Matamata (Chelys fimriata)
«Matamata» bir bakıma bütün kaplumbağaların en garip görünüşlüsüdür. Brezilya ile Güyaalar'da rastlanan bu türün bütün kabuğu üzerine yosunların ve su bitkilerinin yapıştığı çıkıntılar yumurtalar ve siğillerle kaplıdır. Suyun dibinde hareketsiz dururken taş zannedilmesi işten değildir. Burnu ucunda minik burun delikleri bulunan uzun ve yumuşak bir borudur. Küçük gözleri bu burun kaidesine yakındır.

Matamata'nın kafasıyle boynu kabuğundan dahi uzundur. Bu kaplumbağa bu yüzden boynunu kabuğunun içine çekemez. Çeneleri olağanüstü yumuşak ve dudağımsı bir deri ile kaplıdır. Bundan dolayı da matamata'nın ağzı avlarım ezip parçalamaya elverişli değildir. Bu yüzden matamata avlanacağı vakit hareketsiz durur ve sadece kafasındaki garip çıkıntıları oynatmakla yetinir. Meraklı bir balık yeteri kadar yaklaşınca matamata birden ağzını açar ve balığı da suyla birlikte ağzının içine emer. Âdetleri hakkında sudan hiç çıkmadığının ve yumurtalarını kıyıların çamurlarının içine yumurtladığının dışında bir şey bilinmez.

Başka yılan - boyunlu - kaplumbağalar'dan «Arjantin yılan - boyunlu-kaplumbağası» (Hydromedusa tectifera) ile «Avustralya yılan-boyunlu kaplumbağası» (Chelodina longicollis) iyi bilinenlerdendir.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]