Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart Ayşe Sayın | Katliamların gölgesinde

  Bu ülkede meydanlar kutlamalara yasak. Kentlerin kimliği meydanlar... O nedenledir ki kentliler yasak meydanlarda kimliklerini ancak polise gösterebiliyorlar.

  1 Mayıs kutlamalarına katılmak için geçerken Kızılay Meydanı’nın polis kuşatması altındaki halini görünce işte bu düşünceler kafamdan geçti. Polis ordusu TOMA’lar bariyerlerle tutsak alınmış başkentle özdeşleşmiş anlı şanlı Kızılay Meydanı. Katliamların hüznüne bir de tutsaklık eklenmiş bu haliyle. 500 metre aşağıdaki Sıhhiye de bu yıl “yasaklılar” listesinde... O nedenle sağa kırdık yolumuzu 500-600 metre ilerideki Kolej Meydanı’na. Meydan dediysek bildiğiniz kavşak. MOBESE hâkimiyeti gayet iyi ama. Önce arama tarama işleri. 200 günde 3 katliam görmüş başkent o nedenle bu kez arama tarama işi daha ciddiye alınmış. Önce dışarıda sonra bariyerlerin içinde ikinci ve biraz daha detaylı arama... Aramayı geçince polis kamerasına net bir görüntü veriyorsunuz. Polis helikopterleri de malum “kuş uçurtmama” görevini icra ediyor. Sendikalar meslek örgütleri yurttaşlar dernekler pankartları dövizleriyle boy gösteriyor. Meydanda “1 Mayıs” marşı çalıyor “devrimin şanlı yolunda...” Ama öyle her döviz her pankart giremiyor bu sefer. Örneğin hükümeti eleştiren pankartlara polis anında “el koyuyor” bir de “sopa” olma ihtimali olanlara. Meydan güvenlik bariyerini “aşabilmiş” renk renk pankart ve dövizlerle bir bayram görüntüsü oluşturuyor. En dikkatler çekenlerden birisi şöyle:

  “Deli kızların türküsünü söyleyip isyan ördük!”
  Hani 1 Mayıs’larda yürüyüşe geçilir ya burada yürünmüyor duruluyor. Zira yürümek de güvenlik gerekçesiyle “yasak.” O yüzden Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) pankartının altında “duruyoruz” meslektaşlarımızla.

  Katılımcı sayısı orta karar ama çeşitlilik çok. Sadece sendikalar değil çevreci kadın aktivistler de alanda. Geçen aylarda Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’nde kız arkadaşını taciz ettiği gerekçesiyle bir erkek öğrenciyi “evire çevire” dövmeleriyle gündem olan “Kampüs Cadıları” da etkinliğin katılımcıları olarak kürsüden “anons” ediliyor. Ankaralı bu yıl derinden yaralı... Yüreklerin bir yarısı Ankara Garı’nda bir yarısı Merasim Sokak’ta bir yarısı Kızılay’da kalmış... O nedenle bir türlü coşamıyor meydan katliamların hüznü var bu kez... Sadece “1 Mayıs” nakaratına eşlik ediliyor. Konuşmalara da pankartlara da “barış” özlemi yansımış:

  “Silahlar sussun barış hemen şimdi!” “Savaşa hayır teröre hayır!”
  Bir de “laiklik” vurgusu yapılıyor TBMM Başkanı İsmail Kahraman ve onun gibi düşünenlere inat.
  Kutlamalar 1 Mayıs 1977’de Taksim’de katledilenler ve Başkent’teki 3 katliamda yaşamını yitirenler için saygı duruşuyla başlıyor. Arkasından konuşmalar yapılıyor. Sonrasında katılımcılar “olaysız ve sessiz” dağılıyorlar...

  02.05.2016Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Birlik beraberlik koruyalım bu ülke bizim bizlere bırakılan genç cumhuriyetimiz daha ileri çağdaş medeniyet seviyesine çıkarma..
  Terörün her türlüsünü lanetliyorum ve kınıyorum..

  tüm emekçi kardeşlerimizin 1 Mayısı bu vesile ile kutluyorum.
  Nice 1 Mayıslar diliyorum barış içerisinde..

 3. #3
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  İllegal örgütler çeteler teröristler ülkeye dalmasa biz tüm bayramlarımızı barış ve huzur içinde kutlarız.

  Barış çığırtkanlığıyla işi bozan onlar.


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş