Bu türün uzunluğu ortalama 19 cm’dir. Doğal renkleri sarı ve yeşil olmasına karşılık değişim sonucunda yüzlerce değişik renkte muhabbetkuşu elde edilmiştir. Hemen hemen tümünün yüzünde benekler ve üst bölümlerinde sık sıralı çizgiler vardır. Erkek ve dişi birbirine benzerse de gagalarının tabanındaki tüysüz deri mevsime bağlı olarak renk değiştirebilir.

Yavru erkeklerde bu deri pembedir zamanla maviye döner. Dişilerde yavruyken beyaz olan deri hayvan yaşlandıkça pembe-kahverengiye döner. Erkek muhabbet kuşları dişilere nazaran daha hareketli ve konuşkandırlar.

Muhabbet kuşları 1-2 yaşından sonra ergen olur. Dişi muhabbet kuşları 4-5 erkekler ise 5-6 yaşından sonra çökerler.

Muhabbet kuşları ortalama ömrü 7-11 yıl arasındadır. Muhabbet kuşları beslenme şekilleri yaşadığı yer gibi faktörlere göre daha uzun veya daha kısa yaşayabilirler.

Muhabbet Kuşu Yaşam şekli
Doğal ortamları olan Avustralya otlaklarında büyük sürüler oluşturan bu kuşlar tohumla beslenir ve ağaç kovuklarında koloni halinde ürerler. Dişiler yuvalara yılda iki kez 6-8 yumurta bırakırlar. Muhabbet kuşları genellikle çok narin yapılıdırlar ve çok zekidirler. Sıcakkanlı ve sempatik hayvanlardır.