Kap Kumrusu

Kap kumrusu (Oena capensis) güvercingiller (Columbidae} familyasından bir güvercin türü.

Özellikler

Küçücük serçe-boyutlarında bir güvercindir tipik olarak 28-33cm kanat açıklığıyla 22 cm uzunluğunda ve 40 gr ağırlığındadırlar. Çok uzun siyah bir kuyruk ve boyut ve şekliyle muhabbet kuşuyla benzerlik gösterirler. Kuş tüyü beyaz bir karnın dışında çoğunlukla gridir ve uçuşta görünür olan ilk tüyler kestane rengidir. Erişkin erkeğin siyah bir yüzü boğazı ve göğsü ve bir sarı ve kırmızı gagası vardır. Erişkin dişinin siyahlıkları yoktur ve dip kısmı kırmızı gri bir gagası vardır. Genç kuşlar kanatlar ve omuzlarda koyu lekelidir ve aksi takdirde dişilere benzer.

Davranış

Bu tür akasya ve çalılıklarla yakın çölde bulunur. Bir çalılıkta bir delik yuva inşa eder ve 16 gün boyunca dişi tarafından kuluçkaya yatırılan iki beyaz yumurtayı koyarlar. Yiyecek otlar sazlar ve yaban otunun tohumları gibi neredeyse sadece küçük tohumlardır. Çok toplu halde yaşayan değildirler ve genellikle yalnız veya çiftler halindedirler ama su çukurlarında daha büyük sürüleri oluşturur.

Yayılış

Güneyde Sahra Çölü ve Madagaskar'dan Afrika'da yaygın yerleşik görülen bir kuştur. Sahası aynı zamanda Arap Yarımadası ve güney İsrail ve Ürdün'e uzanır. Oena cinsinde tek türdür.