Kumru

Kumru güvercingiller (Columbidae) familyasından park bahçe ve ufak koruluklarda çiftler halinde yaşayan güvercine benzer bazı kuş türlerinin ortak adı.

Kumru teriminin teknik bir önemi yoktur. Güvercin adı genellikle daha iri tombul kuyrukları küt ya da yuvarlak cinslere kumru adı ise daha küçük ve zarif sivri kuyruklu türlere verilir. Genellikle kahverengi tüylüdür. Şeklen güvercine benzemekle beraber ondan daha küçük ve zarif yapılıdırlar.

Eşlerine bağlı kuşlardır. Eşlerden biri ölecek olursa kalan eş ömür boyu başkasıyla eşleşmez. Dal parçalarından basit bir yuva yaparlar. Senede iki yumurta yumurtlarlar. Yavrular yumurtadan çıktıktan 18 gün sonra uçarlar.Türkiye'nin yerli kuşlarından olmayan kumru 19.y.y da kafeslerde beslenmek üzere Ürdün vb.ortadoğu ülkelerinden getirilmiştir.Bazılarının doğaya bırakılması ve iklim koşullarına uyum sağlayarak üremeleri sonucu yaygınlaşmışlardır. Ancak yine de çoğu Avrupa dillerinde "Türk Kumrusu" olarak adlandırılmaktadır.Da. Tyrkerdue Du. Turkse Tortel Fi. Turkinkyyhky Fr. Tourterelle turque Ge. Türkentaube No. Tyrkerdue Sp. Tórtola turca Sw. Turkduva