Guguk KuşlarıGörüldüğü gibi Eski Dünya guguk kuşlarının birçoğu asalaktır: Yumurtalarını başka kuşların yuvalarına yumurtlarlar ve genellikle bir yuvaya bir tek yumurta bırakırlar. Guguk kuşu yumurtalarının kuluçka süresi başka kuşlarınkinden kısadır. Yumurtadan çıkan guguk kuşu yavruları yuva arkadaşlarından daha çabuk büyümektedirler genel olarak onlardan daha da iridirler ve onları yuvadan kaldırıp atmaya içgüdüsel bir zor duyarlar. Sonuç olarak yuvanın asıl sahibi olan kuşun küçük yavruları imha olmaktadır.

Bazı tabiat bilginleri asalak guguk kuşu dişisinin önce yumurtasını yumurtladığı sonra da onu başka bir kuşun yuvasına bıraktığı kanısındadırlar. Fakat bu teori ispat edilememiştir. Gerçek şu şekilde olsa gerektir: Bu dişi guguk kuşları küçük kuşların yuvalarını gözlerine kestirmekte sonra uygun bir zamanda buraya kendi yumurtalarından bir tanesini yumurtlamaktadırlar. Dişi guguk kuşu bir kere yumurtasını yumurtladıktan sonra artık yumurtasının dolayısıyle doğacak olan yavrusunun kaderiyle ilgilenmemektedir.

Fakat bir. tanesinin dışındaki bütün Yeni Dünya guguk kuşları kendilerine yuva yapmakta ve yavrularını bunun içinde büyütmektedirler.

Gugukgiller (Cuculidae) ailesinde 130 tür vardır. Guguk kuşlarının arasında serçe iriliğinde olanları olduğu gibi sülün kadar iri olanlar da vardır. Dünyanın hemen her yerinde guguk kuşu bulunmakla beraber sayı ve tür bakımından en kalabalık bulundukları bölgeler Afrika ile Hindistan ve Malaya tropikal kuşaklarıdır. Ailedeki bazı kuşlar gayet parlak renklidir birkaçının göz kamaştırıcı renklerde süs tüyleri de vardır. Fakat guguk kuşlarının çoğunluğu kahvemsi renklidir karın bölgeleri yol yoldur kuyrukları yuvarlak ve ucu beyaz orta uzunluktaki gagaları kuvvetli ve kavislidir.

Özellikle böcekle beslenen guguk kuşlarının Kuzey Yarımküresinde yaşayanları kış gelince tropikal kuşaklara göç etmek zorundadırlar. Meselâ Birleşik Amerika'nın kara gagalı ve sarı gagalı guguk kuşları her yıl Güney Amerika'ya göç ederler. Guguk kuşu kendi yurdunda dahi çekingen ve ürkek bir kuştur. Kendine öz meşhur sesini duyan çoksa da kuşun kendini görenler enderdir.