LATİF Demirci'yi tanımış olan herkes bilir ki; Latif pek konuşmaz. Hayatı minimum düzeyde kelime kullanarak idare edebilmek gibi inanılmaz bir yeteneği var adamın.

Mesela bir yerde oturmuş biralanıyoruz. Ben konulardan konu beğeniyorum ve yarım saat kadar doğaçlama şeklinde anlatıyorum. Latif o kendine özgü gülümsemesiyle dinliyor dinliyor dinliyor ve sonunda Öyle mi? diyor.


Yaz sonu filan. Şifo Mehmet'in jübile maçı var. Beşiktaş Milan'la oynayacak. Ben Galatasaraylıyım Latif Beşiktaşlı. Bu jübileden iki ay kadar önce Şifo'nun jübilesine gidelim dedi. Ben de olur dedim. Latif inanılmaz bir şey yaparak ikinci cümleyi de kurdu: Biletleri ben ayarlarım.

Maç gününe kadar Latif'ten ses yok. Maç günü aradı ve Benim evde buluşalım dedi. Bana yakın oturuyor. Kalktım gittim. Latif'in bir arkadaşı ve bir de ortak arkadaşımız Riko da gelecek maça.

Televizyonlar bangır bangır Maçın biletleri bitti anonsu yaparken ve maçın başlamasına iki saat kadar kalmışken Latif büyük bir soğukkanlılıkla Bilet buluruz nasıl olsa dedi.

Haliyle inanamadık. Usta sen hakikaten bilet almadın mı? dedik. Rahat gireriz cevabını verdi. Çıldırmamak işten değil.

Haydaaa kalktık İnönü'ye gittik. Maçın başlamasına yarım saat kadar kalmış. Biletix gişesinin önünde ciğerci kedisi gibi dolanıp duruyoruz. Bu esnada yanımıza bir gözü Şam'a bir gözü Fizan'a bakan bir bıçkın geldi.

Kapalı tribün modeli giyinmiş bu arkadaş (Yaz sıcağında deri mont kot pantolon atkı burnun üstünden dolanmış vs) her haliyle karaborsacıyım diye bağırıyor. Ve belli ki haplanmış. Çünkü insanın iki gözünün ayrı taraflara bakması pek mümkün değil.

*

Her neyse karaborsacı arkadaş Sen sakallı gel iki dakika dedi. Ekipte sakalsız olan tek kişi Latif'in arkadaşı olan hanımefendi. Bıçkının odaklanma problemi de olduğundan nereye baktığı da anlaşılmıyor. Üçümüz birden Ben mi dedik.

Bıçkın Hayır sen dedi ama nereye baktığı yine anlaşılamıyor. Biz yine Ben mi? diye atıldık. Meğer bizim Riko nereden bulduysa bu bıçkınla daha önce kapışmış. Böyle bir bela paratoneri durumu vardır zaten. Onu çağırıyormuş. Baktık durum sakat ortam gergin. Bıçkının elemanları da etrafta toplandı.

Ortamı yumuşatacak laf Latif'ten çıktı. Malum maçın geliri Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na aktarılacaktı. Latif ortamın keman teli gibi gerildiği anda bıçkına dönüp son derece kendinden emin bir tavırla Biz aslında eğitim gönüllüsüyüz dedi. Bıçkın da Tabii canım tabii dedi ve biz koptuk. Hayatımda bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum. Herif de bizimle gülmeye başladı. Sonra turşu gibi 4 milyon liralık bileti 40 milyon liraya alıp maça girdik.

Latif'in Biz aslında eğitim gönüllüsüyüz esprisi (bana düşmez ama) espri anlayışını özetliyor. Ortamı bu kadar iyi tahlil eden ve sayfalarca yazıyla anlatılamayacak bir konuyu tek karede özetleyebilen Latif en umulmadık yerden çakıyor hep.

Çizgisinin muhteşemliğinden tip yaratmaktaki ustalığından (Muhlis Bey'den Press Bey'e kadar sayın işte) bahsetmenin lüzumu yok. Latif'in Türk karikatüründeki etkisi ünikliği vesaire de biliniyor.

Fakat Latif'i insan olarak tanımak için (dikkat edin çözmek için demiyorum) yanında 10 dakika kadar oturmanız yeterli olacaktır. Emin olun ondan sonraki 10 dakikada da aynı olacaktır sonrakinde de sonrakinde desonrakinde de...

Ortak bir arkadaşımız Latif için Kara kutu benzetmesi yapmıştı. Doğru. Latif'i izin verdiği kadarıyla tanıyabilirsiniz. Onu tanıdığım için kendimi çok ama çok şanslı hissediyorum.