Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  1 A'dan Z'ye Hastalıklar
  A ile başlayan rahatsızlıklar

  Abse


  İçi cerahat dolu şişliklere verilen isimdir. Vücudun her tarafında ortaya çıkabilir. Nedeni vücuda giren mikroplardır.

  Adale romatizması

  Çoğunlukla şiddetli soğuk algınlıklarından sonra görülen ve hareket etmenin zorlaşmasına neden olan bir çeşit romatizmadır. Tıp dilinde Myalgia Fibrozit denir.

  Korunmak için terli çamaşırları en kısa zamanda değiştirmek ve üşütmemek gerekir.

  Adenit

  Boyundaki lenf damarlarının şişmesi sonucu meydana gelen iltahaplı şişliğe adenit denir.

  Ağız yaraları

  Ağız yaraları "basit" ve "derin" veya "sert kenarlı" yaralar olmak üzere iki grupta toplanabilir. Çoğunlukla üşütme veya hazımsızlıktan kaynaklanır.

  Yaraların etrafı kırmızı bir çizgi ile çevrilidir. Başlangıçta içi su dolu kabarcıklar halindedirler. Sonradan patlayarak etrafa yayılır ve sancılı ağrılara neden olurlar.

  Çocuklarda; kızamık ve çiçek hastalıkları sırasında da aynı yaralar meydana gelebilir.

  Ağrılı aybaşı hali

  Tıp dilinde dysmenorrhoea/dismenore denilen bu hâl özellikle aybaşı kanamasının başladığı ilk gün görülür. Bazı kimselerde ağrılar aybaşı kanamasının başlamasından bir kaç gün önce ortaya çıkar ve kanamanın başlamasıyla kesilir.

  Bir kısmında da kanama başlamadan kanama görülen günlerde ve sonraki birkaç gün içinde hissedilir.
  Bu çeşit ağrılara çoğunlukla 18-24 yaşları arasındaki kadınlarda rastlanır.

  Ağrı göbek altında veya bacakların üst kısmında kasılmalar şeklinde başlar. Kusma görülebilir. Yüz sararır ve terleme artar.

  Akrep sokması

  Akrep; sıcak ve nemli yerlerde yaşayan kıvrık ve kalkık kuyruğuyla zehirli bir iğnesi olan böcektir. Akrep soktuğunda yapılacak ilk iş; soktuğu yerin altını ve üstünü sıkıca bağlamaktır. Sonra; iğnenin bulunduğu yer iki parmak arasına alınıp kan akıncaya kadar sıkılır ve üzerine amonyak sürülür.

  Albüminüri

  İdrarda albümin bulunmasına; Tıp dilinde Albüminüri; halk arasında ise aktutma denir.

  Bir çok hastalıklarda özellikle Böbrek hastalıklarında idrarda albümin görülür.

  Mümkün olduğu kadar süt içmeli patates haşlaması ile muhallebiyi sofradan eksik etmemelidir.

  Baharatlı yiyecekler biber turşu ve tuz kesinlikle terk edilmeli; kahve ve fazla miktarda su içilmemelidir.

  Alerji

  Vücudun bazı madde veya hava şartlarından etkilenmesi yahut psikolojik etkenler sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Önce alerjiye neden olan etkenleri bulmak gerekir. Alerjinin belirtileri de; şahsa göre değişir.

  Kiminde kaşıntı kiminde kurdeşen kiminde astım görülür. Hasta eğer bazı maddelerle temasından dolayı alerji oluyorsa o maddenin uzaklaştırılması ile mesele kendiliğinden çözümlenmiş olur.

  Altını ıslatmak

  Tıp dilinde Enuresis denir. Altına ve yatağına işeyen çocuklar; genellikle anne ve babasından yeteri kadar sevgi ve ilgi görmeyen çocuklardır.

  Hastalık belli bir nedenden kaynaklanmıyorsa; yapılacak iş çocuğa ihtiyacı olan sevgiyi vermektir; ancak altını ıslatmak herhangi bir böbrek rahatsızlığı veya şeker hastalığından da kaynaklanabilir. Bu nedenle doktora gitmek gerekir.

  Anne sütünün azlığı

  Anne sütünü artırmak için bol bol sulu gıdalar yemek üzüntülerden sıyrılıp bir süre dinlenmek faydalıdır.

  Anus kaşıntısı

  Anus (şerç); yani sindirim kanalının doğrubağırsak denilen son kısmındaki çıkış deliği veya çevresinde (oturak yerinde) görülen kaşıntıların nedeni çeşitlidir.

  Bunlar arasında; kılkurtları sümüksü akıntı basur çatlak ishal veya kabızlık egzama (mayasıl) sinir bozukluğu veya yeteri kadar temizliğe dikkat edilmemesi sayılabilir.

  Apandisit

  Körbağırsağın iltahaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

  Müzmin apandisitte; katiyetle ilaç verilmez. Ameliyat gerekir.

  Had apandisit; karnın ortasından başlayıp sağ alt kısma yerleşen bir ağrı ile kendini gösterir. Hazımsızlık ve gazdan şikayet edilir. Kusma görülebilir bazen de miğde bulantısı olur.

