Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Question Salvador Dali Kimdir? Hayatı Hakkında...


  Salvador Dali


  Tam ismi Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech
  Doğumu 11 Mayıs 1904
  Figueres Katalonya İspanya
  Ölümü 23 Ocak 1989
  Figueres Katalonya İspanya
  Milliyeti İspanyol
  Alanı Resim Fotoğraf Heykel Film
  Eğitimi San Fernando Güzel Sanatlar Okulu Madrid
  Akımı Kübizm
  Dadaizm
  Sürrealizm


  Meşhur eserleri;

  Belleğin Azmi
  Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü)
  Filler ve Kuğular
  Aziz Antonius’un Baştan Çıkarılışı

  Salvador Domingo Felipe Jacinto Dalí y Domènech kısaca Salvador Dalí (11 Mayıs 1904 – 23 Ocak 1989) İspanyol sürrealist ressam. Gerçeküstü eserlerindeki tuhaf ve çarpıcı imgelerle ünlenmiştir. En iyi bilinen eseri olan Belleğin Azmini 1931′de bitirmiştir.

  Dalí ressamlığın yanı sıra heykelcilik fotoğrafçılık ve filmcilikle de ilgilenmiş Amerikalı animasyoncu Walt Disney ile beraber yaptığı Destino adlı kısa çizgi film 2003′te “en iyi kısa animasyon filmi” dalında Oskar adayı olmuştur.

  Katalonya doğumlu olan Dalí 711 yılında İspanya’yı fethetmiş olan Mağribiler’in soyundan geldiğini iddia etmiş “süslü ve cafcaflı olan herşeye lüks hayata ve doğu kıyafetlerine olan düşkünlüğünü” de “Arap kökeni”ne bağlamıştır.[1]

  Dalí hayatı boyunca sanatıyla olduğu kadar kadar eksantrik giyimi davranışları ve sözleriyle de dikkat çekmiş bu durum kimi zaman onun sanatını takdir edenleri de etmeyenler kadar usandırmıştır.[2] Bu davranışların getirdiği kötü şöhret Dalí’nin geniş kesimlerce tanınmasını sağlamış ve eserlerine duyulan ilgiyi artırmıştır.

  Hayatı :
  İlk yıllar

  Kendi portresi 1921Dalí 11 Mayıs 1904′te İspanya’nın Katalonya bölgesinde bulunan Figueres kentinde Salvador Dalí i Cusí ve Felipa Domenech Ferres çiftinin ikinci çocuğu olarak dünyaya geldi. Çiftin 1901 doğumlu ilk çocuğu Dalí’nin doğumundan tam dokuz ay on gün önce (1 Ağustos 1903′te) sindirim yolu iltihabından ölmüş onun ismi olan Salvador da ikinci çocuğa geçmişti. İlk çocuklarının küçük yaşta ölmesini bir türlü kabullenemeyen Dalí çifti küçük Dalí’nin yanında sık sık ölmüş ağabeyinden bahsediyor ilk Salvador’un bir resmini yatak odalarının duvarında tutuyor ve Dalí’yle beraber düzenli olarak ilk Salvador’un mezarını ziyaret ediyorlardı.[3] Bu durum Dalí’nin küçük yaşta kendi kimliği konusunda karışıklık yaşamasına sebep oldu. Sonradan hiç tanımadığı ağabeyi hakkında “iki su damlası gibi birbirimize benziyorduk fakat yansımalarımız farklıydı […] o herhalde benim fazla mutlak olarak tasarlanmış ilk versiyonumdu” diye yazacaktı.[4]

  Dalí’nin babası sert ve otoriter karakterli bir noterdi. Annesi ise tam tersine sevecen ve anlayışlıydı ve oğlunun resim konusundaki çabalarına destek veriyordu.[5] Dalí üç yaşındayken kızkardeşi Ana María doğdu. Evin tek erkek çocuğu olarak annesi kızkardeşi teyzesi anneannesi ve bakıcısından sürekli ilgi gören Dalí küçük yaşlarından itibaren şımarık ve kaprisli bir karakter sergilemeye başladı.[2]

  1914′te annesinin desteğiyle özel bir resim okuluna yazılan Dalí 1919′da Figueres Belediye Tiyatrosu’nda ilk sergisini açtı. Şubat 1921′de ise çok sevdiği annesini meme kanserinden kaybetti. Annesinin ölümü hakkında “hayatımda aldığım en büyük darbeydi. Ona tapardım […] Ruhumun kaçınılmaz kusurlarını görünmez kılabilmesine hep güvendiğim bir varlığın kaybını kabullenemiyordum” diye yazacaktı.[4] Dalí’nin babası karısının ölümünden kısa süre sonra baldızıyla evlendi.

  Madrid Paris ve ABD :1922′de Madrid’e taşınan ve buradaki San Fernando Güzel Sanatlar Okulu’na yazılan Dalí ilk eserlerinde kübizm ve dadaizm etkileri gösterdi. Fransa ve İsviçre kökenli olan bu yeni akımlar o sıralar Madrid’de pek yaygın değildi ve Dalí’nin eserleri kısa sürede ilgi çekmeye başladı. Dalí Madrid’de geçirdiği yıllarda kendisi gibi avangart sanata meraklı olan film yapımcısı Luis Buñuel ve şair Federico García Lorca ile yakın arkadaş oldu. 1923′te disiplinsizlik yüzünden geçici olarak okuldan uzaklaştırılan Dalí aynı yıl Girona’da anarşist gösterilere katıldığı için tutuklandı ve bir süre gözaltında tutuldu.[6] 1925′te okula geri döndü ve Barcelona’da ilk kişisel sergisini açtı. Resimleri eleştirmenler tarafından ilgi ve şaşkınlıkla karşılandı.
  Belleğin Azmi 1931Dalí 1926′da Paris’e gitti ve büyük saygı duyduğu Pablo Picasso ile tanıştı. Sonraki birkaç yıl boyunca Dalí’nin eserlerinde Picasso etkisi ağır basacaktı. Paris gezisinden döndükten kısa süre sonra okulundan temelli kovulan Dalí çok geçmeden askere alındı. Ekim 1927′de askerlik hizmetini bitirdi ve Mart 1928′de sanat eleştirmenleri Lluís Montanyà ve Sebastià Gasch ile beraber sanatta modernizmi ve fütürizmi savunan “Sanat Karşıtı Katalan Manifesto”yu yazdı.

  1929′da arkadaşı Luis Buñuel ile beraber çektikleri Bir Endülüs Köpeği adlı avangart kısa film sürrealist sanat çevrelerinde ikiliye büyük şöhret kazandırdı. Aynı yıl ikinci kez Paris’e giden Dalí burada ressam Joan Miró aracılığıyla sürrealist akımın öncüleri André Breton ve Paul Éluard ile tanıştı. Éluard’ın karısı Gala (asıl ismi Helena İvanovna Diakonova) tanıştıkları andan itibaren Dalí’nin ilgisini çekti ve 1929 yazında Dalí ile Gala arasında sonradan evliliğe dönüşecek olan tutkulu bir ilişki başladı.

  1931 yılında Dalí en meşhur eseri olan Belleğin Azmini yaptı. Yumuşak Saatler ya da Eriyen Saatler olarak da bilinen eserde geniş bir kumsal manzarası önünde eriyen cep saatleri resmedilmiştir. Eser genel olarak katı ve değişmez zaman kavramına karşı bir protesto olarak yorumlanır.[7] Dalí sonradan bu resmin ilhamını sıcak Ağustos güneşi altında erimekte olan bir Camembert peynirinden aldığını yazacaktı.[4]

  Haşlanmış Fasulyeli Yumuşak Yapı (İç Savaş Öngörüsü) 19361929′dan beri beraber yaşayan Dalí ve Gala 1934′te bir devlet nikâhıyla evlendiler. (1958′de bir Katolik düğünüyle nikâh tazeleyeceklerdi.) Aynı yıl New York’da bir sergi açan Dalí ABD’de büyük sansasyon yarattı ve büyük üne kavuştu. 1936′da Londra Uluslararası Sürrealist Sergisi’nde bir konuşma yapması istenince sahneye eski tip hantal bir dalgıç tulumu içinde çıktı. Tulumun beline mücevher işlemeli bir kama takmıştı; bir elinde bir bilardo ıstakası tutuyor diğer eliyle de bir çift kurtköpeğini çekiştiriyordu.[8] Konuşma sırasında nefes almakta zorluk çekince dalgıç kıyafetinin başlığı çıkarıldı.

  Dalí 1937′de Hollywood’a giderek zamanın meşhur komedyenleri Marx kardeşler ile tanıştı ve onlar için bir film senaryosu yazdı.[6] 1938 yazında ise Londra’da hayranı olduğu Sigmund Freud ile tanıştı ve ünlü psikoloğun birkaç portresini yaptı. Tüm sürrealistler gibi Dalí de bilinçaltının dışavurumuyla ilgileniyor ve Freud’un bilinçaltı konusundaki yazılarını ilgiyle takip ediyordu.

  1936′da başlayan ve tüm İspanya’yı kaosa sürükleyen İspanya İç Savaşı 1939′da General Francisco Franco’nun galibiyetiyle sona erince Dalí yeni kurulan faşist rejimi desteklediğini açıkladı.[9] Bunun üzerine çoğunluğu Marksist olan ve Dalí’nin abartılı dikkat çekme çabalarından zaten hoşlanmayan sürrealistler Dalí’ye açıkça sırtlarını döndüler. Sürrealist grubun önderi Breton Salvador Dalí’nin isminden iğneleyici bir anagram çıkardı: Avida Dollars (Dolar Heveslisi). Dalí ise cevap vermekte gecikmedi: “Le surréalisme c’est moi!” (Sürrealizm benim!)[6] Sürrealistler ve Dalí arasındaki çekişme Dalí ölene kadar devam edecekti.

  1940′da Dalí ve Gala tüm Avrupa’yı etkisi altına almaya başlayan II. Dünya Savaşı’ndan kaçarak ABD’ye yerleştiler. Burada dokuz yıl kalacaklardı. 1942 yılında Dalí Salvador Dalí’nin Gizli Hayatı isimli otobiyografisini yayımladı. 1945-46 yıllarında Walt Disney ile beraber Destino Alfred Hitchcock ile beraber Spellbound filmlerinin yapımında çalıştı. 1947′de sürrealist bir Picasso portresi yaptı.

  Katalonya’ya dönüş�
  Çarmıha Gerilme (Corpus Hypercubicus) 19541949′da Dalí karısıyla beraber Avrupa’ya döndü ve memleketi Katalonya’ya yerleşti. Hayatının sonuna kadar burada kalacaktı. Faşist Franco rejimiyle yönetilen İspanya’ya yerleşmesi bir kez daha sol görüşlü sanatçı ve aydınların tepkisini çekti.[9]

  Dalí 1951′de Katolisizm’in ve modern bilimin bazı kavramlarını sentezlediği Mistik Manifestoyu yayımladı. II. Dünya Savaşı sonrası eserlerinde Katolik temalar ve DNA hiperküp (dört boyutlu küp) ve atomik çözünme gibi modern bilim kavramları öne çıkacaktı. Hiroşima’da patlayan atom bombasının gücünden çok etkilenmiş olan Dalí hayatının bu dönemine “nükleer mistisizm” adını veriyordu. Yine bu dönemde Dalí tuvale boya sıçratma hologramlar optik yanılgılar ve stereoskopi gibi pek çok değişik teknikle denemeler yaptı.

  1960′da Figueres belediye başkanı yıllar önce Dalí’nin ilk sergisine ev sahipliği yapmış ve iç savaşta zarar görmüş olan Belediye Tiyatrosu’nu “Dalí Tiyatrosu ve Müzesi” adıyla restore etmeye karar verdi. Dalí 1974′e kadar müzenin inşaatı ve dekorasyonuyla bizzat ilgilendi ve bu projeye çok emek ve zaman harcadı. Müze 1974′te açıldıysa da Dalí 1980′lerin ortasına kadar ufak eklemeler ve değişiklikler yapmaya devam etti.

  10 Haziran 1982′de Dalí’nin çok sevdiği karısı menajeri modeli ve ilham perisi Gala hayatını kaybetti. Gala’nın ölümünden sonra yaşama isteğini kaybeden Dalí karısının öldüğü ve gömüldüğü Púbol Kalesi’ne yerleşti ve münzevi bir hayat sürmeye başladı. Temmuz 1982′de İspanya Kralı Juan Carlos Dalí’yi Púbol Markisi ilan etti. Dalí ise bu jeste karşılık olarak krala Avrupa’nın Başı adlı çizimini hediye etti. 1983′te Púbol Kalesi’nde yaptığı Serçenin Kuyruğu adlı tablo Dalí’nin son eseri olacaktı. Ağustos 1984′te Dalí kaledeki yatak odasında bilinmeyen bir sebepten çıkan yangında bacağından yaralandı.[10] Bu olaydan kısa süre sonra Figueres’e döndü ve Salvador Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde yaşamaya başladı.

  Dalí 23 Ocak 1989′da kalp yetmezliğinden öldü ve Figueres’te kendi adını taşıyan müzenin mahzenine gömüldü.
  Eserleri

  dalí hayatı boyunca 1500′den fazla resim ve onlarca heykelin yanı sıra çeşitli taş baskı eserler kitap illüstrasyonları tiyatro dekorları ve kostümleri üretmiştir. Ayrıca Man Ray Brassaï Cecil Beaton ve Philippe Halsman gibi fotoğraf sanatçılarıyla ve Elsa Schiaparelli Christian Dior gibi moda tasarımcılarıyla beraber çalışmıştır.

  Bugün Dalí’nin eserlerinin büyük çoğunluğu Figueres’deki Dalí Tiyatro ve Müzesi’nde bulunur. Florida’nın St. Petersburg kentindeki Salvador Dalí Müzesi Madrid’deki Reina Sofia Müzesi ve Los Angeles’daki Salvador Dalí Galerisi de sanatçının yüzlerce eserini barındırır.

  Dalí’nin 1965′te New York’daki Rikers Island Hapishanesi’ne bağışladığı çarmıha gerilmiş İsa resmi 1981′e kadar hapishanenin yemekhanesinde asılı durduktan sonra buradan alınarak hapishanenin lobisine asılmış 2003′te ise kimliği belirsiz kişilerce lobiden çalınmıştır.[11] 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Resimlrinden hiçbirşey anlamadığım deli bir ressamımız.

Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Mesaj Yazma Yetkiniz Var
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş