Jean-Antoine Watteau 1684-1721 yılları arasında yaşamış Fransız ressamıdır. Paris'te kendisine İtalyan komedisinin kişilerini tanıtan ressam Gillot'nun daha sonra Luxembourg Sarayı'nın dekoratörlüğünü yapan Audran'ın öğrencisi oldu.

İlk yapıtları küçük esnafın ya da askerlerin günlük yaşantısından sahneleri işleyen gerçekçi tablolardır (Müfrezenin Molası Uçan Ordugâh). Sonraları tiyatronun etkisi Venedikli ressamların ve Rubens'in zengin paleti hastalıklı yapısının iyice kamçıladığı hayal gücü Watteau'yu kır eğlencelerinin ve şenliklerin ressamı yaptı.

En çok tanınan yapıtları 'mezzetin' 'gilles' ve 'fransız komedyenler'dir. En meşhur resmi 1717 yılında yaptığı aşk yolculuğuna çıkmayı bekleyen çiftleri resmettiği "l'embarquement pour l'ile de cythere" dir.


Şiir dolu manzaraların içine birbirleriyle tatlı tatlı sohbet eden bir köşede oturup düş kuran müzik çalan zarif tavırlı insanlar yerleştirir; kişilerin en içten duygularını yansıtmakta son derece ustadır. Bütün bu görüntülerin üstüne düşen melankoli havası ise mutluluğun geçiciliğini göstermek ister gibidir.