10)Boru Balığı

Bu ince balıklar deniz atları ve deniz ejderleriyle aynı ailede yer alıyor. Bizce tatlılıklarının en büyük sebebi sevimli burunları. Büyük çoğunluğu tuzlu suda yaşasa da tatlı suda yaşayanları da var. Aynen deniz atlarında olduğu gibi yumurtayı erkek olan taşıyor.

Komik Gerçek: Bu balıkların aşk hayatı oldukça çeşitlilik gösteriyor. Bazıları sadece hayatta kalmak için çiftleşirken bazıları farklı partnerlerle çiftleşiyor ve bazı dişi türleri birkaç erkekle aynı anda birlikte olabiliyor.

9)Avrupa Köstebeği

Bu böcek yiyen küçük yaratık çoğu özelliğini gizleyen bir kürkle kaplı ve onları bu kadar sevimli yapan da bu. Avrupa Köstebeği hayatının büyük çoğunluğunu yer altında tünel kazıp böcek yiyerek geçirir. Yer altında çok da ihtiyaç duymadıkları zayıf görme yetileri ile ünlüdürler. Sevimli oldukları kadar bahçelerin ve bahçıvanların korkulu rüyasıdırlar.

Komik Gerçek:Almanya’da izin kağıdı çıkartmadan bir köstebeği öldüremezsiniz.

8)Kiwi

Bu kiwi kuş olan kiwi meyve olarak bildiğimiz değil. Bu kabarık kuşlar Yeni Zelanda’ya özgü bir tür ve tüyü en sert olan kuşlardan biri. Bu kuşun kanatları zamanla körelmiş ve uçma özelliklerini kaybetmişler fakat bunun yerine koku alma duyuları çok gelişmiş. Böcek solucan yaprak ve ufak meyvelerden oluşan menüleri vardır. Kiwi’nin soyu tükenmekte olan 5 türü bulunmaktadır.

Komik Gerçek:Kiwiler vücut ağırlıklarının %20 si kadar büyük yumurtalar bırakır. Bu da 70 kiloluk bir kadının 15 kiloluk bir bebek doğurmasına eşittir.

7)Ankara Tavşanı

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

İlk bakışta bu hayvanın büyük bir tüy topu olduğunu düşünebilirsiniz ama gerçekten de o tüylerin altında bir tavşan bulunuyor. Bu büyük tavşanlar tüylerinden yararlanılmak için özel olarak üretilmiştir.

Komik Gerçek: Bu hayvanların ne kadar kabarık olduğunu anlamadıysanız gidin ve tamamen Angora tavşanı tüyünden yapılmış bir giysi alın. O zaman ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

6)Balon Balığı

Bu yaratıklar çok sevimliler onları biraz ürküttüğünüzde daha da sevimli oluyorlar. Bu balık türü yırtıcıları korkutmak için çok kısa bir sürede su veya hava yutarak kendini şişiriyor ve kendini bir balon haline getiriyor. Bu balık son derece zehirli olduğu için aslında bu koruma mekanizması hem balığı hem de ona saldıranı kurtarmış oluyor. Özel eğitimli aşçılar tarafından hazırlanmadıkça balon balığını yemek çok tehlikeli.

Komik Gerçek:Balon balıkları omurgalılar arasında en küçük genomlara (genetik materyal) sahiptir.

5)Pigme Afrika Kirpisi

Bu memeliler kirpigiller familyasının en sevimli canlılarıdır. Bunlardan daha önce görmediyseniz bile neye benzediklerini az çok biliyorsunuzdur. Sırtlarında ufacık bir omurgası olan kemirgen benzeri memelilerdir. Kendilerini korumak için top şeklini alırlar. Bu kirpi türü evcilleştirilmiş olup evde beslemeye müsaittir.

4)Cüce Hamster


Bu küçük kemirgenler büyük kuzenlerine göre çok daha sevimliler. 3 türü bulunan bu hamsterların en tatlı olanı Campbell cüce hamsterları. Bu ufak yaratıklar Çin ve Rusya’nın bozkırlarından geliyor. Hemen hemen her pet shopta bu hayvandan bulabilirsiniz. Aynı cins olmasa da çin hamsterları da bir o kadar tatlı ve sevimlidir.

Komik Gerçek:Bir arkadaşımızın başına gelen şeyi yazmadan duramayacağız. 2 tane dişi hamster aldığını zanneden arkadaşımız diğer dişinin karnı büyümeye başlayınca şüphelenmiş. Daha sonra 9 tane yavrulayınca da gerçek ortaya çıkmış. Erkek olanı yavrulara zarar vermemesi için kafesten ayırınca da bütün yavrular ölmüş. Çünkü kafesten çıkardıkları anne olanmış. Yazık olmuş onca yavruya.

3)Deniz İneği
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Evet artık ağır topları sunma vakti geldi. Çok adeleli olan bu inekler bir o kadar da sevimli. O kadar sevimliler ki onlara sarılmak isteyeceksiniz. Balina ve yunusların aksine deniz inekleri otçuldur. Şaşırtıcı bir nokta ise bu canlıların fillerle akraba olmasıdır. Türlerinin tehlikede olmasını en büyük nedeni ise bot pervaneleridir.

Komik Gerçek:Deniz ineklerinin yüzgeçlerinin ucunda körelmiş tırnakları vardır.

2)Tüylü Ayı Tırtılı

Çoğu tırtıl iticidir…bunların dışında. Bu sevimli tırtıl Isabella Kaplan Güvesinin bir başka formudur. Vücutlarındaki parazitlerden korunmak için bir çok tür bitki ile beslenir. Çok tüylü olabilirler ama sakın bunlardan birini eldivensiz elinize almayın yoksa kurdeşen dökebilirsiniz.

Komik Gerçek: Tüylü ayı tırtıllarını sevimli buluyorsanız; her yıl Ohio’da yapılan tüylü ayı tırtılları festivaline katılmanızı öneriyoruz. Üstelik eylül ortasında düzenlenen festivellerde en sevimli tırtıl kıyafet yarışması da düzenleniyor.

1)İpeksi Karıncayiyen

Bu ufak tatlı şeye aşık olmamak elde değil. Cyclopedidae familyasının tek üyesi olan diğer karıncayiyenlere çok benziyor. Tek farkı daha ufak ve ağaçta yaşıyor olmaları. Opossum gibi kavrayıcı bir kuyruğa sahiptir. Açıkça görüldüğü gibi çok sevimli bir hayvandır fakat keskin pençelerine dikkat edin.

KomikGerçek: İpeksi karıncayiyen neden altın rengindedir? İpek pamuğu ağacının tohumlarıyla beslendikleri için olduğu söyleniyor.