Yazın sıcakta sigara içmek daha tehlikeli

Sıcak havada sigara içmek tansiyon ve kalp damar hastaları için riski katlıyor.Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Leyla Sağlam yazın sıcakta sigara içmenin daha tehlikeli olduğunu belirterek "Tansiyon kalp damar hastaları hem sıcakta risk altında hem de sigara içtikleri zaman riskleri katlanıyor" dedi.
Sağlam Dünya Sağlık Örgütü'nün 31 Mayıs'ı sigarasız gün olarak kabul etmesiyle her yıl özel bir konuya dikkat çekildiğini bu yılki konunun da "tütün ürünlerinin yasa dışı ticareti" olarak belirlendiğini söyledi.
Yapılan çalışmalarda sigara kullanımında yasal olmayan yollarla temin edilen sigara kullanım oranının yüzde 10 kadar olduğunun tahmin edildiğini anlatan Sağlam ülkelere göre bu oran değişmekle her ülkede bu sorunun yaşandığını belirtti.
Sağlam sigaranın neden olduğu hastalıkların başında akciğer kanseri kalp damar hastalıkları kronik akciğer hastalıkları geldiğini ifade ederek sigara içme süresinin önemli olduğunu çünkü ne kadar uzun yıl içilirse hastalık risklerinin o kadar arttığına dikkati çekti.
"Sigara kansere neden oluyor"

Sigara kullanımının vücutta geri döndürülemez zararlara neden olduğunu dile getiren Sağlam "Akciğer kanseri başta olmak üzere tüm organ kanserleri riskini artırıyor. Özellikle idrar kesesi kanserlerini arttırıyor" ifadesini kullandı.
"Çocuklar risk altında"

Sağlam sigara kullananların verdiği zarar bakımından özellikle çocukların mağdur olan grubu teşkil ettiğinin altını çizerek "Çünkü sigara nedeniyle oluşan ölümlerin yüzde 10'unu çocuklar oluşturmaktadır. Çocuklar sigara içmedikleri halde sadece sigara dumanına maruz kalarak böyle bir sonuçla karşı karşıya gelmeyi hiç hak etmiyorlar. Bu nedenle sigara içen erişkinlere anne-babalara rol modellere doktorlara öğretmenlere çok büyük sorumluluklar düşmektedir" şeklinde konuştu.