Halil Ethem Eldem (Halil Ethem Eldem Kimdir? - Halil Ethem Eldem Hakkında)
(1861-1938)

Osman Hamdi'den sonraki ilk müzecimiz olarak bili*nen Halil Ethem Eldem 1861'de istanbul'da doğdu. İlk ve ortaöğreniminden sonra görevi nedeniyle Berlin'e giden babasının yanında bu kentte biyoloji ve kimya eğitimi gördü. Daha sonra Zürich'te Viyana Politeknik Okulu'nda ve Bern Üniversitesi'nde okudu. Yurda döndükten sonra bir süre askeri fabri*kalarda çevirmen olarak çalıştı ve çeşitli okullarda öğretmenlik yaptı. Tarih ve arkeo*lojiye merakı olan ve bu alanda çalışmalar yapan Halil Ethem müzeler müdürü olan ağabeyi Osman Hamdi Bey'in yardımcılığına atandı. 1910'da Osman Hamdi Bey'in ölü*müyle boşalan Müzeler Müdürlüğü görevine getirildi. 1931'de bu görevden emekliye ayrıl*dı ve İstanbul milletvekili oldu.


Halil Ethem Eldem'in Müzeler Müdürlüğü sırasında Anadolu'da Didim Milet Priene Efes ve Sart'ta yapılan kazılarda bulunan tarihi yapıtlar müzelere taşınarak sergilenme*ye başlandı {bak. DİDİM; EFES; MİLET). Gene görev yaptığı bu yıllarda İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde Eski Şark Eserleri Bölümü kurul*du. Topkapı Sarayı'nın Kubbealtı Arz Odası Çin Porselenleri Dairesi Paşa Mecidiye ve Bağdat köşklerinin ziyarete açılması Türk-İslam Eserleri Müzesi'nin yeniden düzenlene*rek açılması Eldem'in dönemindedir .

Bilimsel çalışmaları ve bu alanda yaptığı yayınlar nedeniyle İstanbul Üniversitesi tara*fından fahri arkeoloji profesörü unvanı veri len Halil Ethem Eldem'e ayrıca Leipzig ve Basel üniversiteleri tarafından da doktorluk unvanı verilmiştir.


1931'de Türk Tarih Kurumu'nun kurucula*rı arasında yer alan Eldem 1938'de bu kurumun asbaşkanlığına getirildi.

Eldem'in Elvah-ı Nakşiye Koleksiyonu (1924 1970 "Kısa Türk Resim Tarihi") adlı kitabı Türkiye resim tarihinin ilk kaynakları arasındadır. Ayrıca arkeoloji müzecilik ve İslam madeni paraları üstüne incelemeleri vardır.