Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Bilim insanları henüz türü bile bilinmeyen garip deniz canlısını hangi sınıfa koyacaklarını bilemiyor. Okyanusun derinliklerinde keşfedilen garip canlıların ilk kez 2002 yılında ABD'nin Kaliforniya eyaleti açıklarında keşfedilen kemik solucanlarının bir türü olduğuna inanılıyor.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Kemik solucanlarının üzerinde yıllardan beri araştırma yürüten Kaliforniya Monterey Körfezi Akvaryum Araştırma Enstitüsü bilim insanları eti yiyen solucanların yeme özelliğini incelemek için 2004-2008 yılları arasında denize 5 balina gövdesi bıraktı. Bir süre sonra ortaya çıkan görüntü bilim dünyasında büyük şaşkınlık yarattı. Balinadan geriye bir tek iskeletler kalmıştı.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

Bilim insanları kemik solucanlarının larva halinde okyanus dibinde gezindiğini ölü deniz canlılarına rastladıklarında ise bu canlıların kemiklerine girdiklerini açıkladı. Kemiklere kök salan ve ağaç gibi uzantılar çıkaran kemik solucanları bilim insanlarının düşüncesine göre kemiklerdeki proteinler ile besleniyor. Bilim insanları dişi olan kemik solucanlarının kök saldıktan sonra dokunaçlarını erkek olarak geliştirdiklerini ve burada üretilen yumurtalar ile döllenme yaşandığını açıkladılar

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]

DNA incelemeleri sonucunda şu ana kadar 5 kemik solucanı türü keşfedildi. 45 milyon yıl önce evrim geçirdiklerine inanılan solucanların yeni keşif ile 12 tür daha içerebileceği ve evrimlerinin 130 milyon yıl önceye dayanabileceği belirtildi.