Guinness Rekorlar Kitabına Giren Futbol Rekorları
●Brezilya İle Uruguay arasında 16 Temmuz 1950 tarihinde Maracana Municipal Stadyumunda yapılan Dünya Kupası Finalinde Tribunde 199.854 kişi vardı.

●Takım arkadaslarının "Fatty-Şişkocuk' diye cagırdıgı 1.90 metre boyundaki İngiliz Wllie henry Foulke 121 kiloydu ve kalenin önemli bir bölümünü kapsıyordu.

●İspanya'nın Atletico Madrid takımında oynayan Abel Resin 1 Nisan 1991 tarihinde yedigi gol hariç. 1275 dakika (yaklasik 14 mac) boyunca kalesinde tek bir gol görmedi.

●Paraguaylı kaleci Jose Luis Chilavert Kariyeri boyunca çogu penaltı ve servest atıştan olmak üzere 54 gol attı (arkadaslar dikkat edersiniz kaleci düşünün yani)

●İngiliz kaleci Peter Shilton 1390 maçla en deneyimli kaleci rekorunu kırdı.

●Fransızların Gözde oyunucu Zİnedine Zidane Juventus'dan Real Madrid'e 9 Haziran 2001 Tarihinde 47 milyon sterline ( bugunku paraya göre yaklasık 90 milyon dolara) transfer oldu.

●İngiliz Futbolcu Rio Ferdinand ise HAziran 2002'de Leeds United'dan MAnchester United'a transfer olurken 46.9 milyon dolar olarak en pahalı savunma oyuncusu rekorunu kırdı.

●Futbol otoriteleri tarafından gelmis geçmis en buyuk futbolcu olarak gösterilen Brezilyalı Pele 21 Yıllık Kariyerinde 1279 gol atarak en gölcü futbolcu rekorunu kırdı.

●Amerikan Samoa ile yaptıgı Dünya kupası eleme grubu macını 31-0 kazanan Avustrulya Milli Takımı böylece resmi maclardaki rekoru eline gecirdi.Bu maçta 13 gol atan Archie Thompson bir resmi uluslararası macta en cok gol atan futbolcu olarak rekoru kırdı.

●Japon futbolcu Masashi Nakayama 1998 yılının Nisan ayında yapilan 4 resmi macta toplam 16 gol attı.Nakayama 4 mac arka arkaya "hat trick" yapan tek futbolcu olarak tarihe adını yazdırdı.

●İngiliz futbolunun önemli takımlarından Arsenal Premier Lig'de 7 Mayıs 2003'den 16 Ekim 2004 tarihine dek maclarda hiç yenilmedi.

●Alman futbolcu Lothar Matthaus ve Meksikalı Antonio Carbajal 5'er kez Dünya Kupasi'na katılarak en cok katılma rekoru kırdılar.Lothar Matthaus çıktıgı 25 karsılasmayla Dünya Kupasın'da en cok mac yapan futbolcu rekorunu kırdı.

ALINTIDIR.