Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Arrow Osman Hamdi Bey Kimdir? Hayatı Hakkında..

  Osman Hamdi (doğum 1842 İstanbul - ölüm 24 Şubat 1910 İstanbul) 1860'da hukuk öğrenimi için Paris'e gitti. Hukuk öğreniminin yanı sıra o dönemim ünlü ressamlarının atölyelerinde çıraklık yaparak iyi de bir resim eğitimi aldı.

  1869 yılında Bağdat Yabancı İşler Müdürlüğü''ne atandı. 1871'de İstanbul'a geri dönünce sarayda çalıştı. 1881'de Müze-i Hümayun (İmparatorluk Müzesi) 'a atandı. Bu görevi ile Türk müzeciliğinin parlak dönemleri başladı. 1883 yılında Güzel Sanatlar Akademisi Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi'ni ve İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni kurdu ve müdürlüklerini üstlendi. 1884'te o güne kadar hiç gündeme gelmemiş olan ve çokça kayıp verilmiş olunan bir zaafı antik eserlerin yurt dışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atika Nizamnamesini çıkarttırark yürürlüğe soktu.

  Osman Hamdi Bey Nemrut Dağı Lagina ve Sayda'da arkeolojik kazılar gerçekleştirdi. Sayda'da yaptığı kazılarda bulduğu arkeoloji dünyasının başyapıtlarından sayılan aralarında İskender Lahiti'nin de bulunduğu bir takım antik eserler çıkardı. Burada bulunan eserler bugün Osman Hamdi Bey'in bulmuş olduğu birçok eser gibi kendisinin temellerini attırdığı İstanbul Arkeoloji Müzesi'nde sergilenmektedir.

  Bazı Önemli Eserleri
  Kahve Ocağı (1879)
  Haremden (1880)
  İki Müzisyen Kız (1880)
  Kuran okuyan Kız (1880)
  Çarşaflanan Kadınlar (1880)
  Vazo Yerleştiren Kız (1881)
  Gebze'den Manzara (1881)
  Çekik Gözlü Kız-Tevfika (1882)
  Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I
  Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II (1890)
  Feraceli Kadınlar (1904)
  Pembe Başlıklı Kız (1904)

  Kaplumbağa Terbiyecisi (1906)
  Mimozalı Kadın (1906)
  Şehzade Türbesinde Derviş (1908)
  Silah Taciri (1908)
  Beyaz Entarili Kız (1908)
  Sarı Kurdeleli Kız (1909)
  Kaplumbağa terbiyecisi
  Leylak Toplayan Kız

  == Kaplumbağa Terbiyecisi == By Kaçmaz

  Kaplumbağa Terbiyecisi -

  "Kaplumbağa Terbiyecisi" Osman Hamdi'nin en ilgi çeken ve özgün eserlerinden birisidir. 1906 tarihli eser özellikle "Lale Devri"ndeki "Sadabad Eğlenceleri"nde geceleri bahçelerin aydınlatılması için kaplumbağaların sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakıldıkları bilgisi bir ipucu olabilir. Yani Osmanlı'nın devlet düzeninde "kaplumbağalar" da "kapıkulları" arasında yer almışlardır.

  Bu arada birkaç Osmanlı kurumunun (Sanay-i Nefise Asar-ı Atika Müzesi Duyun-u Umumiye vb. ) en üst düzeyinde yönetici olan Hamdi Bey'in kendi iş yapma alışkanlığı/tarzı ile astlarının yaklaşımlarına ilişkin bir allegori akla gelmektedir. Osman Hamdi'nin kendisi olan "Terbiyeci" elinde neyi boynunda maşası sırtında "keşkül-ü fıkarası" (dervişane bir tevekkülü akla getirmektedir. Hafif öne eğilmiş olarak yapraklarını yiyen üç kaplumbağaya nezaret etmektedir.

  Arkada kalan iki kaplumbağa ise yemeğe yanaşmaya çalışmaktadır. Osman Hamdi Bey'in mesai arkadaşlarına yönelik acımasız ümitsiz bir hicvi olarak yorumlanabilir bir resim bu. . . Önemli olan alçaktaki tek ışık kaynağından gelen ışıkla aydınlanan resmin öğelerinin ilgiyi konuya odaklayan bir yalınlık ve kurgu ile her tür gereksiz ayrıntının ayıklandığı çok başarılı bir bir başyapıt olmasıdır.

  Uzun süre işadamı Erol Aksoy'un koleksiyonunda bulunan tablo Erol Aksoy'un varlıklarına TMSF'nin el koymasıyla geçici süre devlete geçmiştir. Eser Aralık 2004'de açık arttırmaya çıkarıldı. Türk resim sanatının en yüksek bedeline çıkan fiyatla Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı kuruluşu Pera Sanat Müzesi açık arttırmayı kazandı.

