Patates sufle

Hafif yumuşak tadı ve alışılmadık sunum şekliyle çok beğenilecek bir tarif...

Yumurtaların oda sıcaklığında olmasına dikkat edin. Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını dikkatli bir şekilde ayırın. Yumurta beyazlarını köpük köpük katı bir kıvam alana kadar yüksek devirde çırpmayı unutmayın.
Malzemeler

Sufle karışımı için:
3 adet büyük boy haşlanmış patates
3 adet yumurta
2 tatlı kaşığı un
2 tatlı kaşığı tereyağı
1/4 su bardağı süt
100 gram beyaz peynir
1/4 çay kaşığı tuz
1/4 çay kaşığı karabiber
Sufle kaplarını yağlamak için:
1/2 tatlı kaşığı tereyağı
1 tatlı kaşığı un
Üzeri için:
1/2 su bardağı rendelenmiş kaşar peyniri
Nasıl yapılır

Yumurtaların sarı ve beyaz kısımlarını ayrı kaplara dikkatlice ayırın. Sıcağı sıcağına püre haline getirdiğiniz haşlanmış patatesleri oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağı ve sütle karıştırın. Yumurta sarısı un rendelenmiş beyaz peynir tuz ve karabiber ilavesiyle karıştırma işlemini sürdürün. Ayrı bir kasede bekleyen yumurta beyazlarını mikser yardımıyla köpük köpük olup katı bir kıvam alana kadar karıştırın.
Yumurta beyazını yumurta sarılı karışıma katıp sönmemesi için bir spatula yardımıyla alttan üste doğru yavaş hareketlerle karıştırın. Sufle kaplarını oda sıcaklığında beklettiğiniz tereyağıyla yağlayın. Hafifçe unlayıp fazla unu silkerek dökün. Hazırladığınız sufle karışımını bir parça kabarma payını hesaba katıp eşit olarak paylaştırın. Rendelenmiş kaşar peyniri ilavesiyle önceden ısıtılmış 180 derece fırında 10-12 dakika kadar pişirin.
Fırından çıktıktan sonra sıcağı sıcağına bekletmeden sevdiklerinizle paylaşın.
Afiyet olsun...