köpek Saldırılarından Korunmak İçin Neler Yapılmalı ?
Ø Köpeklerin iletişimde kullandığı en önemli yol koklamak ve karşı taraftan bu şekilde bilgi almaktır. Köpeklerin bu iletişim yolu çoğunlukla insanlar tarafından “ısırmaya geliyor” şeklinde yanlış algılanıp bunun sonucunda verilen yanlış tepkiler (köpeği itme tekmeleme koşarak kaçma çığlık atma) ısırma olaylarıyla sonuçlanmaktadır.

Ø Köpekten koşarak kaçmak normal insanlar için mümkün değildir. O nedenle size doğru koşarak gelen bir köpek gördüğünüzde olabildiğince sakin ve hareketsiz kalmak seçilecek en mantıklı yoldur.

Ø Çığlık atmak köpeğin korkarak ani bir tepki vermesine neden olabilir. Köpek size yaklaştığında göz teması kurmadan sessiz ve arkadaşça bir ses tonu ile konuşarak “ben senin için tehdit oluşturmuyorum” mesajını köpeğe vermek gerekir.

Ø Hareket etmek köpeğin av dürtüsünü tetikleyebilir ya da en basitinden heyecanlanmasına veya kızmasına neden olabilir. Köpekler hareket eden nesneleri kovalamaya ve yakalamaya bayılırlar.

Ø Tanımadığınız köpeği okşamaya çalışmak yanlıştır. Çünkü bazı köpekler arkadaşça görünseler bile okşanmaktan hoşlanmazlar.

Ø Köpekle karşılaştığınız durumlarda köpeğin size karşı ilgisi bitene kadar hareket etmeden beklemek ve ilgisi bittiği anda yavaşça uzaklaşmak en doğrusudur.

Dr. Yasemin Salgırlı Hayvan Davranışları Uzmanı
Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi