5 milyon kişi bu hastalıkların pençesinde

Avrupa Birliği tarafından 2000 kişide 1'den daha az sıklıkta görüldükleri için "nadir" olarak nitelendirilen hastalıklar Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişiyi etkiliyor.

İSTANBUL - 28 Şubat’ta çok sayıda ülkede " Nadir Hastalıklar Günü" etkinlikleri yapılıyor. Bu etkinliklerin hedefi Avrupa Birliği tarafından 2000 kişide 1'den daha az sıklıkta görüldükleri için "nadir" olarak nitelendirilen hastalıklara dikkat çekmek.

Avrupa'da bu hastalıklarla ilgili hasta derneklerini temsil eden Eurordis ve Ulusal İttifaklar konseyi tarafından 2008'de kutlanmaya başlanan günün bu yılki konusu "dayanışma". Etkinliklerde bu hastalıkların etkilerinin ülke sınırlarını aştığı ve mücadele için uluslararası işbirliği gerektiği vurgulanıyor. Nadir hastalıkların dünyada 250-300 milyon Türkiye’de ise yaklaşık 5 milyon insanı etkilediği tahmin ediliyor.

Bu yılki "Dayanışma" temasıyla nadir hastalıklarla etkili şekilde mücadele edebilmenin hastaların tanı tedavi ve bakıma hızlı aynı zamanda eşit şekilde ulaşmaları için konuya uluslararası bir perspektiften bakmanın kaynakları bilgileri bir araya getirmenin dayanışmanın ve işbirliği yapmanın önemi vurgulanıyor.

Yenilikçi ilaç ve biyoteknoloji firmaları insanlığın yaşam kalitesini yükseltecek yeni ilaç ve tedaviler geliştirmek amacıyla her yıl dünya çapında 130 milyar dolara yakın Ar-Ge yatırımı yapıyor. Bu yatırımlar içinde yaygın hastalık tedavilerinin yanı sıra nadir hastalıkların tedavisinde kullanılan yeni ilaçların geliştirilmesi çalışmaları da yer alıyor. Geliştirilen her yeni ilaç milyonlarca insan için umut oluyor.Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]