Cıvalı dolgulardaki büyük tehlike

Cıvalı olarak bilinen amalgam dolgular astım reflü ve kalp kapakçığı hastalıklarına yol açabilir.
Ağız ve Diş Sağlığı Uzmanı Dt. Salih Rengin Özlü cıvalı yani amalgam dolguların astım reflü ve kalp kapakçığı hastalıklarına yol açabildiğini ışınlı (novalight) dolgunun tercih edilmesi gerektiğini belirtt.
Halk arasında cıvalı olarak bilinen amalgam dolguların insan sağlığı için önemli bir tehdit olduğunu dile getiren Dt. Salih Rengin Özlü konuyla ilgili açıklamasında amalgam dolgunun içindeki başta cıva gümüş ve platinin yaklaşık 5 yıl sonra açığa çıktığını vurguladı.
"Cıvalı dolgu yerine ışınlı dolgu kulllanılmalı"

"Özellikle cıvanın organlarda birikmesi karaciğer dalak kalp ve böbrek yetmezliklerine yol açabiliyor” diyen Dt. Özlü amalgam dolgu yerine ışınlı olarak bilinen (novalight) dolgunun tercih edilmesi gerektiğini söyledi.
"Cıva yeryüzünün en zehirli maddesi"

Dt. Özlü amalgamın yüzde 74'ünü oluşturan cıva hakkında şöyle konuştu: "Cıva yeryüzünün en zehirli maddesidir. Üstelik vücuttan temizlenmesi en zor maddedir. Beyinde bulunan ve zehirli maddelerin beyni ulaşmasını önleyen bariyeri cıva kolaylıkla aşabilme özelliğine sahiptir. Alzheimer kronik yorgunluk sendromu parkinson epilepsi gibi merkesi sinir sistemi ve beyin hastalıklarına sebep olabilir. Yine kolaylıkla dokulara ulaşır ve oraya yerleşir.”
"Kromozomlara hasar veriyor"

Cıvanın dokularda en önemli hasar verdiği noktaların hücrelerin çekirdeğindeki kromozomlar olduğunu kaydeden Dt. Özlü "Cıva DNA sarmalının ve bu sarmalı koruyan telomerin yapısını bozar. Cıvanın organlarda birikmesi başta karaciğerş dalak kalp böbrek olmak üzere organ yetmezliklerine de sebep olabilir.
Ayrıca cıva hamile kadınların rahmindeki bebeğe de etki eder ve çocuklarda başta otizm olmak üzere birçok hastalığa neden olabilir” şeklinnde konuştu.
"20 yıldır kullanmıyorum"

Dt. Salih Rengin Özlü bir diş hekimi olarak son 20 yıldır amalgam dolguyu kullanmadığını bunun yerine ışınlı (novalight) dolgu uyguladığını belirtti.
Dt. Özlü sözlerini şöyle tamamladı: "Işınlı dolgular diş renginde olmaları nedeniyle 'beyaz dolgu' olarak da adlandırılır. Geçmişte sadece ön dişlerde kullanılırdı ancak artık dayanıklılığı artırıldığı için azı dişlerde de kullanılıyor. Amalgam dolgunun aksine zehirli madde içermeyen ışınlı dolgu öte yandan estetik olmaları yönüyle de avantaj sağlıyor.”