Bahadır Baruter

Vikipedi özgür ansiklopedi
Bahadır Baruter 1963 Ankara doğumlu Türk karikatüristtir. İstanbul Erkek Lisesi’nde okumuş ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden ayrılmıştır.

Baruter profesyonel hayatına 1990 yılında Pişmiş Kelle dergisinde başladı. Pişmiş Kelle dergisinde 3 ay Limon dergisinde 1 yıl ve Avanak Avni dergisinde 6 ay çalıştıktan sonra Leman’ın kurulmasıyla birlikte bu dergide yaklaşık 12 yıl süresince Fatih Solmaz ile birlikte hazırladıkları Lombak adlı karikatür sayfasını çizdi.

1996 yılında Selçuk Erdem ile birlikte L-manyak dergisini çıkardı ve ilk bir yılı Selçuk Erdem ile birlikte olmak üzere yaklaşık 5 yıl süresince bu derginin editörlüğünü yaptı. 1990 yılında Lombak karakterini yarattı ve alt kültür olan mizah dili ile Limon dergisinin en beğenilen köşelerinden biri haline geldi. 1994 yılına kadar Leman’da çizmeye devam etti ve L-Manyak dergisinin kurucuları arasında yer aldı.

1997 yılında Komik Şeyler Yayıncılık isimli şirketi kurdu. 2001 yılında Lombak ismini bağımsız dergi haline getirdi hemen ardından Bülent Üstün ile birlikte Lombak’ın eki olarak Kemik dergisini çıkarttı. 2002 yılında Metin Üstündağ Erdil Yaşaroğlu ve Selçuk Erdem ile birlikte Penguen dergisini kurdu. Bugün mizah dünyasının değerli çizerleri ile birlikte Lombak için çizmektedir. Hazırladığı 2004 Haziran sayısı lombak iç kapağı nedeniyle kendisine "ruh hastası ooha falan oldum" dedirtmiş ve yeteneğini birkez daha kanıtlamıştır. İllustrasyon konusunda onun üstüne var mıdır bilmiyorum.

Yarattığı Lombak dergisi mizah dünyasının en çok satılan aylık dergisi oldu. Lombak web sayfası hayranlarının ilgisi ile çok kısa bir sürede çok bağlanılan bir site oldu. Halen kurucu ortağı olduğu Lombak ve Penguen dergilerinde çizimlerine devam etmektedir. Yazar Mine Söğüt ile evlidir. Çiftin çocukları bulunmamaktadır.