Zebralar

Taban tepmek için doğmuşlar: Doğu Afrika zebralarının yağmurları izleyerek göç ederken sundukları görünüm yeryüzündeki en muhteşem göç manzaralarından biridir.
Zebra belki de yaban hayvanlar tasarımcısı'nın muzip bir karalaması sonucunda ortaya çıktı: Afrika'nın göz alabildiğine uzanan düzlüklerine renk katan çizgili pijama giymiş bir at.Fotoğraf: Anup and Manoj Shah

Boyun Boyuna

Küçük ısırıklarla birbirini tımar eden iki bayağı zebra (Equus burchelli) arkadaş sinekleri ve keneleri dişleriyle ayıklıyor. Karşılıklı yapılan böyle bir 'cilt bakımı' postun temizlenmesini sağlıyor ama en önemlisi sürü halinde yaşayan bu memelilerin sosyal bağlarını güçlendiriyor. İkili Tanzanya'daki Ngorongoro Krateri'nde objektife yakalandı ama bu tür Güney ve Doğu Afrika'nın her yerinde bulunuyor. Yüzlerce bayağı zebranın oluşturduğu sürüler yiyecek peşinde Tanzanya ve Kenya'da dairesel bir güzergâhta büyük göçler yapmalarıyla ünlüdür.


Fotoğraf: Anup and Manoj Shah

Zebra Oyunları

Kenya'daki Masai Mara Ulusal Koruma Alanı'nın kurak otlaklarında hoplayıp zıplayan bir zebra yavrusu için yaşam oyundan başka bir şey değil. "İşin özünde koşuyor uyuyor meme emiyor sonra koşuyor uyuyor meme emiyor ve sürekli aynı şeyleri yapıyorlar" diyor Yaban Hayatı Koruma Derneği'nden (Wildlife Conservation Society) zebra araştırmacısı Jessica Rogers. "Yaklaşık altı aylık oluncaya dek çocuklar gibiler." Anneler ve yavrular çok sıkı bağlar geliştiriyor; bakışlarla kokuyla ve sesle iletişim kuruyorlar.Fotoğraf: Anup and Manoj Shah


Seher Vakti Karşılaşma

Karşılaşmalarda burunları sürtmek zebralarda özellikle aygırlar arasında yaygın bir âdet. Koku kimliği açık ediyor; mevki ise kısmen kulak ağız ve baş hareketleriyle gösteriliyor. Kendisinden üstün bir erkek tarafından koklanan genç bir erkek kulaklarını arkaya yatırıp dişlerini gösterebilir: her iki davranış da itaatin göstergesi.


Fotoğraf: Anup and Manoj Shah


Şapır şupur

Zebralar Masai Mara'nın kurak mevsiminde sık uğranan bir vaha olan ve bir yeraltı kaynağından beslenen küçük bir gölde susuzluklarını gideriyor. Annesinin sütünü az önce emip karnını doyurmuş her zamanki gibi meraklı bir tay uzaktaki bir harekete dikkat kesilmiş bir halde başını yukarıda gözlerini açık tutuyor. Buralarda asla tam olarak güvende olunamıyor: nehirlerde timsahlar kol geziyor karada aslanlar sırtlanlar ve yaban köpekleri onları avlayıp gövdeye indirmek için pusuda bekliyor.

Fotoğraf: Anup and Manoj Shah