  Arı sokması

  Arı; bal ve balmumu yapan fakat iğnesiyle sokan bir böcektir. Hassas bünyeli kimseleri soktukları zamanonların şok geçirmelerine neden olabilirler. Eşek arıları ise; bal arılarına nazaran daha tehlikelidir.

  Arı sokmasında yapılacak ilk iş; arının iğnesini ucu yakılmış bir iğne ile çıkarmaktır. Sonra arının soktuğu yerin alt ve üstünden sıkıca boğulur. Üzerine soğuk su dökülür.

  Arpacık

  Halk arasında it dirseği de denir. Doktorların Hordoleum dedikleri hastalıktır. Göz kapağındaki herhangi bir kılın dibinde; içi dolu bir şişlik meydana gelir.

  Acı ve zonklama vardır.
  Arpacıkla hiçbir şekilde oynamayın onu sıkmayın! Beslenmenize önem gösterin üzüntülerinizi bırakıp biraz daha mutlu olmaya bakın.

  Astım

  Hasta kriz geldiği zaman soluk almakta zorluk çektiğini zanneder gerçekte nefes vermekte zorluk vardır. Bunun nedeni de akciğerlerdeki küçük hava borularının daralmasıdır. Buralardan geçen hava ıslığa benzeyen bir ses çıkarır ki buna hırıltı denir.

  Astım bir kaç grup nedenden kaynaklanır. Bunların başında da bünye gelir. Yani bazı kimselerde baş ağrısı ne kadar tabi bir şeyse diğerlerinde de astım o kadar doğaldır.

  Bazı kimseler toz kıl yumurta süt aspirin çiçek tozu ve benzeri şeylere karşı hassastırlar. Bu hassasiyet astım krizleri şeklinde kendini gösterir.

  Tedavi için hastayı etkileyecek bu unsurların ortadan kaldırılması yapılacak ilk iştir.

  Aşırı heyecan veya korku da astım krizine yol açabilir. Bu gibi durumlarda hastayı sakinleştirmek yapılacak ilk iştir.

  Bazı kimselerde de Had Bronşit sonucu astım krizi görülebilir. Kalp yetmezliği de astım krizine neden olabilir.

  Astigmatlık

  Göz yuvarlağı çaplarının düzensiz olması sonucu ortaya çıkan bir çeşit göz bozukluğudur. Hasta; noktaları bir çizgi halinde görür.

  Çoğunlukla doğuştandır. Miyopluk veya hipermetroplukla beraber de görülebilir. Bazı astigmatlar baş ağrılarından da şikayet ederler.

  Tedavi için doktorun vereceği gözlüğü kullanmak gerekir.

  Aşırı aybaşı kanaması

  Aybaşı görme arasındaki süre normaldir. Fakat kanama çoktur ve normal süresinden fazla devam eder. Nedenleri çeşitlidir rahimde ur rahim çarpıklığı yorgunluk sinir bozukluğu ateşli hastalıklar veya evlilik hayatındaki uyuşmazlıklardan kaynaklanabilir.

  Ateş

  Vücut sıcaklığının yükselmesine ateş denir. Vücut sıcaklığı bedenin her yerinde aynı değildir. Örneğin; termometre ağıza konulduğunda görülen ısı koltuk altına konulduğunda gösterdiği ısıdan 05 derece daha düşüktür.

  Diğer taraftan vücut ısısı gün boyunca da 05 derece oynar. Sabahın erken saatlerinde ısı düşük akşam saatlerinde yüksektir. Vücut ısısı 362 - 375 arasında ise normaldir.

  Ateşle birlikte; üşütme titreme baş ağrısı bunalma huzursuzluk vücut kırgınlığı iştahsızlık kabızlık sayıklama havale veya koyu renkli idrar çıkarmada görülebilir.

  Ateşin nedeni genellikle soğuk algınlığı grip bademcik iltihabı boğaz ağrısı bronşit sinüzit kulak iltihabı bağırsak iltihabı veya böbrek hastalıklarından biri olabilir. Bu nedenle tedaviden önce nedeni tespit etmek gerekir.

  Ayak ağrıları

  Ayak ağrıları; çoğunlukla yorgunluk bağ yerlerinin burkulması fazla kilo almak veya bazı hastalıklardan kaynaklanabilir. Önemli bir hastalıktan kaynaklanmayan ağrılarda yapılacak masaj ve dinlenme çok faydalı olur.

  Ayak burkulması

  Yürürken koşarken veya atlarken ayak kaslarının beklenmedik bir durumla karşılaşması sonucu görülür. Burkulmadan hemen sonra ağrı şişme ve morarma olabilir.

  Ayak çıbanı

  Ayak derisindeki ter bezleri ve kıl keselerinin mikroplanması sonucu ortaya çıkar. Çıban yerinde ilk önce sert ve kırmızı bir kabartı belirir. Ağrı vardır. Sonra iltihaplanır. Çıbanı sıkmamak gerekir.

  Ayak şişmesi

  Ayak şişmesi; uzun süre ayakta durma dolaşım sisteminin yetersiz olması gebelik uzun süre hareketsiz kalma veya incinme burkulma sonucu ortaya çıkar.

  Ayak terlemesi

  Ayakların normalden fazla terlemesi genellikle ter bezlerinin aşırı derecede çalışmasından kaynaklanır. Diğer taraftan kalın çorap giymek ateşli bir hastalık veya normal vücut sıcaklığının düşmesi de ayak terlemesine neden olabilir.

  Aybaşı düzensizliği

  Aybaşı kanaması normal olarak 2-7 gün sürer. Normal olarak 28 günde bir görülen aybaşı kanaması bazı hallerde vaktinden önce veya sonra da görülebilir. Nedeni; asabi krizler hormon dengesizliği veya bünye zayıflığı olabilir.

  Aybaşı kanaması azlığı

  Aybaşı kanının normal miktarı; sağlam kadınlarda 7-77 gram arasında değişir. Çoğunda 27-75 gram arasındadır. Ortalama miktar 50 gram kabul edilir.

  Aybaşı kanının yukarıda belirtilen miktarlardan az olması çoğunlukla ruhsal durumla veya kansızlıkla ilgilidir.

  Aybaşı kanamasının gecikmesi

  Normal olarak zamanı geldiği halde aybaşı kanaması başlamazsa; gebelik kansızlık tiroid veya karaciğer hastalıkları akla gelebilir. Ayrıca yorgunluk sinirlilik veya adetten kesilme de düşünülebilir.

  Aybaşı kanamasının uzun sürmesi

  Normal aybaşı kanaması 2-7 gün devam eder. Bazı kimselerde bu süre uzar. O zaman rahimde ur veya kist olduğundan yumurtalıkların üşütülmüş olmasından sinir veya kalp hastalığından şüphe edilir.

  Tedaviye geçmeden önce esas nedeni bulmak gerekir. Önemli bir durum yoksa aşağıdaki reçetelerden arzu edilen uygulanır.

  Aybaşı kanaması yokluğu

  Genç bir kız buluğ çağına geldiği halde aybaşı görmeye başlamamışsa aybaşı yokluğundan söz edilir. Bu durum karaciğer hastalıklarından kansızlıktan veya tiroit bezi bozukluğundan kaynaklanabilir.

  Öncelikle nedeni bulmak gerekir.
  Normal aybaşı gören kadının da; kansızlık karaciğer rahatsızlıkları beslenme bozuklukları veya tiroid bezi hastalıkları sonucu aybaşı kanamaları kesilebilir.

  Öte yandan aybaşı yokluğu gebeliğin veya menapozun işareti olabilir

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  B ile başlayan rahatsızlıklar

  Bademcik iltihabı


  Bademciklerin iltihaplanmasına tıp dilinde tonsilit denir. Bademcikler şiş kırmızı ve yeşilimtrak beyaz renkte cerahatlı görünümdedir.

  Yutkunma sırasında ağrı yapar. Hastada kırıklık baş ağrısı ve vücut ağrıları vardır. Hastalık birdenbire üşütme ve ateş ile başlar.

  Gereği gibi tedavi edilmezse orta kulak iltihabı böbrek iltihabı romatizma ve kalp hastalıklarına neden olabilir.

  Bağırsak gazı

  Bağırsaklarda hissedilen şişkinlik bağırsak gazından kaynaklanır. Nedeni bağırsakları besleyen bezlerin yeteri kadar çalışmaması yemek yerken fazla hava yutma veya sinir bozukluğudur.

  Bağırsak iltihabı

  Beslenme bozuklukları soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar hastalığın nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit denir.

  Tedavide rejim ve istirahat esastır.

  Yenmemesi gerekenler Lahana karnıbahar kabak domates yağlı et suları yağlı et ve balıklar konserveler av etleri pastırma sucuk salam börek taze ekmek bütün baharatlar alkol.

  Yenilmesinde sakınca olmayanlar un veya sebze çorbaları yağsız ızgara etler yoğurt patates püresi pilav beyaz peynir ve sebze yemekleri.

  Bağırsak kanaması

  Önemli bir hastalığın işareti olabilir. Önce kanamanın nedenini tespit ettirmek gerekir. Kısa sürede kesilmeyen kanamalarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

  Bağırsak solucanları

  Bağırsak solucanları insan vücudunda asalak olarak yaşarlar. Bunlara bağırsak kurtları da denir. Genellikle 5 grupta toplanırlar.

  - Yuvarlak kurtlar
  - Kıl kurtları
  - Kamçı kurtları
  - Kancalı kurtlar
  - Şerit

  Balgam

  Sümüksü cerahatli veya kanlı görünüşte bir maddedir. Bronşitin işareti olabilir.

  Basur

  Son bağırsakta bulunan siyah kan damarlarının genişleme şişme ve kanamalarına; halk arasında basur tıp dilinde hemoroid denir. Başka bir hastalığın da belirtisi olabilir.

  Kabızlık hamilelik şişmanlık soğuk yerlerde fazla oturma alkol alışkanlığı ve son bağırsaklardaki bazı hastalıklar basura neden olur. Basurlar iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır.

  İç basur; makatın içinde meydana gelen basurlara verilen isimdir. Dış basur; makatın dışında küçük yuvarlak eflatuni renkte tümörlerdir.
  Tedavide ilk şart kabızlığı gidermektir.

  Baş ağrıları

  Baş ağrıları çeşitli nedenlerden kaynaklanır. Bunlar; şöyle sıralanabilir.

  - Aşırı yemekten sonra görülen veya açlıktan kaynaklanan baş ağrıları.
  - Göz kulak veya burun hastalıklarından kaynaklanan baş ağrıları
  - Ateşli hastalıkların neden olduğu baş ağrıları
  - Alkol kullanmanın neden olduğu baş ağrıları
  - Kafa bölgesinde meydana gelen kırık ezik çatlak veya sarsıntılardan kaynaklanan baş ağrıları
  - Beyin urlarının neden olduğu baş ağrıları
  - Kahve tiryakilerinde kahvesizlikten doğan baş ağrıları
  - Kabızlık çekenlerde görülen baş ağrıları
  - Saralılarda görülen baş ağrıları
  - Çikolata sarımsak lahana yeşil biber kuru yemiş yedikten sonra görülen alerjik baş ağrıları
  - Menenjit hastalığının neden olduğu baş ağrıları
  - Fazla miktarda şekerli yiyecek yemekten doğan baş ağrıları
  - Diş hastalıklarının neden olduğu baş ağrıları
  - Fazla çalışma ve ruhi çöküntülerin neden olduğu baş ağrıları

  Baş ağrılarının gerçek nedenini bulabilmek için mutlaka doktora başvurulmalıdır.

  Başdönmeleri

  Hasta kendisinin veya etrafındaki eşyanın boşlukta döndüğünden şikayet eder. Tıp dilinde vertigo denen baş dönmelerinin nedenleri çeşitlidir. Bunlardan başlıcaları şunlardır

  - Kulak ağrısı
  - Araç tutmaları
  - Ani hava değişimi
  - Bazı göz hastalıkları
  - İlaç zehirlenmeleri
  - Düşük veya yüksek tansiyon
  - Damar sertliği ve bazı kalp hastalıkları
  - Kansızlık ve kan hastalıkları
  - Mikrobik hastalıklar
  - Beyin hastalıkları
  - Sara ve bazı ruh hastalıkları

  Tedaviye başlanmadan önce hastalığın gerçek nedeninin tespit edilmesi gerekir. Baş dönmelerine yapılacak ilk iş; hemen oturmak veya öne eğilmek ve mümkünse hemen yatmaktır. Baş dönmesi sık sık oluyorsa mutlaka bir doktora gitmek gerekir.

  Bayılmalar

  Geçici olarak uyanıklık halinin kaybolmasına halk arasında bayılma tıp dilinde senkop denir. Bu durumda beyin hücrelerine giden oksijen azalmıştır.

  Bayılmanın nedeni; yorgunluk uzun süre ayakta kalmak ani heyecanlar tansiyon yüksekliği gebelik kansızlık damar sertliği ve kalp hastalıklarıdır.

  Bayılmadan önce baygınlık hissi gelir. Sonra yüz kül rengini alır. Arkasından da terleme çarpıntı göz kararması ve baş dönmesi görülür.

  Bu gibi durumlarda yapılacak ilk iş hastayı hemen yatırmak elbise ve çamaşırlarını gevşetmektir. Sonra yüzüne su serpilir ve amonyak koklatılır.

  Bel ağrısı

  Esaslı bir hastalıktan kaynaklanmayan bel ağrıları çoğunlukla yorgunluk sonrası görülür. Dinlenmekle geçer. Uzun süren bel ağrılarında mutlaka doktora görünmek gerekir.

  Bel gevşekliği

  Cinsel ilişki sırasında meninin vaktinden önce boşalmasına verilen isimdir. Halk arasında erken boşalma. Tıp dilinde ise ejakulasyon denir. Nedeni çoğunlukla ruhsaldır.

  Tedaviye sinirleri dinlendirmek açık havada dolaşmak sabah akşam ılık banyo yapmak ve hazmı kolay şeyler yemekle başlanır.

  Belsoğukluğu

  Tıp dilinde gonore denilen bir çeşit zührevi hastalıktır. Cinsi münasebetle bulaşır. İdrar yollarında acıma yanma şişlik ve akıntı ile belirir.

  Akıntı cerahatlıdır. Bu cerehat ellere bulaşacak ve eller de gözlere sürülecek olursa körlüğe neden olabilir.

  Kadınlarda da beyazımtırak cerahatlı akıntı sık sık idrara gitme idrar yaparken ağrı ve yanma ile kendini gösterir.

  Üreme organlarında akıntı görüldüğünde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde kendisinde bel soğukluğu görülen bu hastalığı cinsel ilişkide bulunduğu herkese bulaştırır.

  Boğaz ağrısı

  Havasızlıktan toz sigara içmek burun tıkanıklığı dişeti iltihabı gibi nedenlerden kaynaklanır.

  Boğaz iltihabı

  Tıp dilinde farenjit veya anjin adı verilen bu hastalığın nedenleri; nezle ve grip gibi ateşli hastalıklarla havadaki zararlı maddeler sinüzit alkol veya sigaradır.

  Yapılacak ilk iş; istirahat etmektir. Mümkün olduğu kadar az konuşmak da yararlıdır.

  Boğmaca

  Bulaşıcı bir hastalıktır. Tıptaki adı Pertussis'dir. Çoğunlukla 1 ila 4 yaşları arasındaki çocuklarda çok görülür. Ortalama olarak 4-6 hafta devam eder.

  Hastanın burnu akar nöbet halinde gelen öksürük görülür. Bazen kusmaya neden olur.

  Tedavi için kesin yatak istirahati şarttır. Hastaya sık sık fakat az miktarda yumuşak yiyecekler verilmelidir.

  Boyun tutulması

  Soğuk almaktan boynun çarpık durumda bir süre kalmasından veya nezleden kaynaklanır.

  Böbrek ağrısı

  Böbrek ağrısının nedenleri çeşitlidir. Bunlar arasında böbrek taşı böbreklerden idrar akışının tıkanıklık nedeniyle düzensizliği böbrek uru böbreklerden çıkan zehirli atıkları mesaneye taşıyan borularda taş ur veya kan pıhtısı böbrek apsesi olabilir.

  Ağrılar sırasında terleme ve kusma da görülebilir.

  Böbrek iltihabı

  Böbreklerin iç kısımlarının iltihaplanmasıdır. Tıp dilinde piyelonefrit adı verilir. İki çeşiti vardır

  - Akut Böbrek İltihabı Ani olarak ortaya çıkan titreme kaburga altlarında ve yanlarında başlayıp kasıklara kadar yayılan bir ağrı ile kendini gösterir. Sık sık idrara gitmek ihtiyacı duyulur. İdrar çıkarken de yanma ve ağrı hissedilir. İlk önlem olarak belin iki yanına sıcak su torbası konur. Bol su limonata ve açık çay içilir.

  - Kronik Böbrek İltihabı Akut böbrek iltihabının gereği gibi tedavi edilmemiş olması kronik böbrek iltihabının başlıca nedenidir. Hastada iştahsızlık ateş halsizlik baş ağrısı ağrılı idrar etme ve bel ağrıları görülür.

  Yapılacak ilk iş bol bol meyva suları içmek ve aşağıdaki reçetelerden birini uygulamaktır. Ayrıca tuz ve hayvani gıdalar azaltılmalıdır.

  Böbrek kumu

  Yeterince su içilmemesi A vitamini eksikliği böbrek üstü bezlerinin fazla çalışması ve bazı böbrek hastalıkları böbreklerde kum birikmesine neden olur.

  Böbrek taşı

  İdrarda bulunan oksalat billurlarının meydana getirdiği böbrek taşları kum tanesi kadar olabildiği gibi pinpon topu büyüklüğünde de olabilir. Ufak taşlar böbrekten kolaylıkla çıkabilr.

  Büyükler ise böbreklerden mesaneye giderken şiddetli ağrılara neden olur.

  Göğsün yukarı ve ön kısmında kaburgaların altında ani ve kıvrandırıcı ağrı hissedilir. Terleme ve kusma da görülebilir. İdrarın rengi bulanık ve bazen kanlıdır.

  Böcek sokması

  Böceğin ısırdığı yerde şiddetli kaşıntı kızarıklık ve şişlik görülür. Böceğin zehirli olabileceğini düşünerek aşağıda tarif edilen işlem yapılır.

  Vakit kaybetmeden böceğin soktuğu yerin alt ve üstünden sıkıca bağlanır. Sonra böceğin soktuğu yer iki parmak arasına alınıp sıkılır ve zehirli kanın akması sağlanır.

  Bronşit

  Akciğerlere giden havayollarının iç yüzündeki zarın iltihaplanmasıdır. Akut ve kronik olarak iki gruba ayrılır.

  - Akut Bronşit Genellikle grip kızamık boğmaca veya tifo gibi hastalıklar sırasında görülür. Sisli ve soğuk havalarda çok rahatsız olurlar.

  Hastalığın başlangıcında kuru ve ağrılı öksürük az yapışkan balgam sonraları sümüksü cerahatli balgam ile hafif ateş ve halsizlik görülür. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

  - Kronik Bronşit Bu çeşit bronşitte; havayollarını yağlayan bezler büyümüş iç yüzlerinde bulunan tüyler görevini yapamaz olmuştur. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.
  Her iki bronşitte de yapılacak ilk iş sigarayı bırakıp istirahat etmektir.

  Burkulmalar El ve ayak bilekleri herhangi bir kaza sonucu burkulabilir. Bu gibi durumlarda bilekte ağrı ve şişme görülür. Yapılacak ilk iş burkulan yeri rahat bir duruma sokmaktır.

  Burun ahtapotu

  Burunda et büyümesinden kaynaklanan bu hastalığa tıp dilinde adenoid ve polip denir. Hastanın burnundan soluması güçleşir. Daha çok ağzından nefes alıp verir.

  Burun akıntısı

  Burun akıntısının nedeni; nezle saman nezlesi sinüzit müzmin nezle alerjik burun iltihabı veya burna herhangi birşey kaçmış olmasıdır. Ayrıca kızamık başlangıcında da görülür.

  Burun kanaması

  Çeşitli nedenlerden kaynaklanan burun kanamalarına tıp dilinde epistaksis denir. Genç erkeklerde genellikle ergenlik dönemlerinde genç kızlarda ise çoğunlukla aybaşı kanamaları sırasında görülür.

  Bir de; yüksek tansiyonun neden olduğu burun kanamaları vardır. Gençlerde görülen ve önemli olmayan burun kanamaları çok kolay durdurulur ve korkulacak bir şey yoktur.

  Tansiyon yüksekliğinden kaynaklanan ve genellikle orta yaşlarda görülen burun kanamalarını durdurmak ise biraz zordur.

  Yapılacak ilk iş hastayı hemen oturtmak başını öne doğru hafifçe eğip burnunun kanayan deliğini on dakika kadar bastırmak bu sırada ağızdan nefes almasını ve yutkunmasını söylemektir.

  Burun tıkanıklığı

  Saman nezlesi ve sinüzitte görüldüğü gibi başka bir hastalığın da belirtisi olabilir.

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  C - Ç ile başlayan rahatsızlıklar

  Cinsel soğukluk


  Tam manasıyla tatmin olamayan kadının cinsel ilişkiye gereği gibi cevap vermemesine; tıp dilinde firijidite denir. Nedeni daha çok ruhsaldır.

  Çarpıntı

  Tıp dilinde palpitasyon denilen çarpıntının nedenleri çeşitlidir. Bir kalp hastalığı söz konusu değilse; fazla sigara içmek alkol yorgunluk sinirlenmek kansızlık hazımsızlık çay kahve veya zehirlenmelerden kaynaklanabilir.

  Çıbanlar

  Derideki kıl keseleri veya bezlerinin hastalanması sonucu ortaya çıkan sızıntılı ıslak kabarcıklara çıban denir. Katiyetle sıkılmamaları gerekir.

  Çıkıklar

  Kemiklerden herhangi birinin oynak yerinden kısmen veya tamamen ayrılmasına çıkık denir. Bu durumda yapılacak ilk iş doktora gitmektir.

  Çiçek hastalığı

  Tıp dilinde variola denilen bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık şiddetli titreme ve 41 derece ateşle ortaya çıkar. Hastalık mikrobunun vücuda girmesiyle ortaya çıkması arasında geçen süre 10-14 gündür.

  Hasta istirahat ettirilir başkaları ile görüşmesi yasaklanır. Doktorun tavsiyelerine uyulur. Bol su ve şerbet içirilir.

  Çiller

  Çoğunlukla beyaz tenli kırmızı saçlı kimselerde görülen çiller yüze serpilmiş ufak lekeler halindedir. Nedeni; cildin güneşe karşı gösterdiği tepkidir.

  Olgunlaşmış çillerin yok edilmesi mümkün değildir. Ancak koruyucu önlemler alınır. Yüzünde çil olanların güneşte fazla durmamaları ve yüzlerini sık sık yıkmaları tavsiye edilir.

  Çocuk felci

  Omuriliğin ön kordonlarının iltihaplanması sonucu felçle neticelenen bir hastalıktır. Tıp dilinde poliomelitis denir.

  Bilhassa yaz ve sonbahar aylarında görülür. Nedeni bir çeşit virüstür. Lağım sularının yiyeceklere bulaşması sineklerin taşıdığı mikroplar hastalığa yakalanmış kişinin ağız ve burnundan çıkan damlacıklarla bulaşır.

  Çocuk felcine küçükler yakalanabileceği gibi büyükler de yakalanabilir. Hastalık mikrop kapıldıktan 7-21 gün içinde ortaya çıkar. Hastada ateş baş ağrısı boğaz ağrısı kusma yorgunluk boyunda kasılma ve sırt ağrıları vardır.

  Hastalığın ilk günlerinde gerekli tedaviye başlanmazsa özellikle kol ve bacaklarda felç görülür. Hastalığın başlangıcında hastayı diğer kimselerden ayırmak ve yatırmak gerekir. Çocuk felcinden korunmak için Salk aşısı veya Sabin aşısı yaptırmak gerekir.

  Bu aşının ilki çocuk 6 aylık olmadan önce ikincisi ilk aşıdan 2 ay sonra üçüncüsü ikinci aşıdan 6 ay sonra yapılır. 5 ve 15 yaşlarında da tekrarlanır. Tedavi için mutlaka doktora başvurmak gerekir.

  Çocuklarda gelişme bozuklukları

  Çocuklarda görülen gelişme bozukluklarının çoğu kötü beslenmeden kaynaklanır. Bunun yanı sıra; geçirilen bir hastalıktan kaynaklanan veya irsi olarak da gelişme bozukluğu görülebilir. Nedeni test etmek için doktora başvurmak gerekir.

  Çok uyumak

  1 ila 4 yaşları arasındaki çocukların; geceleri 13 öğleden sonra da 2 saat olmak üzere günde 15 saat uyumaları sıhhatli büyümelerini sağlar.

  5 ile 7 yaşları arasındaki çocuklara ise geceleri 11-13 saat uyku yeterlidir.
  8-14 yaşları arasında 9-11 saat; 15 yaşından sonra da 8 saat uyku yeterli gelir.

  20 yaşını geçenlere 6-8 saat gece uykusu yeterlidir.

  Çürükler

  Cilt yırtılmadan altındaki bir kılcal damarda görülen kanama halk arasında çürük denir. Tıp dilinde ise ekimoz denir. Bu gibi durumlarda yapılacak ilk iş çürüğün üzerine soğuk su ile kompres yapmaktır.

 4. #4
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  D ile başlayan rahatsızlıklar

  Dalak hastalıkları


  Karın boşluğunun solunda midenin arka tarafında bulunan dalak; eskimiş kırmızı kan hücrelerini yok eder gerektiği zaman da yeni kırmızı kan hücreleri imal eder.

  Sıtma ve tifo gibi bulaşıcı hastalıklar veya kansızlık sonucu dalak hastalanabilir.

  Damar sertliği

  Vücuttaki kan damarlarının bir kısmının veya tamamının sertleşmesi sonucu esnekliklerini keybetmesine; halk arasında damar kireçlenmesi tıp dilinde ise Arterio Skleroz veya Atheremo denir.

  Nedeni kan damarlarının iç kısımlardaki hücrelerin esnekliğini kaybedip zayıflaması veya kandaki yağlı maddelerin birikinti yaparak damarı darlaştırmasıdır.

  Belirtileri baş dönmesi baş ağrısı titreme yürürken sendeleme düşünme ve öğrenme gücünde zayıflama sinirlilik veya damarın sertleştiği bölgelerde ağrılar görülür.

  İlk belirtiler görüldüğünde önlem alınacak olursa korkulacak bir şey yoktur. Hastanın neşe ve cesaretini kaybetmemesi ve doktorun tavsiyelerini yerine getirmesi iyileşmede atılacak ilk önemli adımdır.

  Damar sertliği teşhisi konan kimse perhiz yapmalı alkol ve sigara gibi keyif verici maddeleri bırakmalı yumurta tereyağı ve benzeri yiyecekleri terk etmeli tuzu da azaltmalıdır.

  Ayak damarlarında meydana gelebilecek herhangi bir hastalığı önlemek için de dar ayakkabı giymekten kaçınmalıdır.

  Deri iltihabı

  Çoğunlukla kullanılan sabun deterjan boyalar ve bazı bitkilerin neden olduğu bu hastalığa tıp dilinde Dermatit denir.

  Tedaviye deride iltihaplanmaya sebep olan şeyi belirleyip onu terk etmekle başlanır.

  Deri kanseri

  Deri üzerinde ufak bir şişlik veya bir türlü iyileşmeyen bir yara şeklinde başlayabilen bir çeşit kanserdir. Şişlik başlangıçta ufak bir yumru şeklindedir.

  Bir süre sonra aynı yer açılır ve yara haline dönüşür sonra kabuk bağlar. Bu gibi durumlarda telaşlanmamak; ancak acele etmek gerekir. Erken tedavi edildiği takdirde iyileşir.

  Deri kuruluğu

  Tıp dilinde iktiyoz denen bu hastalıkta deri kuru pul pul ve bazen de çatlak görünümdedir. Merak edilecek bir durum yoktur. Sık sık sıcak banyo yapmak şikayetlerin çoğunu geçirir.

  Deri lekeleri

  Deride görülen esmer lekelere "Karaciğer lekeleri" beyaz lekelere de "Vitligo" adı verilir. Bunlar merhem veya kremlerle gizlenebilir.

  Dil büyümesi

  Kısa süreli dil büyümelerinde aşağıdaki reçeteler kullanılır. 2-3 günde geçmeyen dil büyümesinde doktora başvurmak gerekir.

  Dil felci

  Sinir sistemindeki bir bozukluktan dolayı dil gücünün kaybolmasıdır. Doktor tarafından tedavi edilmesi gerekir.

  Dil iltihabı


  Tıp dilinde Glossit denilen bu iltihaplanmanın nedeni çürük dişler dişeti iltihabı sigara çok sıcak veya çok soğuk şeyler yemeyi alışkanlık haline getirmiş olmaktır.

  İhmal etmemek gerekir. Çünkü dil kanseri veye dil ülseri belirtisi de olabilir. Mutlaka doktora başvurmak gerekir.

  Yapılacak ilk iş sigarayı bırakmak çürük dişleri tedavi ettirmek ve kötü alışkanlıkları terk etmektir.

  Dil ülseri

  Dilde görülen; etrafı kırmızı içi su dolu küçük kabarcıklar dil ülserinin belirtisi olabilir. Derin ve sert kenarlı dil yaralarında mutlaka doktora başvurmak gerekir. Diğer dil yaraları hazımsızlık veya gripten kaynaklanabilir.

  Diş ağrısı

  Diş ağrısı; dişin çürümesi minesinin aşınması dişetlerinin iltihaplanması veya bunlara benzer nedenlerden kaynaklanır.

  Dizanteri

  Bulaşıcı ve salgın bir hastalıktır. Hastada ishal görülür. Dışkısı kanlı ve sümüklüdür. İştahsızlık karın ağrısı ve ateş de vardır Su veya besinlerle bulaşır. İki çeşit dizanteri vardır.

  - Amipli Dizanteri Vücuda mikrop girmesinden 10-21 gün sonra hastalık belirtileri ortaya çıkar. Hastada kanlı ishal ateş karın krampları kilo kaybı ve halsizlik görülür.

  - Basilli Dizanteri Mikrobun vücuda girmesinden 2-7 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Hastalığın salgın halini almasında kara sinekler başrolü oynar. Hastada; kanlı ve balgam kıvamında ishal karın ağrısı halsizlik ve ateş görülür.

  Yapılacak ilk iş; hastayı sağlamlardan ayırmaktır.

  Doğum sancıları

  Doğum sancıları; doğumun habercisidir. Başlangıçta 20 dakikada bir gelen doğum sancıları daha sonra sıklaşır ve her seferinde döl yatağı kasılıp sertleşir.

  Sancılar sırasında kanama görülmezse korkulacak bir şey yoktur.

  Dolama

  Şeytan tırnağı veya parmağa iğne ya da kıymık batması sonucu tırnak dibinde meydana gelen iltihaplanmaya; halk arasında dolama tıp dilinde paronychia denir. Başlangıçta kırmızı bir benek halindeyken daha sonra içi dolu sivilceye dönüşür.

  Dolama kan zehirlenmesine neden olabilir. Bu nedenle ihmal edilmeden doktora başvurmak gerekir. Alkol pansumanı veya sıcak su kompresi çok faydalıdır.

  Donmalar

  Üşümenin en ağır şekline donma denir. Donan kişiyi birdenbire ısıtmamak gerekir. Böyle durumlarda yapılacak ilk iş; vücuda bir battaniye sarıp ılık bir yere taşımak; orada başı hafif geriye doğru olmak üzere sırtüstü yatırmak kol ve bacaklarını soğuk su ile iyice ovmaktır. Limonsuyu ile masaj yapılabilir.

  Dölyolu akıntısı

  Halk arasında beyaz akıntı; tıp dilinde ise; Gleet denilir. Arasıra görülen beyaz akıntı pek önemli değildir. Çünkü üşütmek ruhi bunalım uzun süren bir hastalık veya yüksekçe bir yerden düşmekten kaynaklanabilir.

  İç çamaşırında krem rengi beyazlıkta bir leke görülür. Kuruduğu zaman kahverengiye çalan sarı bir renk alır. Önce beyaz akıntının nedenini bulmak gerekir.

  Dudak çatlaması

  Dudaklar güneş veya soğuk havanın tesiriyle çatlayabilir. Endişe edilecek bir durum yoktur.

 5. #5
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  E ile başlayan rahatsızlıklar

  Egzama


  Mayasıl diye bilinen egzama derinin sulanması ile meydana gelen bir iltihaptır. Tıp dilinde; Erythema pernio denir. Kaşıntı ve kızartı ile ortaya çıkar. nedeni; ruhsal olabileceği gibi alerjik tepkiler veya deriyi tahriş eden maddeler de olabilir.

  Bazı kimselerde de ırsidir. Vücudun hemen hemen her yerinde görülebilir ve bulundukları yere göre isimlendirilirler.

  Tedavinin ilk prensibi; üzülmemek ve egzamalı yerleri kaşımamaktır. Ayrıca su ve sabunlu sudan olduğu kadar uzak kalmak da gerekir. Su yerine permanganatlı su ve rivanollu su kullanılır. Perhiz yapılır. Acılı baharatlı ve yağlı yenmez.

  Ekstrasistol

  Kalbin normal atışlarına fazladan atış eklenmesine Ekstrasistol bir başka deyişle fazladan atış denir. Kalbin bir atışı vaktinden önce olur.

  Sonra bir süre atış olmaz. Bu atışlar tek tek veya arka arkaya meydana gelir. Kalp hastalıklarında görüldüğü gibi; fazla sigara içki içmek; heyecanlanmak ve hazmı güç yemeklerden sonra da görülebilir.

  El ve ayak titremeleri

  Hafif el ve ayak titremeleri; daha ziyade nevroz isteri ve nevrastenide görülür.

  Enfarktüs

  Kalbi besleyen büyük damarlardan birinin aniden tıkanması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Enfarktüs krizi geçiren hasta; kalp bölgesinde ani bir ağrı hisseder.

  Bütün benliğini ölüm korkusu sarar. Nefes almakta zorluk çeker. Yapılacak ilk iş hastanın 45 derece bir meyille oturmasını sağlamaktır.

  Sonra; vakit geçirmeden doktor çağrılır. Enfarktüs krizini atlattıktan sonra kesin istirahat ve doktorun dediklerine uymak şarttır.

  Ergenlik sivilceleri

  Ergenlik yaşındakilerin yüz omuz sırt ve karınlarında görülürler. Siyah noktalar beyaz benekler kırmızı veya mor lekeler halindedirler.

  İçleri cerahat dolu bu sivilcelere; akne de denir. nedeni; yağ bezlerinin tıkanmış olmasıdır.

  Ergenlik sivilceleri kendiliğinden kaybolur. Sıkmamak oynamamak gerekir.

  Tedavinin ilk şartı sabırdır. Yüzü günde 3-4 kere kükürtlü sabunla yıkamakta fayda vardır. Bu arada baharatlı yiyecekleri ve çikolatayı terketmek gerekir.

  Ezikler

  Eziklerde yapılacak ilk iş; eziğin üzerine buz koymak veya soğuk su ile kompres yapmaktır. Ayrıca; dışarı kan çıkmışsa önce oksijenli su ile temizlenir. Aşağıdaki reçetelerden de faydalanılır.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş