Mandarin Ördeği (Aix galericulata)


Yaklaşık olarak 41-49 cm uzunluğunda 65-75 cm kanat açıklığındadır. Erkek ve dişi arasında oldukça belirgin tüy rengi farklıklıkları vardır. Erkekler göz alıcı ve çeşitli renkleriyle oldukça dikkat çekiciyken dişiler oldukça sıradan tüylere sahiplerdir.
Yetişkin erkekler çizgili ve oldukça belirgin şekilde tanınabilen kuşlardır. Kırmızı bir gagası geniş yarımay biçimli beyaz göz çerçeveleri ve kırmızımısı bir yüzü ve yanakları vardır. Göğsü iki dikey beyaz şeritle bölünmüş mordur. Yan tarafları kırmızımsı ve sırta doğru turuncular içerir. Dişiler Carolina ördeğinin dişilerine benzerdir göz etrafında ve gözün arkasından sırta kadar uzanan beyaz şeritleri vardır alt kısımlar daha soluktur ve yan taraflar beyaz çizgilidir. Gagasının ucu soluk renklidir.
Mandarin ördekleri karada yürüyerek ya da su içinde genellikle şafak veya grup vakitlerinde beslenirler. Gün boyunca ise yerde oturur ya da ağaçlarda tünerler.

Ana besinleri bitkiler ve tohumlar özellikle kayın ağacı yemişidir. Mandarin ördekleri kışları küçük sürüler oluşturabilirler fakat diğer ördeklerle nadiren karışırlar.