Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Amerika Öküz Kurbağası ( Rana catesbyana )
  (Rana catesbyana)

  Bu kurbağa daha ufak çeşitlerden farklı olarak geç yumurtlar. Birleşik Amerika'nın kuzeyinde yumurtlama devresi haziran veya temmuza rastlar. Bu geç tarihte suyun yüzeyinin ısısı 21 dereceyi bulmuş olur. Aynı kurbağalar memleketin güneyinde daha erken ürerler. Muazzam yumurta kümesindeki yumurtaları sayan tabiat bilgini Wright yumurta sayısının 20 000'den aşağı olmadığını söylemektedir. Bu yumurtalar suyun yüzeyine tabaka halinde yayılırlar. Bilhassa iri kitlelerin 4 645 santimetre karelik bir alan kapladığı görülmüştür.

  Öküz kurbağaları eskiden Kuzey Amerika'nın doğusunda Kanada'dan Meksika'nın Tehuantepec berzahına kadar olan bölgelerde bulunurdu. Fakat bacakları çok rağbette olduğundan bu iri kurbağa şimdi Birleşık Amerika'nın batısına olduğu gibi dünyanın birçok yerlerine de yayılmıştır. Erkekten daha iri olan dişi öküz kurbağası'mn yalnız vücut uzunluğu güneyde 20 santimi bulur. Arka bacakları ayrıca 25 santim uzunluğundadır. Kuzeyde bu kurbağanın erişebildiği en büyük uzunluk 17-18 santimdir. Öküz kurbağası Birleşik Amerika'nın en iri kuyruksuz amfibyumu'dur. Esasen dünya yüzünde yalnız Golyat kurbağası ondan iridir.

  Bu kurbağanın vücut uzunluğu 30 santimi geçen ve evcil bir kedi ağırlığında olabilen bu dev kurbağa Afrika'nın Kamerun ve Gabon bölgelerindeki derin orman akarsularlnda yaşar. Ancak su yüzeyinin alçaldığı kuru mevsimde yakalanılması mümkündür.

  Öküz kurbağaları tetarFlerinin üç yıla yakın zamanda gelişmesi yüzünden suyu çekilmeyen gölcüklerde yaşamak zorundadırlar. Hayatının birinci yılında tetari'nin pek ender olarak bacakları meydana çıkar ideal şartlar altında ikinci yılın başında belirirler. Olağanüstü irilikteki tetari daha kuyruğu kaybolmadan 15 santim uzunluğunda olabilir. Fakat tetarilikten çıkıp da suyu terketmeye hazırlanırken sadece 5-6 santim uzunluğundadır.

  Öküz kurbağası nelerle beslenir:


  Öküz kurbağası karada iki üç yıl yaşadıktan sonra erginleşmiş olur. Yavru öküz kurbağaları'mn başlıca yiyeceği böceklerse de yeteri kadar ufak herhangi bir hayvan erginlerine yem olabilir. Bir çok küçük göllerde kerevidesler öküz kurbağalarının yiyeceğinin büyük bir kısmını meydana getirir. Öküz kurbağası bu dipte yaşayan Kabukluları suyun altındayken yakalar. Karada semenderleri kara kurbağalarım başka kurbaağları küçük kaplumbağaları yılanları sıçanları hatta kuşları yer.

  Öküz kurbağası'nın düşmanları:

  Beri yandan başka bazı hayvanlar da öküz kurbağasını avlar. Tetari halindeyken dev bir su böceğinin saldırısına uğrar. Bu böcek iğneye benzer borumsu burnundan tetari' nin vücut sıvılarım emmekte yararnır. Balıklar da öküz kurbağası yumurtalanyle larvalarını ve yavru kurbağaları yerler. Tetarilerin balık yiyen kuşlara da yem oldukları ileri sürülebilir.

  İri öküz kurbağaları yamyam olabilirler. Arada kendi cinslerinden daha ufak kurbağalara saldırıp onları yerler.

  İnsanoğlu da öküz kurbağası'nın başlıca düşmanları arasına girmiştir. Bu değerli amfibyum tükenme tehlikesinde olduğu için Amerika'nın birçok yerlerinde korunması için tedbirler alınmaktadır. Buna rağmen yalnız Louisiana eyaletinde bir yılda 375 ton kurbağa bacağı çıkarılmıştır. Bunların hepsinin öküz kurbağasına ait olduğu şüphelidir.

  Güney öküz kurbağası (Rana grylio) gibi başka iri türlerin de araya karıştırılmış olduğu muhakkaktır.
  OkyanusunKalbi, Bunu Beğendi.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Gerçekten öküz gibi. Yemiş yemiş.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Amerikalılar gibi Mc Donalds yiyip fast food mu besleniyo acaba :gülgül:
  OkyanusunKalbi and KeLeBeK like this.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş