 1990-2005 arasında ölçüldü.

  Ortalama dünya ısısı son 50 yılda en yüksek hızda arttı.
  2003 yılında sıcak hava dalgaları Avrupa’da 30 bin Hindistan’da bin 500 ölüme yol açtı.

  Kuzey Buz Denizi 1978’den beri her 10 yılda bir yüzde 9 küçülüyor.

  2000 yılında Kuzey Kutbu’nda ilk kez martılar görüldü.
  Afrika’daki Klimanjaro Dağı’ndaki karların erimesi bu hızla devam ederse 2020’ye kadar burada hiç kar kalmayacak.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Küresel ısınma dünya atmosferi ve okyanuslarının ortalama sıcaklıklarında belirlenen artış için kullanılan bir terimdir. Bu olay son 50 yıldır iyice saptanabilir duruma gelmiş ve önem kazanmıştır.

  Dünya'nın atmosfere yakın yüzeyinin ortalama sıcaklığı 20. yüzyılda 0.6 (± 0.2)°C artmıştır. İklim değişimi üzerindeki yaygın bilimsel görüş "son 50 yılda sıcaklık artışının insan hayatı üzerinde farkedilebilir etkiler oluşturduğu" yönündedir [1].

  Küresel ısınmaya atmosferde artan sera gazlarının neden olduğu düşünülmektedir. Karbondioksit su buharı metan gibi bazı gazların güneşten gelen radyasyonun bir yandan dış uzaya yansımasını önleyerek ve diğer yandan da bu radyasyondaki ısıyı soğurarak yerkürenin fazlaca ısınmasına yol açtığı ileri sürülmektedir.

  Su buharı diğer sera gazlarından farklı olarak güneşten gelen radyasyonun şiddetine ve gezegenin ortalama ısısına göre sabit olan bağlı bir değişkendir. Dolayısıyla küresel ısınma konusunda pasif etkiye sahiptir. Ancak diğer sera gazları yer yer bağımsız değişken olarak küresel ısınma üzerinde aktif bir etki yaratabilirler. Örneğin karbondioksit yoğun volkanik etkinlik sonucu ya da insanlar tarafından fosil yakıtların yakılmasıyla yoğun olarak atmosfere salınabilir. Bu durum gezegenin ortalama ısısından bağımsız olarak ortaya çıkabilen ve ortalama ısının artması sonucunu doğuran bir etken olarak işlev görür.

  Bugün için bilim çevrelerinde küresel ısınmadan başat rolün atmosferde karbondioksit oranının artmasına bağlanmaktadır. Her ne kadar atmosferdeki karbondioksit

  yeşil bitkilerin fotosentez olayında karbondioksitin litosfer yüzeyinde suda çözünmesiyle atmosferden çekilmekte ise de bu mekanizmaların kapasitesinin üzerinde karbondioksit salınımı gezegen üzerinde sera etkisi yaratmaktadır.

  Su buharı dışındaki sera gazları dolayısıyla gezegen yüzeyindeki ortalama ısının artması buharlaşmanın artmasına yol açacaktır. Bu ise atmosferde daha fazla su buharı yani bulut oluşmasına yol açar. Bulutlar güneşten gelen radyasyonun bir bölümünü dış uzaya yansıtırken bir bölümünü soğurarak ısınırlar bir bölümünü de yeryüzüne geçirirler. Litosfer ve hidrosfere ulaşan bu radyasyonun da bir bölümü soğurularak ısınmaya yol açarken bir bölümü dış uzaya yansır. Dış uzaya yansıyan radyasyon yeniden bulut kütlesi ile karşılaştığında aynı olaylar yaşanır yansıtılır soğurulur dış uzaya kaçar.

  Bu mekanizma su buharı dışındaki sera gazlarının atmosferde artması sonucu bulutların sera etkisini artırmakta küresel ısınmaya yeni bir katkıya yol açmaktadır

  Etkileri

  II. Dünya Savaşı sonrasında dünya nüfusu 2 kat buna karşılık enerji kullanımı 4 kat artmıştır. 1958 yılında atmosferdeki 315 ppm/m3 karbondioksit oranı 2004'te 379 ppm/m3 olmuştur. ABD dünya nüfusunun %4'üne sahipken karbondioksit üretiminin %25'ini gerçekleştirmektedir.

  The Observer gazetesinin Şubat 2004'te yayımladığı Pentagon'a ait Küresel Isınma Raporu'na göre önümüzdeki 20 yıl içerisinde Avrupada birçok kıyı kenti sular altında kalacaktır. Guardian gazetesinde 2004 yılında yer alan küresel ısınma haritasına göre bundan en az etkilenen bölgeler Türkiye ve Ortadoğu ile kıyı kesimleri hariç Kuzey Afrika'dır.

  Dünya'nın ısınma tarihçesi
  Ölçümlere göre 1860-1900 yılları arasında denizde ve karadaki küresel sıcaklık her ikisinde de 075°C yükseldi. 1979'dan beri kara sıcaklığı deniz sıcaklığının iki katı hızla yükseldi. Uydudan yapılan sıcaklık ölçümlerine göre alt troposferdeki sıcaklık 1979'dan beri 0.12 ile 0.22°C arasında yükselmiştir.

  NASA'nın hesaplamalarına göre güvenilir ölçümlerin yapılabildiği 1800'lerden beri 2005 yılı 1998'i geçerek en sıcak yıl olmuştur. Dünya Meteoroloji Organizasyonu ve BK İklim Araştırma Biriminin hesaplamalarına göre ise 2005 1998 yılının ardından hala ikinci sıradadır.

  Nedenleri

  İklim sistemi içsel ve dışsal (insani etkiler güneş hareketleri ve sera gazları vb.) nedenlerden etkilenmektedir. İklimbilimciler (klimatolog) küresel ısınma konusunda hemfikirdirler. Bu değişimin detaylı nedenleri açık bir araştırma alanıdır ama bilimsel çoğunluk sera gazlarının son zamanlardaki sıcaklık artışının başlıca nedeni olduğunu belirtmektedir.

  Atmosferdeki karbondioksit (CO2) ve metan (CH4) oranlarındaki artış dünya yüzeyinin sıcaklığını yükseltmektedir. CO2 oranındaki artış dünyanın yüzeyini ısıtmakta ve kutuplara yakın buzların erimesine yol açmaktadır. Buzlar eridikçe yerlerini kara veya sular almaktadır. Kara ve suların buza oranla daha az yansıtıcı olması güneş ışınımı emilimini arttırmakta ve dolayısıyla buzullarda daha fazla erimeye yol açmaktadır.

  Şubat 2007 tarihli BM Raporu
  Konu ile ilgili Birleşmiş Milletler raporu Fransa'nın başkenti Paris'te yapılan Hükümetlerarası İklim Değişiklikleri Paneli'nde açıklanmıştır.[2] Raporda küresel sıcaklık artışının olası etkileri aşağıdaki biçimde özetlenmektedir.

  +2.4 derece: Su sıkıntısı başlayacak

  Kuzey Amerika'da kum fırtınaları tarımı yok edecek. Deniz seviyeleri yükselecek. Peru'da 10 milyon kişi su sıkıntısı çekecek. Mercan kayalıkları yok olacak. Gezegendeki canlı türlerinin yüzde 30'u yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

  + 5.4 derece: Denizler 5 m. yükselecek

  Deniz seviyesi ortalaması 70 metre olacak. Dünyanın yiyecek stokları tükenecek.

  + 6.4 derece: Göçler başlayacak

  Yüz milyonlarca insan uygun iklim koşullarında yaşamak umuduyla göç yollarına düşecek.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

  İngiliz Cambridge Üniversitesi'ne bağlı Antarktika Araştırma Grubu'nun son tespitleri artık dünyada hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını ortaya koydu.

  İklim değişikliğini konu alan en büyük uluslararası toplantılardan birine ev sahipliği yapan İngiltere'de açıklanan bir rapora göre Antarktika'nın batısındaki buz tabakası da erimeye başladı. Son 50 yılda 13 bin kilometrekarenin üzerinde buz tabakasının küresel ısınmaya yenik düştüğünü hatırlatan bilim adamları Antarktika'daki buzların erimesinin ilk sonucunun deniz suyu seviyesinde 5 metrelik bir yükselişle kendini göstereceğini belirtiyorlar.

  "İYİMSER OLAMAYIZ"
  Peki bu olay dünyayı nasıl etkileyecek? Araştırmacılar henüz belki de "felaket tellallığı" ile suçlanmamak için bu konuda net görüşler ortaya koymuyorlar. Profesör Chris Ripley de araştırmayla ilgili açıklamasında yalnızca yaklaşan ve oldukça "büyük" olacağı düşünülen felaketle ilgili uyarılarda bulunmakla yetindi. Ripley şöyle dedi; "Dört yıl önce Birleşmiş Milletler'in hazırladığı raporda bu endişeler dile getirilmişti ve ne yazık ki endişelerimizde haklı olduğumuzu gördük. Ancak daha önce buz tabakasının 2100 yılından önce parçalanmayacağı öngörülüyordu. Fakat incelemelere bakılırsa bu kadar iyimser olamayız. Bir felaket gerçekleşmeden önce mutlaka duruma el koymak zorundayız."

  DEV ARTIK YÜRÜMEYE BAŞLADI
  20-30 yıl içinde küresel ısınmanın dünyada çok önemli etkilere yol açacağını söyleyen Chris Ripley "Bu buz tabakası buzulların kaymasını engelleyici bir destekti ve artık olması gereken yerde değil. Bu nedenle buzullar eskiye oranla altı kat hızla okyanusa kayıyor. Antarktika'nın batısında ise deniz suyundaki ısınma buz tabakasının alttan incelmesine "buz erozyonuna" neden oluyor. Eğer buzlar tahmin edilenden daha hızlı eriyorsa sonucu kestirilemez. Ancak artık Antarktika'yı uyuklayan dev bir buz kalıbı olarak düşünmek mümkün değil. Dev artık yürüyor" dedi

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  TEMA Diyor ki; Toprağı Koruyun
  Küresel Isınmaya El Koyun!..

  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Raporu (IPCC) küresel ısınmanın son 50 yılda % 90 oranında insan eliyle arttığını ve asırlarca süreceğini resmen ilan etti. Rapora göre sera gazlarından biri olan karbondioksitin küresel düzeydeki artışı büyük ölçüde fosil yakıt (petrol petrol türevleridoğalgaz ve kömür) kullanımından ve tarımsal faaliyetlerden kaynaklanıyor. Metan ve diazot mono oksit(N20) oranlarındaki değişimlerin kaynağı da yine tarımsal faaliyetler.

  ABD Rusya ve Japonya Atmosferi En Çok Kirleten Üç Ülke
  Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli Raporu’na (IPCC) göre; atmosfere karbon salarak dünyayı en çok kirleten ilk üç ülke 55 milyar ton ile ABD 2.8 milyar ton ile Rusya ve 1.3 milyar ton ile Japonya gibi sanayileşmiş ülkeler. Türkiye bu sıralamada 2004 yılında atmosfere bıraktığı 294 milyon ton ile 13’ncü olarak üst sıralarda yer aldı. Sadece bu üç ülkenin yılda atmosfere saldığı 9.6 milyar ton olduğu göz önünde bulundurulursa Türkiye’nin 294 milyon ton ile neden olduğu zarar çok düşük oranda kalıyor. Ancak Raporda Türkiye’nin 1990-2004 yılları arasında %726’lık bir artış kaydederek atmosferi kirletme konusunda dünyada en hızlı artış kaydeden ülke olması ise endişe verici. Yeni Rapor da TEMA Vakfı’nın daha önceki IPCC ve NASA Raporları’na dayanarak 15 yıldan bu yana söylemekte olduğu eğer tedbir alınmaza Türkiye 40 yıl sonra çöl olacak uyarısının artık çok uzak bir gelecek olmadığını destekler nitelikte.

  Uzmanlar küresel ısınmanın etkilerinin asırlarca süreceğini kaydediyorlar. Ama mücadele için kararlı olursak ve harekete geçersek bu etkiyi azaltabilir en aza indirgeyebiliriz. IPCC Raporu’na göre karbondioksit sera etkisine neden olan en etkin gazdır. Eğer topraklarımızı doğru yöntemlerle işler ve akılcı kullanırsak hem sera etkisi yaratan bu gazın azalmasını hem de organik karbon tutulmasını sağlayarak toprağın verimini arttırırız.

  Topraktaki Organik Karbonu Yöneterek Toprağın Verimini Arttırabilir Küresel Isınmanın Etkilerini Azaltabiliriz. Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde toprağın tarımsal üretkenliğinin azalması tarım mera orman vb alanların amacı dışında kullanılarak kısmen insan etkili toprak kalitesi kaybına neden olmaktadır. Toprak kalitesi ve tarımsal verimlilik arasındaki pozitif ilişki aynı şekilde toprak organik karbonu ve toprak kalitesi arasında da mevcuttur. Dolayısıyla devam eden bozunma süreci toprak kalitesini azaltmaktadır. Bozulan ekosistem ve tarımsal topraktaki organik karbon da çözünerek CO2 ve CH4 formunda atmosfere salınmakta ve iklim değişikliği nedenleri arasında yer almaktadır.

  TEMA Diyor ki; Küresel Isınmaya Karşı Mücadelede Çaresiz Değiliz

  TEMA Vakfı Dünyaca kabul edilen bilimsel veriler ve toprak konusundaki 15 yıllık bilgi ve deneyimleri ışığında; toprakların doğru ve verimli kullanılarak toprakta organik karbon oluşumunun ve tutulmasının arttırılmasının küresel ısınma açlık erozyon çölleşme ormansızlaşma ve tarım alanı kaybı gibi sorunların çözümü için atılacak büyük bir adım olduğu değerlendirmektedir.

  Toprakta organik karbon tutulması her yönüyle kazanç sağlayan bir süreçtir. Verimliliğini kaybetmiş toprakların rehabilitasyonundan kaynağı belli olmayan kirliliğin azaltılarak yüzey yer altı sularının temizlenmesi gibi yan faydalarla ekosistem kalitesinin yükseltilmesine ve fosil yakıt emisyonunu azaltarak atmosferdeki CO2 miktarının azaltılmasına kadar bir çok yönü vardır. Nitekim yapılan bilimsel tespitler; toprak işleme yöntemleri bitkilendirme tarımsal ormancılık(ağaç tarımı) gibi uygulamalar ile hektar başına 1.3 tona kadar organik karbonun toprakta tutulmasının sağlanabildiğini göstermiştir.

  İnsan Neslinin Devamı İçin Kararı Biz Vereceğiz
  TEMA Vakfı; Tarım Çevre ve Orman ile Enerji Bakanları’nın biraraya gelerek ortak eylem planı oluşturmasının olumlu bir gelişme olduğunu değerlendirmektedir. Ancak bu planda sivil toplum kuruluşlarının görüş ve çözüm önerileri de mutlaka yer almalıdır. Kaybedecek vakit yoktur. Karar vericilerin bu konuda sürdürülecek mücadeleyi kağıt üzerinde değil bizzat uygulayarak gerçekleştirmesi gerekliliği kamuoyunun beklentisidir. Kararı bizim neslimiz alacaktır ama bu karar bizden sonraki tüm insan neslinin devamlılığını belirleyecektir.

  Toprak Yoksa Hayat Yok...El Koyun; Türkiye Çöl Olmasın !..
  TEMA Vakfı “Türkiye Çöl Olmasın!” sloganıyla başladığı ve “Toprak Yoksa Hayat Yok. El Koyun!” mesajı devam eden mücadelesine hız kesmeden sürdürüyor. Ülke genelinde başta halkımız kurum ve kuruluşlar olmak üzere 300.000’ni aşkın TEMA Gönüllüsü ve Temsilcisi ile gerçekleştirilen çalışmalar küresel ısınmanın etkilerinin azaltılması için ülkemizin yaptığı çalışmalara katkı sağlamaya devam edecektir.


  Saygılarımızla;


  Toprağına Sahip Çık ! TEMA Vakfı
  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş