Sırrı Özbay (doğum. 1898 Hacıoğlu Pazarcık - ö. 3 Temmuz 1959) resim sanatçısı ve resim öğretmeni. Fütürist resim akımının (gelecekçi resim akımı) Türkiye'deki ilk temsilcilerindendir. Cumhuriyetin kuruluş döneminde İstanbul'da eğitim görüp Anadolu'ya gönderilmiş öğretmen kuşağının üyesidir.

Gençlik yıllarında Bulgaristan-Romanya sınırındaki Dobruca bölgesinin Köstence ve Hacıoğlu Pazarcık ilçelerinde yaşamıştır. Cumhuriyetin kurulmasıyla Türkiye'ye gelmiştir. Türkiye'ye gelişinden sonra İstanbul'da Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'nde (Güzel Sanatlar Akademisi bugünkü adıyla Mimar Sinan Üniversitesi) okumuştur. Mezuniyetinden sonra resim öğretmeni olarak Balıkesir'e gönderilmiştir. 1926 yılında Balıkesir'de başladığı resim öğretmenliğini hayatının sonuna kadar bu şehirde devam ettirmiştir.

Balıkesir'de Gazi Orta Mektebi Balıkesir Kız Orta Mektebi Necati bey Muallim Mektebi Balıkesir Lisesi ve Balıkesir Ticaret Lisesi'nde görev yapmıştır.

33 yıl görev yaptığı okullarda yetenekli öğrencilerini resim sanatına yönlendirmiş çok sayıda ressamın resme başlamasında ön ayak olmuş yetişmelerinde büyük katkıları olmuştur. Öğrencileri arasında Devrim Erbil ve Mustafa Aslıer de vardır.

İstanbul Eskişehir Ankara ve Balıkesir'de 13 resim sergisi açmıştır. Eserleri halen çeşitli koleksiyonlarda ve müzelerde yer almaktadır.

2 Temmuz 1959 günü okul yokuşunu çıkarken kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmış 3 Temmuz günü öğle saatlerinde vefat etmiş cenazesi Paşa Camisi'ndeki bir cenaze töreniyle Başçeşme Mezarlığı'nda toprağa verilmiştir. İsmi Balıkesir'de bir caddeye verilmiştir.

alıntıdır