Akrepler Hakkında Bilinmesi Gerekenler...Akreplerin 800 türü bulunur. Eklembacaklı gurubunda incelenen akrebin karın bölgesi 7 halkadan oluşur kuyruk kısmı karına bağlıdır dışkılık uzantısı burada bulunur. Akrepte 8 bacak 2 kıskaç bulunur kaygan yüzeye tırmanamaz ve yürüyemezler. Akrebin boyu 5-7cm arasında değişir. En fazla görüldüğü renkler siyah kızıl sarı kahvedir. Yaşadığı yere göre farklı büyüklüğe ve renge sahiptir. Yaşadığı alanlar yaprak altı toprak altı taş altı otluk yığınları odunluklardır. Çok eski zamanlardan bu yana akrep varlığını sürdürebilmiş zararlı bir böcektir. Akrep gün içerisinde çok ortada görülmez akşam olunca avlanmak için yuvasından çıkar. Yalnız yaşamayı tercih ederler çiftleşme mevsimi gelince beraber görmek mümkündür.

Akrep saldırgan yapılıdır çiftleşme sonrası erkek akrep hızlı davranıp kaçmalıdır.


Çiftleşmeden sonra yumurtalar dişi akrebin bedeninde gelişir olgunlaşan yumurtalar açılır akrebin sırt kapağını açması ile yavrular artık dışarı çıkar yaklaşık 60 yavru oluşur. Akrep yavruları beyaz renktir büyükçe renkleri koyu hal almaya başlar. Akrep yavrusunun ayakların vantuzlar vardır anne akrebin sırtına rahatlıkla inip çıkarlar. Yaşadıkları sürece 7 defa deri değişimi olur. Akrep yavruları 1–5 sene içerisinde ergin olur. Akrepler genellikle zehirlidir çok sıcak yerde yaşayan akreplerin zehri oldukça etkilidir. Zehir karbilamin ve hiyosiyanik adı verilen proteinden oluşur. Çok etkili zehre sahip akrep 7 saat içerisinde bir insanı öldürebilir . Yağmur yağdığında yuvası bozulan akrep ev içerisine gelir ev içinde yatak yorgan arasına ayakkabılar içine saklanabilir. Bazı akreplerin gözleri genellikle çöl akrebinin gözü kör olur. Bu akrepler ayaklarını altında bulunan yarıklar sayesinde avını yerini ve yön tespiti yapabilir.

Akrebin ağız parçaları oldukça ufak yapılıdır besini yemesi oldukça uzun sürer kıskaçları avını parçalara ayırma işine yarar. Akrebin oldukça dayanıklı bir yapısı vardır 3 hafta bir buz kalıbında dondurulan akrep çıkartıldığında canlanıp yürüdüğü görülmüştür. Radyasyon ışınlarına karşı bile insanın dayanamayacağı kadar dayanıklılık gösterir. Akrep saldırgan bir hayvandır kendini tehlikede hissettiği anda zehirli iğnesini insanlara batırır. İğnenin battığı yerin hassasiyetine göre etkileri değişir. Kemik üzerine gelen iğne ve zehrin etkisi fazla olmaz. Diğer organlara rastlayan zehir bütün bedenin sinir sistemini etkiler el ayak baş ve yüzde karıncalanma görülür. Üşüme terleme yanma gibi belirtiler görülür. Akrep sokmasında hemen bir sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. İlk yardım olarak akrebin soktuğu yerin 4-5 cm üzeri sıkıca bağlanmalı kan akışı ağırlaştırılmalıdır. Evde akrep varsa hemen ilaçlama yapılması en doğrusu olacaktır.


Akrep nasıl bir canlıdır?

Akrep baş gövde ve kuyruk bölümünden oluşan bir hayvandır. Akrep vücudunda bulunan kıskaçları sayesinde avını yakalar ve sokar. Akreplerin kuyrukları gövdeleriyle bir bütün şeklindedir.

Akrep en fazla nerede yaşar?

Akrep karlı bölgeler hariç her yerde yaşar en sevdiği yerler nemli ve sıcak yerlerdir. Akreplerin çölde ve sıcak bölgede yaşayan türleri çok daha zehirlidir. Ülkemizde Adıyaman Mardin gibi Güneydoğu Anadolu bölge illerimizde de çok zehirli akrep türleri yaşar.

Akrep eve neden girer?

Akrep dışarıdan ev içerisine açık kapı pencere gibi yerlerden girer. Akrepler yuvası bozulduğunda saklanma ihtiyacı hissettiğinde içeri gelir. Ev içine gelen akrep yatak yorgan örtü aralarına ve ayakkabı içine saklanır. Ayakları tırmanmak için müsaittir fakat kaygan zemine tırmanamazlar.

Akrepler zehirlimidir?


Akrep türlerinin hepsi zehir taşır fakat hepsinin zehri ölüme denen olacak kadar etkide değildir. Akreplerin en çok zehirli olanı çöl ve çok sıcak yerde yaşayan akreplerdir. Bu akrepler bir insanı 7 saatte öldürebilir. Akrep sokmalarında doktora gidilmelidir.

Akrep neden sokar?


Akrepler kendini savunmak için ya da avını etkisiz hale getirebilmek için sokarlar. Akrep kuyruk kısmındaki iğnesi ile zehrini karşısındaki insan ve insana aşılar. Akrep sokması tehlikeli durumlar ortaya çıkarabilir. Akrep sokmalarında mutlaka doktora gidilmelidir.

Akrep sokması sonrası ne yapılmalıdır?
Akrep sokması ile karşı karşıya kalınması durumunda;

-Hasta fazla hareket ettirilmemelidir.

-Akrebin soktuğu yerin birkaç cm üzeri sıkıca bağlanmalı kan akışı yavaşlatılmalıdır.

-Hasta yakındaki hastaneye götürülmelidir.

-Sağlık kuruluşu çok uzakta ise panzehir kaba ete enjekte edilmelidir.

-Çok gerekmedikçe panzehir kullanılmamalıdır.

Akrep nasıl çoğalır?

Akrepler yumurtlama yöntemi ile çoğalma sağlar. Yalnız yaşamayı tercih eden akrep çiftleşme döneminde bir araya gelir. Dişi ve erkek bir araya gelir ve dişi akrep döllenir. Dişi yumurtalarını sırtında taşır yumurtalar olgunluğa erişince sırt kapağını açar yavrular serbest kalır. Yaklaşık 60 tane yavru yapar.

Akrepler ne yerler?

Akrep haşere ve böcek türleri ile beslenir hatta güçlü zehri sayesinde fare vb irilikteki hayvanları da parçalar ve yer. Ağız yapısı oldukça küçük olan akrep kıskaçları yardımı ile avını uzun sürede parçalar ve tüketir. Akrep genellikle akşam olduğunda avlanmak için çıkar.