Zeugma Antik Kenti

Zeugma Antik Kenti

Belkıs/Zeugma Antik Kenti Gaziantep ili Nizip İlçesi Belkıs Köyü sınırları içerisinde Fırat Nehri'nin kıyısında yer alır. Yaklaşık 20 bin dönümlük bir arazi üzerine kurulmuş.
Zeugma Antik Kenti MÖ 300′de Büyük İskender tarafından ”Selevkia Euphrates” adıyla kuruldu. Romalı Komutan Pompeius MÖ 64′te kendisine yaptığı yardımlar karşılığında kenti 1. Antiachos’a verdi.
Kommagene Krallığı’nın 4 büyük şehrinden biri olan kent MÖ 31′den itibaren tamamıyla Roma İmparatorluğu’na bağlandı ve ”köprü” ”geçit” anlamına gelen ”Zeugma” adını aldı.
Roma döneminde büyük bir zenginlik ve ihtişam yaşayan Zeugma MS 256′da Sasani Kralı 1. Şapur tarafından ele geçirilerek yıkıldı ve yakıldı. Zeugma daha sonra depremden büyük zarar gördü.
Zeugma’da ilk kazı bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü tarafından 1987′de yapıldı. Kazıda oda biçimli aile kaya mezarı mezarın sahiplerine ait heykeller bulundu. Antik kentte ikinci kazı 1992′de yine bir kaçak kazı ihbarı üzerine Gaziantep Arkeoloji Müzesi Müdürü Rıfat Ergeç tarafından yaptırıldı. Bu kazıda taban mozaiği ve ilk villa gün ışığına çıkartıldı.
Antik kentin önemli bir bölümünün GAP kapsamında inşa edilen Birecik Barajı’nın göl suları altında kalacak olması nedeniyle 1993′ten itibaren yerli ve yabancı bilim adamlarından oluşan çok sayıda ekip Zeugma Antik Kenti’nde kurtarma kazıları yürüttü.
Kurtarma kazılarında gün ışığına çıkarılan eserlerin en önemlileri olan mozaikler Mark heykeli duvar resimleri ve kil mühür baskı koleksiyonu halen Gaziantep Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Zeugma bölgede keşfedilmeyi bekleyen önemli turizm merkezlerinin başında yer alıyor.