Kuaförler

Biz insanların derisinden çok farklı olan dostlarımızın derilerine ayrı bir özen gösterilmesi gerekir. Tarama işlemi pedinizin derisine masaj kıl foliküllerinde kan dolaşım kolaylığı ve tüy diplerinin havalanmasını sağlıyacaktır. Unutmayınız ki hayvanımızın ter bezleri sadece burun ve patilerde yer almaktadır.

Tarama işlemi sizlerin en çok şikayetçi olduğunuz tüy dökülmelerini de ortadan kaldıracaktır. Kalan canlı tüyler daha parlak ve sağlıklı görünecek ve tüylerin keçelenmesi engellenecektir.

Fırçalama işlemi yapılırken kullandığınız tarağın(pet malzemeleri) kedi ya da köpeğinizin tüy yapısına uygun olmasına dikkat edilmesi gerekir. Eğer köpeğiniz kısa tüylü bir ırk ise işiniz daha kolay olacaktır.Bunlar için en ideali eldiven biçimli fırçalardır.Keçeleşmiş tüyleri taramaya çalışmayın.Eğer keçeleşme şekillendiyse ve açılma imkanı bulunmuyorsa ona uygun keçe açıcı taraklar kullanılması veya hekiminizin tavsiyesiyle uygun traşın yapılması daha doğru olacaktır.

Tarama alışkanlığı da pek çok alışkanlık gibi petiniz yavruyken verilmelidir.

Uzun tüylü köpeklere belirli periyotlarla uzayan tüylere gerek şekil vermek ve gerekse kısaltma amaçlı traş yapılmaktadır.

Eğer petleriniz rutin olarak taranırsa dilediğiniz şekil ve tüy uzunluğunda traş yapılabilmesi mümkün olmaktadır. Aksi halde taranmamış uzun tüyler keçeleşecek ve hekiminizin tavsiyesiyle kısa kesim traş uygulanacaktır.

Hijyenik koşullarda gerçekleştirilen her traş sonrasında traş bıçakları ultraviole ışın altında sterilize edilmelidir. Traştan sonra köpeğinizi uygun bir hayvan şampuanıyla yıkamanız önerilmektedir.

KÖPEK veya KEDİNİZİ KESİNLİKLE İNSAN ŞAMPUANLARI İLE YIKAMAYINIZ.İnsan şampuanları petlerinizin üzerindeki yağ tabakasını bozacak ve petinizin dış etkenlere karşı direncini düşürecektir.