Pablo Picasso tam adı ile Pablo Diego Jose Francisco de Paula Juan Nepomuceno Maria de los Remedios Cipriano de la Santisima Trinidad Clito Ruiz y Picasso (25 Ekim 1881 - 8 Nisan 1973) İspanyol ressam ve heykeltraş. 20. yüzyıl sanatının en iyi bilinen isimlerindendir. Georges Braque ile birlikte kübizm akımının temelini atmıştır.

Yaşamı

Picasso 25 Ekim 1881' de Malaga İspanya'da doğar. Babası bir resim öğretmenidir. Küçük Picasso'daki yetenek kısa sürede keşfedilir. Pablo Picasso yazı yazmadan önce resim yapmayı öğrenir. 1895'te Barcelona Güzel Sanatlar Okulu'na girer. 1901' den itibaren anne soyadı olan Picasso'yu kullanmaya başlar. Desenleri İspanyol bir dergi olan Juventut' ta yayımlanır.

1900'de ilk kez Paris'e gitti. Dönemim yenilikçi sanatçılarının yaşadığı Monmartre semtinde bir süre yoksulluk içinde yaşadı. Picasso yaklaşık 1901-04 arasındaki ilk dönem yapıtlarında sıradan insanların sirk palyaçolarının akrobatlarının resimlerini yaptı. Büyük kentlerdeki yaşam kadar sirk yaşamı da ilgisini çekiyordu. Ne var ki tablolarında bu yaşamın hüzünlü yanını yansıttı. Sanatçının bu dönemi 'Mavi Dönem' olarak tanımlanır. Dört çocuğu olmuştur.

Mavi Dönem picasso bu dönemi 1902 ile 1907 tarihleri arasında yaşamıştır. bu dönemde karısını kaybetmiştir. bu resimlerinde sadece mavi ve siyah tonunda renkler kullanmakla da anlatmıştır

Pembe Dönem

Picasso 1900'te Paris'e yerleşir. Burada ilk eşi Fernande Olivier'yle tanışır. Dönem adını tıpkı mavi dönemde olduğu gibi pembe ve tonlarının yoğun kullanımından alır. İşlenen temalar daha çok melankolik ve duygu yüklüdür; bu dönem tablolarında sirk dünyasına da rastlanır. Picasso bu dönemde renkten çok çizgi ve desen kullanımına önem verir. . .

Kübizm

Picasso Georges Barque ile kübizmin temellerini atmış sayılmaktadır. 1907'den 1914'e kadar kübist olarak adlandırılan tarzda tablolar yapar. Kübist tabloların genel özelliği geometri ve geometrik şekillerin kullanılmasıdır. Resmedilen nesneler geometrik formlar oluşturacak şekilde basitleştirilmiş yahut geometrik şekillere bölünmüştür. Kübizmin bir diğer özelliği de uzaydaki üç boyutlu bir cismi iki boyutlu yüzeye aktarma çabasıdır. Bu amaçla Picasso şekilleri yanal yüzeylerine bölüştürüp her birini iki boyutlu yüzeyde göstermeye çalışır. Yine bu nedenden portrelerindeki insanların hem profili hem de önden görünüşü görülmektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasında Picasso Jean Cocteau ile beraber Roma'da kalır. Burada sahne dekoratörü olarak çalışırken dansçı Olga Kokhlova'yla tanışır. Picasso ikinci eşi olan Olga Kokhlova ve oğlunun birçok portresini yapmıştır. (Paul en Pierrot 1925 Picasso Müzesi Paris)

2000'li yılların başında ressam klasisizme geri döner: Trois Femmes a la fontaine (1921 Modern Sanat Müzesi Paris) . Ayrıca mitolojiden de esinlenir: les Flutes de Pan (1923 Picasso Müzesi Paris) .

Picasso tanınan en üretken sanatçıdır. Guiness Rekorlar Kitabı'na göre 1 resim 10 baskı 34 kitap resmi ve 300 heykel ve birçok seramik ve çizim üretmiştir. 1973'de eserlerinin toplam değerinin 750 milyon dolar olabileceği tahmin edilmiştir.

Bir genelevdeki beş fahişeyi gösteren ve Kübizm akımının en önemli örneklerinden biri olarak görülen ünlü eseri Avignonlu Kadınlar Fransa'da 1907 yazında çizilmiştir.

En tanınmış eseri Alman ordularının Guernica kasabasını bombalamasını anlatan Guernica adlı eseridir. Resim 1937'de yapılmıştır. Bu resim şu anda Madrid'de Reina Sofia Müzesinde bulunmaktadır. Picasso bir sergisi sırasında kendisine "Bu resmi siz mi yaptınız" diye soran bir Alman generaline "Hayır siz yaptınız" cevabını vermiştir.

alıntıdır