Kaplan Kedisi ( Meraklı Yırtıcı )

Yazı: Chris Carroll
Fotoğraflar: Christian Ziegler


"Panama`da bir adada geçirilen altı aydan sonra fotoğrafçı -sadece altı saniyeliğine olsa da- gizemli kedileri çıplak gözle görme şansına erişti. Fotoğraf makineleri ise kendisinden çok daha şanslı idi..."Panama'da kuru mevsimin sonu; cangıl kavruluyor. Fotoğrafçı Christian Ziegler ölü yaprakların meydana getirdiği kalın örtüyle kaplı orman zemininde kıpırdamaksızın durup dikkatle telsiz izleme aletinden gelen sinyali dinliyor. Sürekli değişen aralıkla sinyal veren alıcıya bakılırsa yakınlarda belki de sadece 10 metre ötede bir kaplan kedisi hareket halinde. Ama yer örtüsündeki hışırtıya ve bu yırtıcı kedinin orta boy bir köpek büyüklüğüne ulaşabilmesine rağmen Ziegler ne onu görebiliyor ne de adımlarını duyabiliyor. Ziegler'in insana özgü duyuları benekli kürküyle ormanın açıklı koyulu gölgelerinde kolaylıkla kaybolabilen kediye karşı etkisiz kalıyor. Kaplan kedisi -görünmeden ve sesini duyurmadan- uzaklaşırken alıcı da yavaş yavaş sessizliğe gömülüyor.Ziegler daha sonra hayal kırıklığı ve hayranlıkla karışık duygular içinde "Altı ayda onları kendi gözümle herhalde sadece altı kez görmüşümdür -çoğu da onlar hızla geçerken sadece bir saniyeliğine" diyor.

Süzülen Kedi
Genç bir dişi kaplan kedisi araştırmacıların bu türün gizli yaşamını incelediği Panama'nın Barro Colorado Adası?ndaki (BCI) bir yağmur ormanı patikasında usulca ilerliyor. Uzmanlar çığır açan ileri teknolojiye dayalı bir izleme sistemini eski usul alan araştırmalarıyla birleştirerek yağmur ormanı ekosisteminde kaplan kedilerinin rolünü saptamaya çalışıyor.

Kaplan Kedileri Adası
Yağmur ormanı ekosistemlerini incelemeyi amaçlayan Smithsonian Tropikal Araştırma Enstitüsü?ne ev sahipliği yapan Panama'ya ait Barro Colorado Adası'na yaklaşırken kalın sis örtüsünde tepeler beliriyor. Bu ada Panama Kanalı'nın inşasıyla oluşan Gatún Gölü'nün ortasında. Kanalın Kuzey ve Güney Amerika arasındaki hayvan göçü önünde bir engel olarak değerlendirilmesine karşın Barro Colorado gibi ormanlık adalar kanalı yüzerek aşmaya çalışan hayvanlar için birer atlama taşı işlevi görüyor.

Uyan Çağrısı

Tuzağa düşürülüp bir kafese konduktan sonra uyuşturulan ve boynuna bir telsiz tasma takılan kaplan kedisi ayılırken görülüyor. Araştırmacılar BCI'daki kaplan kedilerini izlemek için bir otomasyonlu telsiz telemetri sistemi (ARTS) kullanıyorlar. Adanın değişik yerlerine kurulmuş yedi telsiz kulesi tasmalardan alınan sinyalleri bilgisayarlara iletiyor. Böylece kedilerin yerleri ve hareketlilik düzeyleri sürekli izleniyor.

Harekete Hazır
Telsiz tasmalı genç kaplan kedisi günbatımında ortalığı kolaçan ediyor. Kaplan kedileri gündüzleri faal olsa da asıl aktif oldukları zaman keskin gözlerinin onlara ormanın karanlık derinliklerinde üstünlük sağladığı gece saatleri.

Kedi Peşinde
Kaplan kedisi araştırmasına yardım eden Panamalı üniversite öğrencisi Ricardo Moreno telsiz tasmalı bir kaplan kedisini izliyor; bir sinyal kapma umuduyla elinde bir alıcı taşı***** yağmur ormanı içinde ilerliyor. ARTS?nin otomatik olarak kedileri izlemesine karşın saha çalışması araştırmada can alıcı bir yer tutmaya devam ediyor. Moreno ARTS?nin belki açığa çıkaramayacağı in yerleri avlanma davranışları ve hayvan etkileşimleri hakkında veri toplamaya çalışıyor.

Denge Hareketi
Genellikle yerde yaşamalarına karşın kaplan kedileri gerektiğinde tırmanma ustalıklarını sergiliyor. Bu kedi bir sarmaşık üzerinde rahatça ilerlerken görülüyor. Peşinde olduğu av büyük olasılıkla bir tembelhayvan; ağaçlarda yaşayan bu memeli BCI'daki kaplan kedilerinin gözde avlarından biri. Çeşitli ekosistemlere uyum sağlama becerileri yüksek olan kaplan kedileri Amerika kıtasında jaguar ve puma gibi daha iri yırtıcıların dahi hızlı bir gerileme gösterdiği yerlerde varlıklarını güçlü biçimde sürdürüyor. Ama biyologlar yaşam alanlarındaki yıkımın ve kaçak avlanmanın sürmesi halinde kaplan kedilerinin geleceğinin şüpheli olabileceği uyarısında bulunuyorlar.

Bunları Biliyor muydunuz?
Orta Panama'daki kaplan kedileri daha iri hayvanları avlama konusunda diğer bölgelerdeki kaplan kedilerine oranla daha başarılı gibi görünüyor. Barro Colorado Adası'nda ve Orta Panama'da kaplan kedisinin dışkı birikintilerinin incelendiği bir araştırmayla ortaya konulan beslenme düzeni diğer yedi bölgede yürütülen çalışmalarla karşılaştırıldı. Sonuçlar Panama kaplan kedilerinin sağlıklı jaguar popülasyonlarının bulunduğu yerlerde inceleme altına alınan yedi kaplan kedisi popülasyonuna oranla orta büyüklükte daha çok sayıda hayvan (agouti sıçanı tembelhayvan iguana vb.) avladığını gösterdi. Bu kaplan kedisi popülasyonları genellikle küçük kemirgenler ve ağırlığı bir kiloyu aşmayan diğer memelilerle besleniyor. Jaguarların Orta Panama'da neredeyse hiç bulunmaması kaplan kedilerine -ve pumalara- daha büyük hayvanları avlama olanağı sağlıyor.

Karen Courtnage