İnsanlara da bulaşan önemli hastalıktır. Evcil hayvanların hepsinde görülebilir.

Sıcak rutubetli ve bataklık bölgelerde daha fazla görülür. Açlık yorgunluk aşırı sıcak ve soğuk kötü bakım ve beslenme şap hastalığı iç parazitler hastalığın çıkmasına ve yayılmasına yardımcı olur.

Mikrop; toprakta sularda ve merada 50 – 60 yıl yaşayabilir. Şarbondan ölen hayvanın parçalanması ile mikrop bulaşan yağmur ve sel suları hastalığı çok uzaklara taşır. Onun için ölen hayvan asla açılmadan iki metre derine gömülmelidir.Hastalık Nasıl Bulaşır?
Hasta hayvan ölmeden 1-2 gün önce mikrop çıkarmaya başlar. Sütü mikropludur dışkısı mikropludur idrarı mikropludur. Ölenlerin ağzından burnundan gelen kanlarla da mikrop çıkar. Bu mikroplar havaya suya ahırdaki malzemelere bulaşır. Oradan diğer hayvanlara.

Kan emici sineklerde şarbon mikrobunun taşınıp yayılmasında önemli rol oynarlar.

Hastalığın Belirtileri Nelerdir?

Şarbonlu Hayvanı Şöyle Tanırız:
Hayvan halsizdir. Sendeler ayakta duramaz titrer. Kasılmalar gösterir. Ateşi yükselmiştir. Nefes almada zorluk çeker. Kabızlık ve sonra kanlı ishal görülür. İdrarı kanlıdır koyu kırmızı renktedir. Boğaz altında vücutta şişkinlikler oluşur. Hayvan birden bire düşüp ölür.
Koyunlar halsizleşip titreyip nefes almada zorlanıp kan işeyerek pat diye ölüveriyorlarsa işte şarbon!

Ölenler: Hayvanlar katılaşmaz. Yani ölüm sertliği oluşmaz veya az oluşur.

Kan koyu renktedir pıhtılaşmaz. Dalak 4-5 misli büyümüştür. Karaciğer ve böbrekler şişmiştir. Bağırsaklar parlak kırmızı renkli kanlı bir sıvı ile doludur.
Hasta hayvanların durumunu söyledik. Ölenlerde neler olduğunu anlattık. Bunlara ek olarak veteriner hekim laboratuvarda muayeneler de yapar şarbonu kesinlikle teşhis eder.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hastalık çok çabuk geliştiği için tedavisi zordur. Antibiyotiklerle ve serum ile tedavi yapılabilir. Ancak bu çok pahalı bir metottur.

HASTALIK ÇIKIŞI NASIL ENGELLENİR?

Hastalıkla uğraşmaktansa hastalığı kapıya uğratmamak daha doğrudur. Bu da aşı ile olur. İki aylıktan büyük hayvanlara ilkbaharda aşı yapılmalıdır. Yakınlarda bir yerde hastalık çıktığı duyulursa hemen aşı yapılmalıdır. Aşılamadan 2 hafta sonra hayvanlar bağışıklık kazanır.

Hastalığın çıkışı meradan ise hayvanlar meraya çıkarılmaz. Şüpheli otlar samanlar yakılır yok edilir. Ölen hayvanlar 2 metre derine üzerine sönmüş kireç dökülüp gömülür.

Hastalık ağılda çıkmış ise sağlam hayvanlar ayrılarak aşılanır.

Hastalık şüphesi bile olsa hemen Veteriner Hekime haber verilmelidir.

Şarbon insanlara da geçer. Deride sinir sisteminde veya akciğerlerde yerleşir. Akciğer şarbonu insanı öldürebilir. Şarbondan insanları da korumalıyız.