  Tablo bugün Suna Kıraç-İnan Kıraç Vakfı Pera Sanat Müzesi'nde sergilenmektedir.

  alıntıdır.

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Osman Hamdi Bey (Osman Hamdi Bey Kimdir? - Osman Hamdi Bey Hakkında)

  Osman Hamdi Bey Türk Resim Sanatının her döneminde gündemdeki yerini korumuş bir kimlik ancak ölümünden bu yana 89 yıl geçmesine karşın Tanzimat’ın ilanından üç yıl sonra doğan II. Meşrutiyet’in ilanından iki yıl sonra vefat eden bu önemli kültür adamımızın yapıtları üzerine analitik bir çözümlemeye rastlayamamaktayız.(2) Türk Resim Sanatının önemli örneklerini "okuma" amaçlı yaklaşımımız ile Hamdi Bey’in yapıtının bütününü irdeleme denemesinin gerekli olduğu inancındayım:
  A- HAMDİ BEY’İN YAPITLARININ ÖNCESİ VE SONRASI (CONTEXT)

  Sanayileşen Batı’nın Doğu’yu sömürgeleştirmesinin "Resim Sanatı"na yansıması olan "Oryantalizm" akımının son yıllarında 1860-1869 döneminde Paris’te Gerome’un öğrencisi olan Osman Hamdi Bey’in ülkesine döndükten sonra gerçekleştirdiği yapıtlarında Doğu ile Batı’nın inanç ile aşkın yaşam ile ölümün ikileminin izleri sürülebilir. Onun yaşamının ve sanatının bir başka belirleyici olgusu yeni gelişen "arkeoloji" biliminin Orta Doğu’daki en önemli etkinliklerinden birisinin yaratıcısı olmasıdır: İstanbul Arkeoloji Müzesi’nin kuruculuğu ve otuz yıla yaklaşan bir süre onun Müdürlüğü ve sayısız önemli kazının yönetimi gibi. Binlerce yıllık sanat yapıtlarının korunması için harcadığı çabalar ressamın yaşamın anlamı ve gelip geçiciliğinin hüznünün onun içine işlemesinde etken olmuş olmalıdır.
  B- SANATÇININ ESERLERİNDE KULLANDIĞI ÖĞELER

  a) Mimari Unsurlar

  Hamdi Bey’in iç mekanda ve dış mekanda kurgulanmış resimlerinin önemli bölümünde arka planı ve kompozisyonun ana kurgusunu mimari öğeler oluşturur. Kendi çektiği veya çektirdiği fotoğraflardan resimlerinin kompozisyonunun kurgusunu oluşturan ressamın bu yapı içerisine figürlerini ve yeğlediği eşyaları yerleştirdiğini görmekteyiz.(3)

  b) Simge Eşyalar

  Osman Hamdi Bey’in resimlerinde tekrar tekrar kullandığı nesneleri aşağıdaki şekilde sınıflandırabiliriz:
  Kandiller
  Rahleler
  Kuran muhafazaları
  Kitaplar (Yaşamın gizinin arandığı kitaplar...)
  Şamdanlar (Farklı türlerde ve boyutlarda)
  Halılar ve işlemeli Örtüler
  Silahlar (Tüfek Kılıç vb.)
  Ayakkabılar
  Hat levhaları
  Musiki aletleri
  Tente ve şemsiyeler
  Köpekler ve Kuşlar
  Lahitler (Türbe iç mekanları)
  Buhurdanlıklar ve Buhur Dumanı
  Çiçekler ve Vazolar
  c) Osman Hamdi Bey’in Yapıtlarında Kullandığı İnsan Tipleri (veya Modelleri)
  Kendisi (Ressam bir tablosunda üç tane figürde de kendisini kullanmıştır; başka önemli yapıtlarında da model hep kendisidir.)
  Karısı (Hamdi Bey’in önemli yapıtlarında kendisinden sonra kullandığı en önemli modeli eşi Naile Hanımdır.)
  Ailesi (Çocuklarının yakın akrabalarının küçük boyutlu portreleri)
  Aile çevresindeki ev halkı (Balıkçısı Kokana Despina vb.)
  C- Osman Bey’in İkonografisi

  Hocası Gerome yapıtlarında Doğu’nun renkli egzotik ve dekoratif unsurlarını kullanarak albenili atmosferler yaratmıştır. Osman Hamdi Bey’in ise değişim sancıları yaşayan 19. yüzyıl sonu Osmanlı Toplumunun önündeki sorunları ikilemleri ve kişisel yaşam felsefesini yansıtan kendine özgü simgesel bir dil oluşturduğunun geliştirdiğinin kanıtları olan başlıca temalar şunlardır:


  I- DOĞU-BATI KARŞITLIĞI

  1880’li yıllara ait olması gereken "Halı Satıcısı" (4) bu konunun en net örneğidir. Kolonyal şapkalı bir sete oturmuş Avrupalı ile sarıklı yere oturmuş Osmanlı satıcısı karşı karşıya resmedilmişlerdir. Annesinin küçük bir modeli olan kız çocuğu merakla bu değişik insanı incelerken karısı da daha temkinle kocasının az gerisinde muhtemelen tercümanlık yapan yaşlı Osmanlı’nın yanında ayakta durmaktadır. Arka plandaki zengin işlemeli duvar nişlerindeki Çin vazoları tombak kahvedanlık miğfer havan şamdanı ile işlemeli tüfek ve çok sayıda halı Doğu’nun Batı’yı cezbeden zenginliklerini örneklemektedir... Arka plandaki nişin ekseninde iki farklı dünya kafa kafaya resmedilmiştir.

