Etiketlenen üyelerin listesi

 1. #1
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart M. Ayhan Kara | Askeri darbe söylentilerinin altında ne var


  ROK’nın amacı büyük olasılıkla ilk askeri şurada Cemaat'le bağlantılı subay ve astsubayların yükselmesini durdurmak ve tasfiyesini sağlamak. Buna iklim hazırlamak.

  Ortalık toz duman… Ortalıkta bir darbe lakırdısıdır gidiyor. Hem de “askeri darbe” değil de “darbe” diyorlar nedense… Kastettikleri ise bir “askeri darbe”.

  Oysa içinden geçtiğimiz yıllar otoriter bir eğilimle gittikçe “sivil darbe” iklimini koyulaştırıyor. 14 yıllık AKP iktidarının gözü doymuyor; istedikçe istiyor. Güçlüyken rakipleri de güçsüzken devlet gücünü de hükümet gücüne katarak hedeflerine ulaşmaya Atatürk Türkiyesi’nin ruhuna Fatiha okumayı umuyor.

  Çeşitli adlandırmalarla Silivri yargılamalarıyla karşı karşıya kalan asker oldu ilk döneminden sonra AKP’nin. Sonradan ‘kumpas’ dediler ‘paralel’ bir unsurun üzerine attılar ama beraber yürümüşlerdi yağan yağmurda ıslanmışlardı. Silahlı Kuvvetler bırakın bir darbe yapmayı şamar oğlanına döndü neredeyse. Yanaşık düzen vaziyette ve topuk selamında… Hukuksuz ve haksız uygulamalarda bile direnmeksizin iktidara biat etmenin adı şimdi “siyasi iktidara tabi olmak”.

  MESELE BAŞKA
  Ancak mesele başka… Mesele güya emir-komuta zincirine karşın bir askeri darbe olasılığı…
  ROK’nın geçen pazar günü Sabah’ta kaleme aldığı ve Silahlı Kuvvetler’in ‘paralel’ unsurla bir darbe yapabileceği olasılığını işlediği yazısını hatırlayacaksınız… Ondan önce de Michael Rubin’in American Enterprise (AEI) için kaleme aldığı bir makale ve bunun üzerinden yandaş basının lakırdıları vardı.

  Sonunda Genelkurmay patladı! Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar Cumhurbaşkanı ABD gezisindeyken çok da gerekmeyen şekilde özellikle ROK’yı kastederek “TSK’da disiplin mutlak itaat ve tek emir komuta esastır” açıklamasını yaptı. Söz konusu açıklamanın finali şöyleydi: “Bambaşka saiklerle yapıldığı anlaşılan ve hiçbir hukuki insani vicdani ve akli dayanağı olmayan basın etiğinden ve üslubundan uzak haddini aşan haber ve yorumları yapanlar hakkında hukuki işlemler başlatılmış ve suç duyurusunda bulunulmuştur.”

  ROK’nın amacı büyük olasılıkla ilk askeri şurada Cemaat'le bağlantılı subay ve astsubayların yükselmesini durdurmak ve tasfiyesini sağlamak. Buna iklim hazırlamak. Bakın bu iklime katkıda bulunmak isteyenler nasıl çoğalacak yakında giderek. Şaşırtıcı olan kıymeti harbiyesi olmayan bir kesime önem atfedip yüreklendiren birkaç sözüm ona kalemşora koskoca genelkurmay başkanının yanıt vermesidir.

  MEDYANIN GÜNDEMİ DARBE
  Genelkurmay’ın açıklamasının ardından iki gündür gazetelerde deşilip duruyor. Dün Karar’ın iki yazarı işledi konuyu. Bugün Milliyet’te yine iki yazar; Melih Aşık ve Güneri Civaoğlu. Başka işleyenler de oldu dün ve bugün. Karar’da Elif Çakır işi iyice götürüp sanki emir-komuta nitelikli bir darbe olabilirmiş gibi fal bakmış! (1 Nisan 2016 Karar) Falını şöyle noktalamış: “Velhasıl Hulusi Akar Paşamız iyi bir Paşamızdır. Kendimizi onun döneminde güvende hissedebiliriz.”

  Elif Hanım yine de yarınlar için endişeli bir emir-komuta nitelikli askeri darbeye ilişkin. Yazısının devamından bunu anlıyoruz: “Yarın darbenin aslında darbe olmadığını düşünen ülkeyi korumak olarak anlayan bir paşa geliverir. İyi paşa olduğunu düşünürüz de başka türlü iyi paşa çıkar.”

  Yalnız iktidar kalemşorlarının kafası karışık mıdır yoksa bir senaryoyu mı paylaşıyorlar Allah bilir! Elif Hanım ROK gibi ‘paralel’ bir askeri darbe beklemiyor anlaşılan ona göre darbe olursa emir-komuta zinciri içinde olur.

  Son dönemde Beştepe’den çok Davutoğlu cephesiyle hareket eder gözüken ve bu cephenin kendisini tahkim için çıkardığı öne sürülen Karar’ın ağır topu Mustafa Karaalioğlu da dünkü “Dönüp dolaşıp aynı darbe bahsine mi geldik?” başlıklı makalesinde şöyle diyor: “Tamam ülkede demokrasinin kalitesi bir miktar düşmüştür. Temel hak ve özgürlüklerle hukuk yaralanmaya başlamıştır ama bir darbe ihtimali üzerinde konuşacak kadar da düşmedik.” Karaalioğlu devamla Genelkurmay’ın açıklamasıyla yüreklere su serptiğini ancak her ne kadar da reddedilmiş olursa olsun “darbe mevzusunun en üst düzeyde ciddiye alındığını” belirtiyor. Yine Karaalioğlu birkaç “umutsuz” ve “meczuba” Genelkurmay’ca yanıt verilmesinin yanlış olduğunu verilecek bir yanıt varsa da bunun siyasi otoritece tarafından verilmesi gerektiğine işaret ediyor.

  DARBE LAKIRDISININ İKİ MUHATABI: İKTİDAR VE MUHALEFET
  Bendeniz meseleye başka türlü yaklaşıyorum. Neden Genelkurmay açıklama yapıyor? Neden gazete köşelerinde televizyon programlarında “darbe olasılığı” yazılıyor konuşuluyor? Neden “sivil darbe” “askeri darbe” “cemaatçi askeri darbe” vb. darbe yorumları yapılıyor?

  Bunun iki nedeni var: Birincisi AKP iktidarının parlamenter demokrasi kuvvetler ayrılığı bağımsız yargıya karşı başka arayışlara girmesi. En azından azımsanmayacak bir yurttaş kesiminde kamuoyunda kimi icraatıyla bir ‘sivil darbe’ içinde olduğu imajını yansıtması; ayrıca ayrılıkçı teröre karşı ‘çözüm süreci’ döneminde devlet ciddiyetiyle bağdaşmayan acemilik kokan ve güven vermeyen tutumu.

  İkincisi ise iktidardan ürken yurttaşa seçenek sunamayan bir çıkış yolu açamayan kendisini gözden geçirip toparlanarak iktidar için umut olamayan ana muhalefet CHP ile parlamentodaki diğer muhalefet partisi MHP.

  Özellikle ayrılıkçı terör ve bölünme sendromuna karşı iktidardan da muhalefetten de ümidini kesen kamuoyu ister istemez “darbe” senaryolarına kulak kabartıyor. Çünkü bunu çaresizlik içinde bir “çıkış yolu” olarak görüyor. Ne iktidar hizaya geliyor ne ana muhalefet gereğini yapabiliyor ne de yavru muhalefet ana muhalefet ya da iktidara sıçrama eğilimi gösteriyor. Maalesef HDP ise ülkede demokrasi ve özgürlükler için bir alan açmaya çalışacağına hendek ve barikat siyasetine hapsoluyor ve PKK’nın yedeğine düşüyor. Bu konumuyla da “askeri darbe” ikliminin değirmenine su taşıyor.

  UYARI-YORUM
  Sonuç olarak hiç girmek istemediğim bir konuya bendeniz de girmiş oldum! İlk kez hoşlanmadığım bir konuda fikir yürüttüm. Amacım hem iktidar hem muhalefet partilerine sorumluluklarını hatırlatmak. Onları uyarmak. Çünkü memleket çıkışsız kalır da kutuplaşma da had safhaya varırsa; ayrılıkçı terör tırmanırsa ve hükümet basiretsizliğini sürdürürse; bir askeri darbe kaçınılmaz olursa bunun altında hem iktidar hem muhalefet kalır. Asker de dahil olmak üzere bütün bir Türkiye kalır. Tek sevinen ise bir askeri darbenin ebeliğini yapmaya çalışan PKK olur. Benden söylemesi.

  M. Ayhan Kara

  02.04.2016 21:56

  Odatv.com

 2. #2
  Ziyaretçilerimize Uyarı!:

  Kullanıcıların Profil Bilgileri Misafirlere Kapatılmıştır. Görmek için KAYIT olmalısınız.~

  Standart

  Darbe yapılıp idam edilecekler diye korkuyorlar bence. (:


  “Laiklik asla dinsizlik olmadığı gibi sahte dindarlık ve büyücülükle mücadele kapısını açtığı için gerçek dindarlığın gelişmesi imkanını temin etmiştir.”

  Mustafa Kemal ATATÜRK


Konu Bilgileri

Bu Konuya Gözatan Kullanıcılar

Şu anda 1 kullanıcı bu konuyu görüntülüyor. (0 kayıtlı ve 1 misafir)

Bu Konu için Etiketler

Bookmarks

Bookmarks

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •  

Giriş