Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart M. Şehmus Güzel - İŞ-Çİ-LİK
  Çocukluğumda ve ilkgençlik yıllarımda çobanlık yaptım : Küçük tepeleri büyük tepeleri dağları ovaları yaylaları vadileri boş tarlaları taradım ve tanıdım. « Kızılırmak Karakoyun » dedim Kocabaşla birlikte ve çarıklı yürüdüm kaval çaldım türkü yırladım süründüm döndüm durdum. Üşüdüm. Kurtarla cebelleştim. Vurdum vuruldum. Ölmedim.

  Büyüdüm günlükçü işçi oldum :

  Tarım işçiliği yaptım : Adıyaman’da Besni’de pamuk işinde çalıştım. Araban’da Antep’de ve Kilis’te fıstık topladım. Kaçakçılık işlerine karıştım ama işi fazla uzatmadım. Can derdi başa bela. Adıyaman ve çevresinde yine tütünde işçilik yaptım. Çok çalıştırıldım az kazandım. Ekmeğim suya katık bir de demli bir çay çay kaçak bundan iyisi can sağlığı. Adana Antalya ve Mersin’de inşaat işçiliği önce İstanbul’da sonra Gemlik’te bir lokantada aşçılık bile yaptım. Kıbrıs Güzelyurt’ta portakal topladım portakal kokusuna bayıldım yine ve yeniden inşaatta çalıştım. Çok dolaştım. Çok kent kasaba köy insan kadın ve erkek ve çocuk tanıdım. Çok uğraştım.

  Mesleğim ne şimdi benim ?

  Tütün işi bir yıl boyunca seni senden alır : Bakımı kesimi toplanması ve sonrası. Tütün işi özen ister. İhmale gelmez.

  Fıstık işi yedinci ayda başlar sekizinci ayda ve ay başında şıpın diye bitiverir. Bir ay sürer en fazla.

  Pamuk işi sekizinci ayın ortalarında başlar onuncu ayın başında sona eriverir. Ama bu işin öncesi de vardır : Nisan ayında « patronun » yanına gidilir çadır kurulur. Elçilik yapılır : İşçi mevsimlik işçi toplamak işini üstlendiysen eğer. Hem elçilik yaparsın hem de zamanı gelince işçilik. Çoluk çocuk genç yaşlı kadın erkek kız oğlan farketmez : Herkes pamuk toplayabilir. Eğril doğrul eğril doğrul. Ama kırılma. Evet bu iş sekizinci ayın onbeşinde yoğunlaşır ve dokuzuncu ayın sonuna kadar gider bazen onuncu ayın başına kadar. Ve biter. Çok yorulursun. Sesini çıkar(a)mazsın. Ekmek parası çoluk çocuk derdi. Bilirsin. Kimsenin ekmek kapısını kapamamış olmak bir kadın veya bir erkeğin ve hele bir çocuğun işsiz kalmasına sebeb olmadığın için övünebilirsin de. İçinden. Ve bu sadece sende kalır. Sende.

  Evet bilirsin : Ekmek paranı kazanmak eve iki somun ve yüz gıram kıyma götürebilmek için iş aramak bitmez :

  O nedenle işte İstanbul’a gidersin taşı toprağı altın diye. Adana’yaprüleri taştandır çünkü. Antalya’ya turisti ve inşaatı boldur. Mersin’e ve hatta oradan Kıbrıs’a bile geçersin. Yaz mevsimi uzun süren her yerde çünkü inşaatta her an « düz işçilik » yapmak ve birkaç kuruş edinmek mümkündür.

  Aramızda kalsın : Açık havada çalışmak gibisi de yok : İlle finduk tütün ve pamuk işçiliğinde. İlle anayurtta yaşamak. İşçi olarak. İşçileşerek : Başka çaresi yok çünkü.

  Adım « Küçük » Ahmet’tir : Evet çocukluğumda çobanlık yaptım ... Büyüdüm işçi oldum ... Ülkeyi baştan aşağıya aşağıdan başa doğudan batıya batıdan doğuya birkaç defa dolaştım. Bu yaşıma kadar hep çalıştım hep ürettim. Ne kadar ürettim ? Ne kadar ? Boyum hâlâ çok kısadır ama pazularım acaip. Bir boğayı boynuzlarından tutup yere çalabilirim. İyi hoş ta bu pazuları ne zaman kendim için kullanacağım ? Ne zaman ? Yanıtlayabilir misin(iz) ?

  Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]| 11 Nisan 2016 19:20:42

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Türkiye'de işçi olmak hiç kolay değil. Eline sağlık.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş