Malzemeler

Kavrulmuş susam
Pekmez (daha kızarmış bir görüntü için)
Hamur Malzemeleri (10 adet orta boy simit için)

1 su bardağı ılık su
1 su bardağı çiğ krema yoksa süt de olabilir.
1 yumurta
2 yemek kaşığı toz maya
2 yemek kaşığı toz şeker
2 tatlı kaşığı tuz
2-3 yemek kaşığı sıvıyağ
4-5 su bardağı un
Yapılışı

Orta ateşte sürekli karıştırmak kaydı ile en az yarım saat susamları kavuruyoruz. Yüksek ateşte susamların yarısı yanıyor yarısı beyaz kalıyor çok kızaranlar mısır gibi patlıyor hatta susamın yağı çıkıp yanık bir koku çıkıyor işte bu sebeple sürekli karıştırmak gerekiyor. Susamı kavurduktan sonra hamuru yoğurma işlemine geçebiliriz.ılık su sütü yoğuracağımız kaseye alıp üzerine toz şeker ve mayayı ilave edip karıştırıyoruz. Mayanin kabarması için 2-3 dk. bekliyoruz.Mayamız kabardıktan sonra tuzu sıvıyağı yumurtayı ve unun 5 bardağını ekleyip hamuru yoğuruyoruz. Elimize yapışan hamuru kalan 1 bardak unun yarısını da dökerek yumuşak bir hamur elde ediyoruz eğer hala elinize yapışıyor ise kalan unu da ilave edebilirsiniz ama genelde ihtiyaç olmuyor.Hamuru yoğurduktan sonra unlanmış tezgahın üzerine alıp hamurun üstünü de unladıktan sonraSıcak su ile ıslatılmış temiz mutfak havlumuzu hamurun üzerine kapatıp hamuru dinlenmeye (mayalanmaya) bırakıyoruz.
Yaklaşık yarım saat sonra hamurumuz iki katı büyüklüğüne çıkmış oluyor.Mayalanan hamuru uzunca rulo haline getiriyoruz.10 eşıt parçaya bölüyoruz.
Her bir parçayı uzun şerit haline getiriyoruz.Uzun şeritimizi ikiye kıvırıyoruzSaç örgüsü şeklini veriyoruz.İki ucunu elimizi hafif suyla ıslatarak birleştiriyouz.Diğer hamurları da aynı şekilde şekil verip unlanmış tezgahın üzerinde hamurları dinlendiriyoruz.Pekmezin içine çok az su katıp pekmezimizin kıvamını inceltiyoruz. Pekmeziniz yoksa pekmezle yapacağımız işlemin aynısını suyla da yapabilirsiniz.
Simitimizin üstünü ve de alt kısmını fırça ile pekmezli sulu karışımdan sürüyoruz.Daha sonra kavrulmuş susamlarımızın bulunduğu kabın içine simitimizi önlü arkalı susama batırıyoruz.

Susamlara batırılmış simitleri önceden yağlanmış tepsiye teker teker aralarda boşluk olacak şekilde diziyoruz. Simitleri fırına vermeden önce fırını 200C de 5 dk ısıtın ve fırını kapatın. fırının sıcaklığı ile simitlerin mayalanması daha hızlı oluyor.Isınmış fırında 10-15 dk mayalanan simitler. Böyle mayalandıklarında kabardıkları için ve yüksek ısı da pişeceklerinden dolayı çıtır çıtır oluyorlar250 C'de 10-15 dakika pişiriyoruz.