Bal Karıncaları Mucizesi


Bal karıncaları yürüyen bir bal kavanozuna benzeyen çok ilginç canlılardır.

Kurak ortamlarda yaşayan bu karıncalar yağmurdan sonra kısa ömürlü bitkilerden çıkan çok sayıdaki nektarı mükemmel bir şekilde depolarlar.

Çıkan nektar normal ihtiyaçtan fazla olunca da her zaman yemek bulmak mümkün olmayan çöl koşullarında yiyeceklerini israf etmeyip kavanozlara doldururlar.

Kolonideki bazı belirli karıncalar diğer karıncalar tarafından nektarlarla beslenir. Gereğinden fazla beslenen bu karıncaların karınları gitgide şişmeye başlar. Adeta iri bir üzüm tanesi boyuna erişir.

Kuraklık süresince içi nektar dolu olan bu karıncalar artık vakumlu bir kavanoz görevi görecektir.

Karınları dolu karıncalar yuvanın içerisinde asılı olarak dururlar ve karınlarındaki kasları kasarak işçi karıncaları beslerler.

Nektarları tükendikten sonra ise normal boyutlarına geri dönerler.

Burada düşünülmesi gereken çok önemli bir nokta vardır. Herhangi bir canlı bir anda ve gereğinden fazla miktarda yediğinde çatlayarak ölür.

Bir insan dünyanın en lezzetli yemeklerinden bile bir anda en fazla bir tabak yiyebilir. Daha fazlasını yemeye çalıştığında vücudu tepki göstermeye midesi bulanmaya şekeri çıkmaya tansiyonu yükselmeye karnı ağrımaya başlar.

Bu çok büyük bir aczdir. Dünya hayatındaki tüm zevklerin tükenebileceğini asıl aczden uzak yaşamın ancak ahirette olduğunu hatırlatır ve Cennet’e olan özlemini arttırır.

Oysa Allah aynı bu karınca örneğinde olduğu gibi çalışan bir sindirim sistemi de yaratmaya Kadir’dir. Allah dilediğinde eksiklikleri ortadan kaldırabileceğine bu karıncayı bir ayet kılmış ve temiz akıl sahiplerinden bu örnekle öğüt alıp düşünmelerini istemiştir. (En doğrusunu Allah bilir)

Aynı mucizevi durum karıncanın karnındaki deri yapısı için de söz konusudur. Deri son derece esnek bir malzemedir. Bilhassa gebelik döneminde deri çok daha geniş ve büyük bir hazneye dönüşebilecek kadar esneyebilir. Ancak buna rağmen eski haline dönmesi zaman alır ve spor ya da diyet gibi özel uygulamalar gerektirir. Tüm bu uygulamalar yapılsa dahi yine de eski haline döndüğünde üzerinde çatlaklar kalır. Hiçbir zaman gebelikten önceki hali gibi olmaz.

Allah bal karıncalarında bu aczi ortadan kaldırmış ve onlara içlerindeki nektarı bittikten hemen sonra çatlaksız pürüzsüz olarak eski hallerine dönebilen bir cilt var etmiştir.

Allah tüm bu özellikleriyle bal karıncalarını “Her şeye Güç Yetiren” sıfatına bir ayet kılmış ve iman edenlere Yaratması’ndaki Gücü ve Eksiksizliği delillendirmiştir. (makale harun yahya)