PHOTOSHOP ACTIONS İLE TOPLU RESİM DÜZENLEME


İsim:  p1.jpg
Görüntüleme: 3
Büyüklük:  41.0 KB (Kilobyte)
Photoshop ile çok sayıda resim dosyasını tek tek uğraşmadan toplu biçimde düzenleyebiliriz. Boyut renk değiştirme yazı başka resim ekleme gibi eylemler içeren bir işlem kümesini tüm dosyalarda uygulayabiliriz. Bunu Photoshop’ta “actions” ya da Türkçe adıyla ” eylemler” özelliği sayesinde kolayca yapabiliyoruz. Şimdi CS6’da bir örnek yapalım; (Örnek Türkçe Photoshop içindir)

Önce bilgisayarımızda iki dosya oluşturalım. Ben dosyanın birine “kaynak” diğerine “hedef” adını verdim. Kaynak adlı dosyanın içinde işleyeceğim resim dosyaları var.

Photoshop ile kaynak dosyasının içindeki resimlerden birini açıyoruz. alt+f9 ‘a basarak ya da Pencere > Eylemler sekmesine tıklayarak aracımızı aktive ediyoruz. Ardından yeni eylem oluştur‘a tıklayıp açılan pencerede bir ad belirliyoruz ve kaydet‘e tıklıyoruz. Eylem penceresindeki “kaydı başlat” düğmesi kırmızıya dönüştüyse doğru yoldayız demektir.

Bu aşamadan sonra resim üzerinde istediğimiz ayarlamaları yapıyoruz. Örneğin ben genişliği 300px’e düşürüp rengi siyah beyaz yapıp üzerine eylem yazıp yazıya da kırmızı kontür verdim ve son olarak jpg olarak kaydettim. İstediğimiz düzenlemeleri yaptıktan sonra eylem penceresinde kaydı başlat butonunun yanındaki oynatmayı/kaydıdurdur butonuna tıklıyoruz. Artık eylemimiz hazır. Şimdi bu eylemi tüm dosyalara uygulamak için;

Dosya ana menüsünden Otomatikleştir ve Toplu İş sekmelerine tıklıyoruz. Açılan pencerede isimlendirdiğimiz eylemi düzenlemek istediğimiz dosyaların bulunduğu klasörü(kaynak) ve düzenlenmiş dosyaların kaydedileceği(hedef) dosyayı seçiyoruz.

Son olarak tamam’a tıklıyoruz ve arkamıza yaslanıp dosyaların birer birer düzenlenmesini izliyoruz. Hepsi bu kadar !


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]
Eğer sadece resim boyutu değiştirecekseniz çok daha pratik bir modül olan görüntü işlemci’yi kullanabilirsiniz. Dosya ana menüsünden komut dosyaları > görüntü işlemci sekmesine tıkladığımızda açılan pencerede işlenecek resimlerin olduğu dosyayı ve resimlerin kaydedileceği dosyaları seçiyoruz. Kaydetmek istediğimiz dosya türünü ve ölçüleri girip çalıştır’a tıklıyoruz.


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]


Serdar SEZER


Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ]