Sıcak havaların insan sağlığını tehdit ettiği gibi hayvanların da sağlığını olumsuz etkilediğini belirten uzmanlar son günlerde güneş çarpmasına uğrayan kedi ve köpeklerin sayısında büyük artış olduğunu söylüyor.Veteriner hekim Nevzat Yıldızlı sıcakların 35 derecenin üzerine çıkmasının özellikle sokakta yaşayan hayvanlar için tehlike oluşturduğunu belirterek ''Ter bezleri patilerinin altında bulunan köpekler sıcaktan en çok etkilenen hayvanlar arasında yer alıyor'' diye konuştu.

Güneş çarpmasına uğrayan kedi ve köpeklerde aşırı soluma veya soluma güçlüğü yere devrilme kanlı ishal ya da kusma artmış kalp sayısı ve nabzı oranı artmış soluk alma oranı salya akıtma depresyon sersemleme belirtileri görüldüğünü ifade eden Yıldızlı hayvanların komaya girebileceklerini ve ölebileceklerini kaydetti ve şu bilgileri verdi.

''Gerek sokak hayvanları gerekse sahipli hayvanlar için yaz ayları ısı güneş çarpması için riskli mevsimlerdir. Sokak hayvanlarının su bulamaması riski daha da artırır. Kedi ve köpeklerde ter bezleri yoktur. Ter bezleri sadece patilerinin altında vardır. Bu da kimliklerini belirten koku salgılamaya yarar. Terleme işlemi yapamadıkları için ağız yoluyla soluyarak ısılarını dengede tutmaya çalışırlar. Bu da ısıdan çok daha fazla etkilenmelerine neden olur.''

Yıldızlı köpek sahiplerinin hayvanlarını sabah erken ya da akşam güneş battıktan sonra dolaştırmalarının daha uygun olacağı uyarısında bulundu.