İstanbul (AA)- İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veteriner Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Dodurka sunucu Öykü Serter'in evinin önünde komşusunun pitbull cinsi köpeğinin saldırısına uğramasının ardından gündeme gelen evde pitbull beslenmesi konusuna değinerek pitbulların özellikle çocuklu aileler için en ideal köpeklerden olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Dodurka pitpulların çocukların yaptığı can acıtıcı hareketlere en iyi tahammül eden ve dünyada insanları en az ısıran köpek ırkı olduğunu bildirdi.

¤¤Pitbulların özellikle çocuklu aileler için en ideal köpeklerden olduğunu bilir misiniz? Evet bu doğru¤¤ diyen Prof. Dr. Dodurka Türkiye'de çok sayıda beslenen Cocker Spaniel ırkı köpeklerin çok daha fazla saldırgan olduklarını birçok süs köpeğinde bile ısırma olaylarının pitbullardan çok daha fazla olduğunu kaydetti.

Dodurka pitbulların kötü şöhretlerinin nereden kaynaklandığı sorusuna da şu yanıtı verdi:

¤¤Her türlü köpek bilinçsiz insanların elinde tehlikeli bir hale gelebilir ama böyle insanların elindeki pitbull ırkı bir köpekse bu hayvanın gücünden dolayı tehlike daha büyüktür. Yine de pitbulların kötü şöhreti bu güçlerinden daha çok haklarındaki hurafelerden kaynaklanmaktadır. Isırdığı zaman çenesinin kilitlenmesi veya çenesinin birkaç tonluk sıkma kapasitesine sahip olması gibi tamamen uydurma haberler bu hayvandan korkulmasına yol açmıştır.

Böyle hurafelerden hoşlanan dünya medyası diğer köpek ırklarının saldırılarına yer vermezken pitbull saldırılarına özel bir ilgi gösterir oldu. Bu haberlerden sonra beklenenin aksine pitbullara ilgi arttı.¤¤