Malatya'da aynı anda 25 bin kişinin katılımı ile kitap okuma rekor denemesi gerçekleştirildi. Valilik Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT Kitap Kırtasiye Mağazaları'nın koordinatörlüğünde İnönü Stadı'nda yapılan denemede aynı anda 25 bin kişi 20 dakika sesli kitap okudu.
İnönü Stadı'nda saat 09.00'dan itibaren kapılar açılaya başlandı. Her katılımcıya noter huzurunda bir bilet verildi. Bu biletler belirlenen sandıklara atılmasıyla katılımcı sayısı belirlendi.
Katılımcılar önce ellerindeki kitibanı bir bölümünü sessizce okudu. Daha sonra sunucu ile birlikte 20 dakika sesli bir şekilde Victor Hugo'nun "Garip Bir yolcu" isimli kitabından 4 sayfa okundu.
Biletlerin noter huzurunda sayılacağı belirtildi. Malatya'nın gerçekleştirilen bu rekor denemesi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesi amaçlanıyor.
Bu arada 25 bin kişinin katılımı ile kitap okuma rekor denemesiyle ilgili konuşan Vali Ulvi Saran Malatya'da bir tarih yaşandığına dikkat çekerek Malatya Okuyor kampanyası süresince 7 ayda 100 bin öğrencinin 1 milyon 900 bin kitap olduğunu belirtti.

Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] Türkiye'de okuyan kişinin azlığından şikayetçi olan vali Saran "Dünyada bir kişi yılda 20 kitap okurken türkiye'de ise 6 kişinin 1 kitabı okuması son derece üzücüdür"ifadelerini kullandı.NT Mağazaları Genel Müdürü Şeref Kolak Malatya'da bir ilke imza atıldığını belirtip hedefin bu rekor denemesi ile Guinness Rekorlar Kitabı'na girilmesi olduğunu vurguladı.
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
İlki geçtiğimiz yıl 15 bin 440 kişiyle Mersin'de gerçekleştirilen 'Dünya Kitap Okuma Rekoru' etkinliği bu yıl Malatya'da gerçekleştirilmiş oldu.

ALINTIDIR.