1)Dünya'nın en agresif kelebeği Ugandalı Charaxes candiope. Bu çok güçlü uçucu tür bölgesine davetsiz giren hayvanlara ve insanlara aktif biçimde saldırıyor.

2)Bir kara hayvanı için en geniş açık ağız Hippopotamus çenesini neredeyse 180 derece açabiliyor. Bu açı bir kara hayvanı için en geniş açı demek. Erişkin bir erkek ağzını ortalama 1.2 metre açabiliyor.

3)En uzun sivri dişler Afrika'nın yüksek derecede zehirli gaboon çıngıraklı yılanının dişleri 50 mm boyunda.

4)En büyük kök derinliği Güney Afrika'nın Mpumalanga bölgesinde Ohrigstad yakınlarında Echo Caves'te bulunan vahşi bir incir ağacının toprağın altında 120 metre kökü bulunuyor.

5)Su dışında en uzun süre yaşayan balık Afrika'da yaşayan akciğer balıklarının 4 türü tatlı su bataklıklarında yaşıyor ve bir seferde aylarca hatta yıllarca su yüzünde kalabiliyorlar.

6)En etkin leş hayvanı Benekli sırtlan Zebra ve Güney Afrika antilopu gibi geniş omurgalı leşleri diğer hayvanlara oranla çok daha etkin kullanılıyor. Çene kasları ve dişleri büyük kemikleri parçalayabilecek kadar güçlü olan bu sırtlan güçlü sindirim sistemi ile kemiklerin organik kısımlarını hayvanın tırnak boynuz ve derilerini midesine indirebiliyor.

7)En gürültülü böcek Afrikan Ağustos böceği 50 cm mesafeden 106.7 dB'lik bir basınç ile ötüyor.

8)En kötü kokulu bitki Ceset çiçeği olarak bilinen bitki bir çok kişiye göre gezegendeki en kötü kokulu bitki. Açtığı dönemde son derece keskin bir koku salıyor.

Kokmuş ceset kokusuna benzer bu koku yarım mil mesafeden bile algılanabiliyor.

9)En uzun yılan
EndonezyaGüney Asya ve Filipinlerde yaşayan bir piton cinsi bu rekorun sahibidir. 1912'de Endonezya Celebes'te yakalanan bir türü 10 metre uzunluğundaydı.

10)En uzun zehirli yılan Bugüne dek yakalanan en uzun kobra 1937'de Malezya'da yakalandı ve daha sonra götürüldüğü Londra hayvanat bahçesinde 5.71 metreye kadar büyüdü. Kral kobranın başı insan başı kadardır ve yetişkin bir insanla göz göze gelebilecek kadar yükselir.

Kral kobranın bir ısırığının zehri bir fili ya da 20 insanı öldürmeye yetiyor.
11)Bir yengeç tarafından alınan en uzun mesafe Aralık 2006'da bir Amerikan Colombus yengeci İngiltere Bournemouth'taki bir kumsalda canlı ama bitkin halde evinden 8 bin km uzakta bulundu.