  II- KİTAP TEMASI (İlahiyatçı Hocalar vb...)

  Öncelikle 17 yıl ara ile gerçekleştirilmiş iki yapıt üzerinde durmak istiyorum: 1890 tarihli "Bursa’da Yeşil Camide" (81x59 cm) ve 1907 tarihli "Cami Kapısı Önünde Konuşan Hocalar" (140x105cm-Bitmemiş bir yapıt). Bu iki yapıttaki figürlerin tümü Osman Hamdi Bey’in kendisidir; ve iki figür de her iki resimde aynı poz içerisinde resmin içerisine yerleştirilmişlerdir. Sol taraftaki oturan elinde kapalı bir kitap tutan bir eli çenesinde düşüncelere dalmış kefiyeli bir Osman Hamdi ve sağ taraftaki sol elindeki kitaptan bölümler okuyan sarıklı bir Osman Hamdi. 1907 tarihli yapıtta bu iki figürün arasında geri planda kolları sıvalı güleç yüzlü bir başka Osman Hamdi onları izlemektedir. Bu resimdeki üçüz imge hem sanatçının çok şapkalı yaşamını (Ressam Sanayi-i Nefise Müdürü Asarı Atika Müzesi Müdürü Duyunu Umumiye Müdürü ve çeşitli yönetim kurulu üyelikleri vs...) hem de aldığı farklı kültürlerin yarattığı parçalı kimliğini simgelemekte belki de. Bu çok figürlü ve önemli simgesel nesnesi "Kitap"ı konu alan yapıtları ressamın bu konuya atfettiği önemin kanıtlarıdır:
  "Yeşil Türbede Dua" (1881)
  "Kuran Okuyan Hoca" (70x51 cm -Bitmemiş bir yapıt 1907’ler olmalı)
  "İlahiyatçı" (1902)
  İlahiyatçı (1907- 90x113)
  "Ab-ı Hayat çeşmesi" (1904)...
  Babası Sakızlı bir Rum olan Fransa’da öğrenim gören İstanbul’a döndükten sonra da sık sık yurtdışı seyahatlere giden batılı dostları olan Osman Hamdi Bey’in bu yapıtları; onun doğu kisvesi içerisindeki batılı kimliğinin ve Osmanlı’nın yaşam felsefesini sorgulayan ve eleştiren tavrının anlatımları olarak görülebilirler. "Cami Kapısındaki Hocalar" resminde karşıdaki kapının üstündeki yırtık beze üst köşelerdeki örümcek ağlarının nedeni belki de bu olumsuz bakıştır...


  III. "OSMAN HAMDİ BEY’İN KADINLARI..."

  Osman Hamdi Bey 1857 yılında 15 yaşında iken Paris’e gönderilmiş ve 1869’a kadar oniki yıl orada kalmıştır; 22 yaşlarında iken orada Marie adlı bir kızla evlenmiş ve onunla on sene evli kalmıştır. (Bu evlilikten Fatma ve Hayriye adlı iki kızları olmuştur.) 1873’te Viyana’daki Uluslararası Sergi komiserliği görevi sırasında tanıdığı yine Fransız ve adı da Marie olan 17 yaşındaki kıza Naile adını vererek onunla ikinci evliliğini yapmıştır. (Bu eşinden de Melek Leyla Edhem ve Nazlı doğmuştur.) Görülmektedir ki Osman Hamdi Bey’in gençlik yılları edebiyatta Naturalizm’in (Zola’nın Nana’sını anımsayın) ve resimde de Empresyonizm’in filizlendiği dönemlerdir. Kadınlar iş hayatına katılmışlar çalışmakta ve gönüllerince eğlenmektedirler ve erkeklerle yavaş yavaş eşit haklar istemektedirler. "Fin de siecle" denilen sanayi devriminin ve sömürgelerinin rantını yemenin mutluluğunu yaşayan Avrupa’nın halk sınıflarının bu özgürleşme sürecini gençliğini Paris’te yaşayan ve her iki eşi de Fransız olan Hamdi Bey’in bir Fransız’a yakın ölçülerde algıladığını bu değişimi duyumsadığını söylemek yanlış olmasa gerektir. Osman Hamdi Bey’in resimlerinde gençliğini yaşadığı Paris’in güzelleri ile (Her iki karısının da Fransız olduğunu düşünürsek) ülkesinin kadınlarının karşılaştırıldıklarını söylemek yanlış olmaz. Osmanlı toplum yapısında kapalı büyük ailelerde çok farklı konumda çok sayıda kadının olduğunu da bilmekteyiz: (eşler çocuklar yakın akrabalar evlatlıklar dadılar vb...) Osman Hamdi Bey’in Eskihisar’daki evinin bahçesinde ailesi ile birlikte çektirdiği fotoğraflar bu durumun somut belgeleridir. Resimlerindeki tek Avrupalı Kadın "İranlı Halı Satıcısı" resmindedir; onun dışındakilerin hemen hemen tümü üst düzey Osmanlı kadınlarının iç ve dış mekanlardaki yaşamını belgelerler. Ne var ki bu resimlerin önemli bölümünün batılı oryantalist ressamlar tarafından gerçekleştirilmiş örneklerinin 1870’lerin salon sergilerinde olduklarını bilmekteyiz. Örneğin 1887 tarihli "Gezintide Kadınlar"ın ana kurgusuna sahip bir resme örnek olarak 1875 Salonundaki A. Pasini’nin "Promenade Dans Le Jardin du Harem" (5) gösterilebilir. Ne var ki Hamdi Bey’in bu resminin kurgusunda kompozisyonunda ve yarattığı atmosferde farklı içeriden birisinin duyarlılığını yakaladığını görmekteyiz Şöyle ki:
  Soldaki büyük yeşil tentenin altındaki satıcılar hem ön plandaki dizili kadınları arkadaki cami duvar ile başlayan resimsel bir öğe hem de Osmanlı toplumunun halk kesimlerinin simgesi olarak ikili bir rolü yüklenmişlerdir. Gölgedeki iki köpek ile en ön plandaki güneşlenen köpek de hem bu anlamda hem de dondurulmuş anın sıradanlığının gerilimsizliğin işaretleri olmaktalardır.
  Dokuz kadının hepsi "göz ucuyla" da olsa izleyicinin bilincindedirler ve ona doğru bakmaktadırlar. Hepsi birbirinden farklı "pozlar" almışlardır; burada ressamın gözü ve fotoğraf makinesi ile saptadığı (veya başkalarının saptadığı) gözlemlerinden yararlandığını ancak kendisine bakıldığının farkına varan bir kadının kendine özgü hareketlenmelerinin -jestlerinin -çeşitliliğini belgelediğini söyleyebiliriz.
  Erkeklerin bakışlarına hedef olmadığı için "çarşaflanmamış" Avrupai giysili küçük kız çocuğu ise daha bu dünyadan haberdar olmadığı için izleyicilere arkasını dönmüştür.

  Yukarıda bir kaç özelliğine dikkat çektiğimiz yapıtın bir önceki "sekans"ını oluşturan "Cami kapısındaki Kadınlar" yapıtında ise ressam aynı kadınların beşini önlerindeki "yem yiyen güvercinlerle ilgilenir gözükürlerken" resmeder. Sağda geri planda kucağında çocuıu bir dilenen kadın bu aristokrat Osmanlılarla çelişmekte gerçekleri hatırlatmadır. Sevecenlikleduyarlılıkla "Monet" ve "Renoir"ın piknik yapan veya danseden kadınlarına Türk Resminde dönemdaş olarak gönderme yapabilecek en yakın örnekler olarak gösterebilirler bu iki resim...
  Hamdi Bey’in kadınları iç mekanlarda resmettiği yapıtlarından bazıları:
  1879 tarihli "Kahve Ocağı"nda (50x38) eşine kahvesini sunan düşük profilli eş
  1880 tarihli "Haremden" de birbiriyle iletişimsiz kendi dünyalarında bezgin erkek bakışının biçimlendirici bakışından yoksun oldukları için asık suratlı işvesiz libidosuz dört kadın Burada bu dört sayısının da İslam dininin izin verdişi eş sayısı olması nedeniyle de bir anlamı olduğunu hatırlatmakta yarar var. Öndeki tombak leğen ve sağ arkada asılı örtüler bir iş sonrasının dinlenme anını düşündürmekte...
  Yine 1880 tarihli "İki Müzisyen Kız" da zamanlarının önemli bir bölümünde haremde kendi kendilerine yetmek zorunda olan iki genç kızı resmetmekte. Yapıtın çekiciliği iki farklı konumdaki kız ile iki farklı müzik aletinin bütünleşmiş kurgusunda ve okumaya ve imalara açık simgelerinde yatmakta...
  1880 tarihli "Kuran okuyan Kız"da soldaki buhurdan ile dışarıdaki doğa’nın karşıtlığı vurgulanmakta. Hamdi Bey’in en önemli temalarından biri olan "Uhrevi" ile "Dünyevi" nin karşıtlığının ve biraradalığının saptandığı bir çalışma...
  Bir önceki resimde Kuran okuyan kızın dışarı çıkmak üzere hazırlandığı "Çarşaflanan Kadınlar" resminde aynanın diz çökmüş sarı elbiseli kızın bakışlarının arkadaki kızın ellerindeki çarşafın ve arkadaki kızın bakışlarının aynı çizgide dizilmeleri resmin ana kurgusu olmakta...
  1904 tarihli "Feraceli Kadınlar" (102x68)ın elbiselerinin renkleri akla Stendal’in "Kırmızı ve Siyah"ını getirmekte; ileride hisar kalıntıları ise Freudian yorumlara açık biçimler...
  1890 tarihli "Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız II" (s. 678) resminde Kuran okuyan başı örtülü kız ile ayaktaki sarı elbiseli başlıklı saçları meydanda kadının (Naile Hanım) karşıtlığı işlenmiş. Doğu ile Batı’nın farklı inançların resimleşmesi belki de...
  1881 tarihli "Vazo Yerleştiren Kız" (s.672) ev içi yaşamın hoş bir anını dondurmakta... Çıplak tabanlar özel bir anın 19. yüzyıl sonu Osmanlı toplumuna özgü bir erotizm’in kaynağı olmaktalar...
  1881 tarihli "Gebze’den Manzara"(s. 671- 72x119)daki çocuklar (3 kız ve bir erkek) ressamın evlatlarıkadının biri eşi diğeri de çocukların bakıcısı olmalılar.... 19. yüzyıl sonunun tipik bir Osmanlı kasabasını arka fon olarak kullanarak Hamdi Bey hem ailesini resmetmiş hem Gebze’yi ölümsüzleştirecek bir belge-resim gerçekleştirmiş hem de anne-çocuklar birlikteliğinin en hoş kompozisyonlarından birini yaratmıştır.

  IV- OSMAN HAMDİ BEY’İN "MİHRAB"I ...

  Bu bölümde Hamdi Bey’in en çok tartışılan yapıtını tek başına ele alıp çözümlemeye çalışacağız. Sn. V. Belgin Demirsar yapıtında bu resme ilişkin görüşleri aktardıktan sonra(7)"bütün bunlar bir tarafa bırakıldığında.... resim olarak incelendiğinde tablonun çok başarılı olduğu söylenebilir. Figür anatomi bakımından doğru olarak resmedilmiştir. Zaten Osman Hamdi’nin de asıl amacı budur." der. Benim yorumum Hamdi Bey’in süregiden "KİTAP" ve "KİTAP OKUMA" teması ile "KADIN" temasının bu yapıtta çakıştırıldıkları karşılaştırıldıkları ve ağırlığın insandan kadından tenden dünyeviden yana konduğu şeklindedir. Ressam bu yapıtını tamamladığında 59 yaşındadır; eşi Naile Hanım ise 45 yaşındadır. 1901 yılı tarihli bu yapıt sanki 20. yüzyılı"Kadınların öneminin artacağı yeni çağı" karşılamaktadır. Resimdeki kadının oldukça genç bir kadın olması kadın figürünün eski bir fotoğraftan yararlanılarak gerçekleştirildiğini düşündürmektedir. Soldaki tek şamdan ve devasa mumu Freudian cinsel yorumlar akla getirmektedir ve en öndeki dumanlar saçan buhurdanın -uhrevinin -karşı kutbunu oluşturmaktadır. Sanki bir sürü yapıtında "yaşamın gizini" kitaplarda arayan ressam yaşamını anlamlı kılan şeyin "kadın ve simgeledikleri olduğu" konusunda karar kılmıştır bu yapıtıyla... Mihrab nişinin koyu lekesini resmin alt bölümünde de ciltlerinin ve halının koyulukları ile sürdürüpkadının turuncu sarı elbisesinin ve teninin pembe renklerini ortaya çıkaran bir kurguyu soldaki tek mumun beyaz lekesi ile kitap sayfalarının farklı tonlardaki beyazları tamamlamaktadır.

  Çocuklarıyla Fransızca konuşan kızı Nazlı’ya ithaflarını "Nazly" olarak Fransızca okunuşuna göre yazan tümüyle Batı’nın deşerlerini benimseyen ancak Osmanlı Toplumu içerisinde yaşayan bir kimlişin bu düşünce yaklaşımını geliştirdiği ikonografi ile dile getirişinin net olarak su yüzüne çıktığı yapıt olmasıdır "Mihrab" resmini önemli kılan...
  V- TÜRBE TEMASI

  "Halı Tüccarı"nda da olduğu gibi bu temanın kaynaği da ressamın hocası Gerome’dur; onun "Ekber’in Sızısı" yapıtında Osman Hamdi’nin türbe kompozisyonlarındaki hemen hemen tüm öğeler mevcuttur. "Yeşil Türbe’de Dua" (1882) "Türbe Ziyaretinde İki Genç Kız I" (76x111 cm) "Türbe Ziyaretinde İki Genç kız II" (1890- 86x65) "Şehzade Türbesinde Derviş" (1908- 122x92 cm) bu temanın kayda değer örneklerindendir... Türbe ziyareti yapan iki genç kız veya kadın resminde dikkati çeken "sarı elbisesi ile Naile Hanım olduğu vurgulanan" ayaktaki figür ile baş örtülü kuran okuyan dizleri üstünde oturan (Çarşaflanan Kız"da da kullanılan model) figürün içinde bulundukları ortama yönelik farklı "vücut dili" yaklaşımları sergilemeleridir. Kitap ile uhrevi ile huzur bulan ile yaşamın kendisini önemseyen iki temanın burada da yinelendiğini net olarak görebilmekteyiz. Onun dışında ressamın çok daha derli toplu bir kurgu ve hoş ayrıntılar ile (Sandukanın başındaki sarışın sarkan ucu ile mumların ve oturan kızın başörtüsünün birbirlerinidesteklemeleri renklerin ve tonların iki kızı hem ortaya çıkaracak hem de resmin diğer bölgeleri ile bağlantısını sağlaması gibi...) Gerome’un resmini aştığı söylenebilir. Osman Hamdi’nin esin kaynağı resme daha benzeşen "Türbe Ziyareti"nde ise yukarıda değindiğimiz konunun yine resme girdiğini görmekteyiz: Gerome’un resmi tümüyle bir iç mekanı ele alırken Hamdi Bey açık kapıdan dışarısını "servileri ve bir evin bir bölümünü ve gök yüzünü" resmine katmıştır; yani "aslolan hayattır"; yaşamı sona erenlere saygı ziyareti görevi yapılacak ve en kısa sürede gerçek yaşama geri dönülecektir. Bu resimde ilginç bir kaç nokta daha dikkatimizi çeker; Öndeki lahtin kırık köşesi diğer türbe resimlerinde çok sayıda ve yanmamışküçülmemiş mumların burada "küçük yarı yarıya yanmış ve akmış tek bir mum" ile temsil edilmesi... Burada Osmanlı tarihindeki Fatih Kanunname’sinin yol açtığı padişahların kardeşlerini ve onların çocuklarını katletme hakkına (I. Ahmet’e kadar sürmüştür...) bir gönderme sezilebilir; yukarıda değindiğimiz motifler bu ana düşüncenin tamamlayıcıları olabilirler...
  VI- KAPLUMBAĞA TERBİYECİSİ

  Osman Hamdi’nin en ilginç ve özgün konularının ikincisi de "Kaplumbağa Terbiyecisi"dir. (1906 223x117 cm) (9) Özellikle "Lale Devri"ndeki "Sadabad Eğlenceleri"nde geceleri bahçelerin aydınlatılması için kaplumbağaların sırtlarına mumlar dikilerek serbest bırakıldıkları bilgisi bir ipucu olabilir. Yani Osmanlı’nın devlet düzeninde "kaplumbağalar" da "kapıkulları" arasında yer almışlardır; bu arada bir kaç Osmanlı kurumunun (Sanay-i Nefise Asar-ı Atika Müzesi Duyun-u Umumiye vb.) en üst düzeyinde yönetici olan Hamdi Bey’in kendi iş yapma alışkanlığı/tarzı ile astlarının yaklaşımlarına ilişkin bir allegori (10) akla gelmektedir. Osman Hamdi’nin kendisi olan "Terbiyeci" (Daha yaygın bir hayvan terbiyecisi olan "Aslan Terbiyecisi"ni anımsıyoruz...) elinde neyi boynunda maşası sırtında "keşkül-ü fıkarası" (dervişane bir tevekkülü akla getirmektedir...) hafif öne eğilmiş olarak yapraklarını yiyen üç kaplumbağaya nezaret etmektedir. Arkada kalan iki kaplumbağa ise yemeğe yanaşmaya çalışmaktadır... Osman Hamdi Bey’in mesai arkadaşlarına yönelik acımasız ümitsiz bir hicvi olarak yorumlanabilir bir resim bu... Önemli olan alçaktaki tek ışık kaynağından gelen ışıkla aydınlanan resmin öğelerinin ilgiyi konuya odaklayan bir yalınlık ve kurgu ile her tür gereksiz ayrıntının ayıklandığı (Oryantalist resimlerdeki figür ve eşya zebilliğini çorbasını düşününüz....) çok başarılı bir yapıt -bir başyapıt- olmasıdır.
  VII- HAMDİ BEY’İN AİLE PORTRELERİ...

  "Sarı Kurdeleli Kız" (1909-20x16 cm) "Beyaz Entarili Kız" (1908-21x14) "Genç Erkek Portresi" (1907-20x13) "Mimozalı Kadın" (1906- 130x 93) "Genç Adam Portresi" (1905) "Pembe Başlıklı Kız" (1904-50x40 cm) "Tevfik Bey" (1899-14x21)"Naile Hanım" (1899-16x17 cm) "Naile Hanım" (1897- 14x12 cm) "Naile Hanım" (1897- 14.5x12.) "Yemenili Kız" (1897- 15x13 cm) "Şapkalı Çocuk-Oğlu Edhem" (1897-16x15) "Oğlu Edhem" (1894- 36x27 cm) "Kızı Leyla" (1891- 9.5x8.5 cm)"Naile Hanım" (1886- 61x50 cm) "Genç Kız Portresi- Nazlı" (49x31 cm) "Yeğeni Mübarek" (1884-54x44 cm) "Fesli Çocuk" (1882- 51x41 cm) "Çekik Gözlü Kız-Tevfika" (1882-37x29 cm) "Genç Kız- Tevfika" (1882-39x31 cm) bu resimlerin belli başlılarıdır. Bunların arasından bir kaç tanesi (Mimozalı Kadın Pembe Başlıklı Kız Çekik Gözlü Kız gibi...) resim kaliteleri ve sanat tarihimiz açısından önemli sayılabilirlerse de tümünün titiz ve çok yönlü bir bilimsel araştırma ile değerlendirilmelerinin (kimyevi ışınsal grafolojik kaynaksal fotografik vb....) diğer yapıtlarına ilişkin soru işaretlerinin netleştirilmesi açısından yararlı olacağını söylemenin artik zamanının geldiği düşüncesindeyim. Bu yapıtların önemli bölüm
  VIII- SİLAH TACİRİ (SEYFİ KATI)

  Hamdi Bey’in 1908 tarihli (175x 130 cm) kendisini (iki kişi olarak) ve oğlunu bir arada resmettiği bir yapıtı... Baba-oğul ikilileri hep akla kuşakları soyun sürdürülmesini ve yaşamın kaçınılmaz sonucu olan ölümü akla getirir. Daha eski bir devrin giysileri içerisindeki ressam ve oğlu insanoğlunun kaçınılmaz kaderini akla getiriyorlar. Tüfekler Kılıçlar başlıklar gerideki taşıyıcı ayak aynı zamanda Freudian cinsellik simgeleri olarak da okunabilirler... Sağda geri planda "Cami Kapısı Önünde Konuşan Hocalar" resminde sol öndeki figürün bir yansıması yer almakta. Bir eli çenesinde kucağındaki diğer elinde kapalı bir kitap tutan bu yaşlı adama bir bezirgan bir parça bez (Belki de Kefen bezini... "Artık silahlarla gösteriş ile ilgilenme çağını geride bırakmış bu ihtiyarın tek ihtiyacı belki de budur" yorumu akla gelmektedir.) önermektedir. Hamdi Bey öndeki figürde kendini devasa bir sütun başlığına oturur ve oğluna öğütler verir iken resmetmiştir. Kafasında sarıklı bir fes elinde ve yanında iki miğfer vardır. Çok yönlülüğünü ve ömrünü vakfettiği Asar-ı Atika Müzesini çağrıştıran simgelerdir bunlar... Gençliğin kendine özgü mağrur tavrı içerisindeki oğlu Edhem ise ayakta vücudu "yay gibi gerili" elindeki kınından çıkardığı kılıç’la gençliğinin çoşkusunu sergilemektedir. Yaşamının son yıllarını yaşadığını sezmiş (1910’da iki yıl sonra vefat edecektir.) bir büyük sanatçının yetişkin oğluyla teselli bulduğu ve de sanki yaşamının dışa dönük -"erkekler dünyası"ndaki bilançosunu yaptığı hüzünlü bir resim "Silah Taciri.....". Görülmektedir ki Osman Hamdi Bey önemli resimlerinde sanatını öğrendiği Batılı ustalarını aşarak resim bilgisi ve becerisi ile kendi yaşam öyküsünü ve devrinin ruhunu aktarmayı amaçlamış ve bunu da belli ölçülerde başarmıştır.ündeki ithaflarimzalar ve tarihler ressamın diğer yapıtlarının çözümlenmesinde anahtar görevi yapacak değerdedirler.(11)

  Batı kültürünü özümsemiş ve özel yaşamında yeğlemiş bir kimliğin içerisinde yaşadığı Osmanlı toplumu ile ruh ve düşünce çatışmalarını dile getirebilmek için geliştirdiği "ikonografi" ise hem incelikleri hem de Osmanlı toplumunun en kritik dönemlerinden birisine ayna tutması hem de Türk Resminde bu anlamda başka bir örneğin bulunmamasi nedeniyle önemsenmesi gereken bir olgudur. Çok daha kapsamlı ve ek belgelerle desteklenecek bir tez çalışmasının bu konuyu derinlemesine çözümlemesinin gerektiği düşüncesindeyim; benim buradaki düşüncelerim ve değinmelerim ise her zaman olduğu gibi genç kuşakları meraklandırmak biraz kafalarını karıştırıp düşünmelerini sağlamak ve insan yaşamının her dönemde her insanda değişmeyen temel sorunlarını akılda tutmadan insanın her ürünü gibi sanat yapıtlarına da yaklaşılamayacağı gerçeğini bir kez daha vurgulamayı amaçlamaktadır. Bu arada kendi "ikonografisi"ni" geliştirmek yolunda çalışan tüm özgün sanatçıların da yaşamın çelişkilerini yüreklerinde duyan tüm sanat severlerin de konuya katkıda bulunmalarının ilginç olacağını düşünmekteyim...


  Haşim Nur Gürel
  (1) İkonografi (Iconography)
  Simgelerden oluşan bir dil. Resimlerde düşüncelerin imgelerle temsil edilmesi. Bir sanatçı kendine özgü kişisel bir "imgeler takımı" yaratıp yapıtlarında belirli düşünceler ve izlenimler için bunları kullanabilir. Düşüncelerin zaman içerisinde gelişiminin ve anlatımının incelenmesinde önemli bir araçtır...

  (2) Sayın Prof. Mustafa Cezzar’ın bu yaz_da yararlandığım "SANATTA BATIYA AÇILIŞ ve OSMAN HAMDİ" (Erol Kerim Aksoy Vakfı Yayınları I 1995) adlı incelemesini önemli bir kaynak kitap olarak minnetle anmak gerekir; ancak "catologue raisonne" yaklaşımı ile yapıt çözümlemelerinin de yapılması gerektiğinin altını çizmek istiyorum.

  (3) DEMİRSAR V. BELGİN - Osman Hamdi Tablolarında Gerçekle İlişkiler Kültür Bakanlığı Yayınları; 1058 -Sanat Eserleri Dizisi: 12 / ISBN 975-17-1382-4 Mimari ve Dekoratif Unsurları Sn. V. Belgin Demirsar 1989 tarihli yayınında titizlikle belgelediği için ele almaya gerek görmüyorum.

  (4) Berlin’de bulunan bu yapıt İslam Eserleri Müzesi’ndeki önemli bir halı sergisi kapsamında sergilenmişti.

  (5) Ne var ki bu resimde zenci nedimeler arasında tek bir beyaz kadın resmedilmiş iken Osman Hamdi’de Kadınlar kapalı bir harem bahçesi yerine açık bir mekanda ve nedimesiz resmedilmişlerdir.

  Gözükürlerken; çünkü yine de asıl izleyici bakışların etkisi altında aynı dikkatli kontrollü tavırlarını sürdürmektedirler.

  (7) a. g. e. s. 120 "... En ağır eleştiriyi de Sezer Tansuğ yapmıştır. Ona göre; Osman Hamdi Batılı Oryantalistlerden bile ileri gitmiştir. Bu konuda şöyle demektedir; ‘Avrupa’da hiç bir oryantalist ressam cami mihrabı önündeki rahleye model Ermeni kızını oturtup ayaklarının altına Kuran-ı Kerim sayfalarını yayacak kadar ileri gidememiştir.’ Buna karşılık olarak Osman Hamdi’nin torunu Cenan Sarc ise bu rahle üzerindeki kadının hamile olduğunu belirtip dedesinin "analığı" simgelediğini ve "annelik herşeyin üzerindedir." mesajını ilettiğini söylemektedir. İpek Aksügür ise Osman Hamdi’nin mesajının "geleneksel inançların karşısında dünyevi güzellikleri unutmamak" olduğunu ileri sürer.’

  a. g. e. s. 120

  (9) Sn. Mustafa Cezzar’ın Osman Hamdi üzerine yapıtlarında bu yapıtın 1907 tarihli ikinci versiyonu olduğu önerilerinin de fotoğrafı vardır; ancak ölçüleri verilmemiştir...

  (10) Allegori (Allegory)
  Simgesel olarak temsil edilen bir öykü veya kavram... Yalın basit bir konuyu anlatır görünürken toplumsal veya etik değerlere de gönderme yapan sanat yapıtlarında insanlar nesneler ve olaylar çeşitli düşüncelerin simgeleri olarak sunulurlar.

  (11) Bu konuyu bu yazı kapsamında bu kadarla bırakıp oluşturulabilecek bir ekip ile bu çok nazik konunun zaman içerisinde bir bilimsel proje olarak ele alınması önermeyi görev bildiğimiz bir zorunluluktur. Yukarıda değindiğimiz açılardan bugüne kadar hiç bir bilimsel inceleme yapılmadığını vurgulamak gerekmektedir...


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş