Bacak bacak üstüne atmayın

Bacakların üst üste atılmasının sağlık açısından pek çok zararı bulunuyor.Varisin bacaklardaki kirli kanı temizlemek üzere akciğere taşıyan yüzeysel toplardamardaki yetmezlik olduğunu kaydeden Radyodiagnostik Uzmanı Dr. Ali Rıza Necefzade bacaklardaki kirli kanının çeşitli faktörlerin yardımı ile pompalanıp akciğere gönderildiğini anlattı.
Dr. Necefzade bu kanın yer çekimi ile tekrar geri dönmesine bacak toplardamarlarındaki kapakçıkların engel olduğunu dile getirdi. Necefzade söz konusu kapakçıkların da çeşitli kalıtımsal ve diğer faktörler sonucu işlevini yapamaz hale gelmesi halinde; akciğere gönderilen kanın yer çekimi etkisi ile geri kaçıp bacak toplardamarında birikerek özellikle kendini hissettiren 'varis' adı verilen rahatsızlığı ortaya çıkarttığını belirtti.
4 kadından birinde görülebiliyor

Zamanında önlemi alınmayan bu şikayetlerin ilerleyen dönemde iyileşmeyen yaralara enfeksiyon kanama ve damar için pıhtılaşma gibi ciddi problemlere yol açabileceği uyarısında bulunan Dr. Necefzade her 4 kadından birinde de söz konusu şikayetlerin görüldüğünü kaydetti.
Bacakların sağlıklı kalması için önemli kurallar olduğunun altını çizen Dr. Necefzade mümkün olduğu kadar çok hareket edilmesi gerektiğini belirtti. Özellikle bacak kaslarının tatilde uzun yolculuklar sırasında arabadan inerek yürüyüş yapılması mümkünse günde en az 30 dakika bacakları yukarı doğru uzatılarak bacakların yatakta da yüksek tutulması tavsiyesinde bulundu.