Behruz Çinici


Behruz Çinici Türkiye'nin en tanınmış mimarlarından biridir. Uygulanmış projeeri ve aldığı ödüllerle mimarlık alanında önemli bir yeri vardır.


Behruz Çinici 1932 yılında İstanbul'da doğdu. 1949 yılında Vefa Lisesi'nden sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümü'ne girdi. 1954 yılında mezun olduktan sonra İTÜ Mimarlık Fakültesi Şehircilik kürsüsünde asistan olarak çalışmaya başladı. Maçka Teknik Okulu'nda yapı dersleri verdi. İTÜ'deki akademik görevleri 1962 yılına kadar sürdü. Bu süreçte ulusal ve uluslararası pek çok proje yarışmasılarına katıldı çeşitli dereceler aldı.

1961 yılındaeşi Altuğ Çinici ile birlikte ODTÜ Kampüsü yarışmasını kazanarak uygulamaları için atölyelerini Ankara'da kurdular. ODTÜ proje çalışmalarını mesleki denetimiyle birlikte 18 yıl boyunca sürdürdüler.


TBMM Halkla İlişkiler Milletvekilleri Sitesi TBMM Camisi ve Kitaplık kompleksini planladı. uygulamalarını yönetti. 1981 yılında Fransız Mimarlar Odası tarafından "Sir Robert Matthew" Ödülü'ne aynı yıl ODTÜ tarafından "Pritzker" ve ülke içinde ise "Atatürk" ödüllerine aday gösterildi.

1993 yılında TC Başbakan Şehircilik Mimarlık Başdanışmanlığı'na atandı. Devlet tarafından Büyükelçilik ünvanı verildi. Resmi görev süresi Edirne Isparta İzmir Şanlıurfa'dan Kazakistan'a kadar çeşitli planlama ve restorasyon çalışmaları yaptı. Bu çalışmalar Türk-Kazak Üniversitesi ve İzmir Y.Teknoloji Enstitüsü planlamalarındaki müşavirlik görevleri ile birlikte dört yıl sürmüştür.

1984 yılında Simavi Ödülü'nü 1986 yılında TC İş Bankası Kent ve Mimarlık Ödülü'nü 1991 yılında Türkiye Prefabrik Birliği Ödülü'nü 1995 yılında TBMM Camisi ile Ağa Han Mimarlık Ödülü'nü oğlu Can Çinici ile birlikte aldı.