Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Karın Ağrısından Çölyak Hastalığı Belirlenir mi?

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


  Çölyak Hastalığı


  Masum sandığınız karın ağrısı ishal ya da şişkinlik gibi şikayetler ekmek makarna bisküvi gibi yiyeceklerden uzak durmayı zorunlu kılan ve tedavi edilmediğinde hayatı çekilmez hale getiren çölyak hastalığının belirtisi olabilir.

  “Yaşam boyu devam eden tek gıda alerjisi” olarak tanımlanan çölyak hastalığı genellikle kalıtsal olarak ortaya çıkıyor. Hastalık temel besin kaynakları olan protein karbonhidrat ve yağ emiliminin bozulmasına bağlı olarak ishal şişkinlik karın ağrısı gibi şikayetlerle kendini gösterebiliyor. Bu şikayetlerin bazı hastalar tarafından önemsenmediğini belirten uzmanlar ise karın ağrısı ve şişkinlik gibi şikayetlerin her zaman sanıldığı kadar masum olmadığı uyarısında bulunuyor.

  Çölyak hastalığının bağırsaklarda besin maddelerinin sindiriminin ve emiliminin bozulmasına yol açan bir hastalık olduğunu söyleyen Memorial Hastanesi İç Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Baykal çölyak hastalığı ile ilgili şu bilgileri verdi:

  AİLENİZDE ÇÖLYAK HASTASI VARSA...
  Çölyak hastalığı olan insanlar buğday arpa çavdar ve bir dereceye kadar da yulafta da bulunan bir protein olan ‘gluten’ e karşı hassasiyet gösterirler. Bu kişiler gluten içeren gıdalarla beslendiklerinde ince bağırsaklarında oluşan immunolojik reaksiyonlar sonucu hücrelerde iltihap ve hasar gelişir. Bu hasar sonunda besin maddelerinin sindirimi ve emilimi bozulacağından ishal ve zamanla vücutta bazı maddelerin eksikliği ortaya çıkar. Çölyak genetik bir hastalıktır ve hastaların yüzde 10 kadarında ailede çölyak hastalığı olan bireyler vardır. Hastalık çift yumurta ikizlerinde yüzde 30 oranında görülürken tek yumurta ikizlerinde görülme oranı yüzde 70’tir.

  STRES ÇÖLYAKA ZEMİN HAZIRLAR
  Bazı viral enfeksiyonlar ve stres durumları hastalığın ortaya çıkmasına sebep olabilir. Her yaşta ortaya çıkarsa da 8-12 aylık çocuklarda ve 30-40 yaş aralığında daha sıktır. İleri yaşlarda da ortaya çıkabilmektedir. “Latent” veya “sessiz çölyak” hastalığı ise bu hastalığa ait tipik bulguların olmadığı fakat kalıtsal yatkınlığı olan hastalar için kullanılan bir terimdir. Bu hastalarda zamanla çölyak hastalığı yerleşir.
  Çölyak hastalığının gerçek sıklığı bilinmemektedir. Kan bankasındaki kanlar üzerinde yapılan serolojik çalışmalar her 300 kişiden birinde bu hastalığın bulunabileceğini düşündürmektedir.

  İSHAL ŞİŞKİNLİK VE KARIN AĞRISI İLE ORTAYA ÇIKAR

  Emilim ve sindirim bozukluğunun derecesine bağlı olarak çölyak hastalığı çocuklarda ve erişkinlerde farklı belirtilerle kendini gösterir. Çocuklarda gelişme ve büyüme geriliği çölyak hastalığının erken bulgusu olabilir. Karın ağrısı bulantı kusma ishal huysuzluk uyuklama davranış bozuklukları ve okulda başarısızlık görülebilecek diğer belirtilerdir. Bulguların ortaya çıkması ve şiddetlenmesi yıllar sürebilir. Hastalıklı kişilerde belirtiler iki şekilde kendini gösterir:

  1. Emilim bozukluğuna bağlı olanlar
  2. Besin mineral ve vitamin eksikliğine bağlı olanlar.

  Hastalarda temel besin kaynakları olan protein karbonhidrat ve yağ emilimi bozulmuştur ve en ciddi emilimi bozulan ise yağlardır. Yağ emiliminin bozulması sonucu hastalarda ishal ve şişkinlik şikayetleri ortaya çıkabilir. Karbonhidrat emilim bozukluğu sonucu ise hastalarda laktoz intoleransı ortaya çıkar bu durum sütlü yiyecekler sonrası hastalarda karın ağrısı ve şişkinlik gibi şikayetlere neden olabilir. Beslenme bozukluğu vitamin ve mineral yetersizliğine bağlı olarak;

  * Zayıflama ve ödem
  * Kansızlık (demir ve B12 vitamin eksikliği)
  * Kemik erimesi (osteoporoz)
  * Kolay çürüme (K vitamin eksikliği)
  * Sinir hasarı =periferik nöropati (B12 ve B1 vitamin eksikliği)
  * Kısırlık (adet bozukluğu düşükler)
  * Kas güçsüzlüğü (potasyum magnezyum yetersizliği)
  * Saç dökülmesi
  * İştahsızlık görülür.

  ERKEN TEŞHİS ÖNEM TAŞIR

  Çölyak hastalığından şüphelenildiğinde ayrıntılı bir muayeneden sonra bazı kan ve dışkı testleri istenir. Kalsiyum magnezyum potasyum protein kolesterol B12 vitamini A vitamini folik asit ve demir gibi bu hastalıkta vücutta eksilebilecek bazı maddelerin kandaki seviyelerinin ölçülmesi tam kan sayımının yapılması ve iltihap belirteçlerinin kontrol edilmesi yanında; çölyak hastalığının teşhisinde kullanılan bazı testlerin de yapılması gerekir.

  Çölyak hastalığının tanısında mutlaka yapılması gereken bir diğer inceleme ince bağırsak mukoza biyopsisidir. Özellikle belirgin kilo kaybı karın ağrısı kansızlık gece terlemeleri ve kanama gibi bulguları olan hastalarda bu incelemelerin yapılması ve gerektiğinde bilgisayarlı batın tomografisi gibi başka görüntüleme yöntemlerine başvurulması gerekebilir.

  Erken dönemde teşhis edilmediğinde çölyak hastalığı ciddi problemlere yol açabilir. Yukarıda tarif edilen bulgulara benzer şikayetleri veya ailesinde çölyak hastalığı öyküsü olanların bir iç hastalıkları uzmanı veya gastroenteroloji uzmanına başvurmaları gerekir. Çölyak hastalığı olanların yüzde 10 kadarında; anne baba kardeş veya çocuklarında da aynı hastalık görülebilir. Gebelik döneminde kansızlığı belirgin ölçüde şiddetlenen kadınların çölyak hastalığı yönünden araştırılması gerekir.

  TEDAVİNİN TEMELİ: GLUTENSİZ DİYET
  Çölyak hastalığında tedavinin temelini sıkı bir glutensiz diyet uygulanması oluşturur. Bu amaçla gluten içeren tahıl ürünleri (buğday arpa ve çavdar) kullanılarak yapılan gıda maddelerinin kesinlikle yenmemesi gerekir. Pirinç mısır patates ve soya unundan yapılmış ürünler yenilebilir. Meyve sebze yumurta ve et ürünlerinin yenmesinde sakınca yoktur.

  Gluten içermeyen bir diyetin uygulanması normal beslenmeye göre daha pahalı güç ve sıkıcı olabilir. Bu nedenle kesin tanı konulmadan bu tür bir diyetin uygulanması tavsiye edilmez. Bu hastalarda laktoz eksikliği (laktoz intoleransı) de olabildiğinden başlangıçta süt ve sütlü gıdaların alınmaması önerilir. Glutensiz diyete başlanmasından günler sonra şikayetlerde azalma görülmeye başlar. Şikayetlerin tamamıyla ortadan kalkmasına rağmen bağırsak mukozasının tamam olarak iyileşmesi bazen 2 yıl kadar sürebilirse de bağırsak mukozasındaki iyileşme genellikle 3-6 ay içinde gerçekleşir.

  TEDAVİ EDİLMEZSE KANSERE DÖNÜŞEBİLİR

  Sıkı bir glutensiz diyet uygulayan hastalarda hastalık genelde iyi bir gidiş gösterir. Tedavi edilmeyen vakalarda uzun dönemde (20-30 yıl) ortaya çıkabilecek ciddi hastalıklar arasında; ince bağırsak lenfoması ince bağırsak ülserleri ve kollajenöz çölyak hastalığı sayılabilir. Hastalık tedavi edilmediği tektirde kansere dönüşebilir ancak sıkı diyet ile kansere dönüşüm engellenebilir.

  ntvmsnbc

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Ekmek yememenin de zararı var. Abartarak yememenin de..


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş