Photoshop ile film afişi yapma. Film afişi yapımı nasıl olur?

Geçenlerde blogumda paylaştığım ve çok beğendiğim bir çalışmamı sizlerle burada paylaşmak istedim.Çalışmamın içeriği Michael Jackson'ın son filmi olan This is it adlı filmin afişinin hazırlanışı.


İlk olarak posterimizin boyutlarında bir sayfa açıyoruz ( 600 x 900 px ) ben rehber olması açısından orjinal posteri çalışma alanı ekledim ki renk seçimlerinde kolaylık sağlasın.
Bu adımda ise arkaplan rengimizi belirleyeceğiz. Bunun için yeni bir layer açıp Gradient Tool yardımı ile orjinal afişin üzerindeki mavi( #7f9ba7 ) tonu seçerek beyaz birleşimiyle radiel özellikli bir arkaplan tanımlıyoruz.Şimdiki adımda Total-Photoshop tarafından hazırlanan vektörel çalışmayı kullanarak büyük bir zahmetten kendimizi kurtarmış oluyoruz


Vektörü Ziyaretçilere link gizlenmiştir görmek için ] indirebilirsiniz.

Görseli çalışmamıza ekliyoruz ve boyutlarını orjinaline göre ayarlıyoruzbundan sonra vektörün olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Rasterize Layer diyor ve bu adımı tamamlıyoruz.Sonraki adımda ise çalışmamızın en önemli noktalarından biri olan maskeleme kısmını hazırlamaya başlıyoruz.İlk olarak arkaplan layerımızı seçili hale getirip layer penceresinden mask sekmesine tıklıyoruz.


Şimdi ise görselin arka tarafındaki bulut efektini oluşturacağız. Bunun için uygun fırçayı seçip ayak kısmından yukarıda doğru şekillenen bir görsel hazırlıyoruz tabi bunu yaparken layerımızdaki mask üzerinde yapıyoruz.

Afişi güzel gösteren kısma geliyoruz ve internet üzerinden afiş üzerinde kullanılabilecek resimleri seçmeye başlıyoruz. Burada orjinal afişteki resimleri bire bir bulmanızın zor olduğunu söylerek yakın tonlardaki görselleri seçmenizi önerebilirim. Görselleri belirledikten sonra hepsini çalışma alanımıza aktarıyor ve gözükmesini istediğimiz bölgelere yerleştiriyoruz.Daha sonrasında en can alıcı noktaya geçiyoruz. Bu kısım biraz karışık gibi gelebilir fakat yaptıktan sonrada bi o kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Görsellerin gözükme özelliğini kapatıyoruz ve vektörümüzün olduğu layer üzerinde CTRL tuşu ile basıp seçim alanı oluşturduktan sonra belirlediğimiz görselin olduğu layerı seçip mask simgesine basıyoruz
ve sonuç;

diğer görsellerimiz için de bu uygulamayı uyguluyoruz. Daha sonrasında yumuşak bir fırçayla her maskelediğimiz layerımızın birleşim noktalarını boyuyor ve resimler arasındaki keskin geçişi ortadan kaldırmış oluyoruz.


Şimdi vektörümüzün olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Blending Options kısmına giriyor ve Stroke sekmesinden 1px kalınlığında beyaz bir çizgi ayarlıyoruz.


Daha sonra yeni bir layer açıp içini siyaha boyuyoruz bunu orjinal afişte gördüğünüz ışık efektlerini eklemek için uyguluyoruz. Siyah layerımız üzerinde Filter > Render > Lens Flare sekmesine geçiyoruz ve aşağıdaki gibi ışıklarımızı ekliyoruz.
Daha sonra ışık efektimizin olduğu Layerın modunu Lighter Color olarak ayarlıyor ve parlamaların olacağı bölgeleri beliyoruz bu adımı tekrarlamak için ışık efektimizin olduğu layer üzerinde sağ tuşa basıp Duplicate Layer diyerek çoğaltıyor ve poster üzerinde gerekli yerlerde parlama efektiniz sağlamış oluyoruz.Daha sonra parlama bölgelerindeki ışık rengini değiştirmek için yeni bir layer açıyor ve yumuşak bir brush ve uygun renk ile parlama bölgeleri üzerine sarı noktalar koyuyoruz


Bu layerın modunu Overlay olarak değiştiriyor ve Opacity değerini %65 olarak ayarlıyoruz.


Daha sonrasında Trajan Pro fontunu kullanarak gerekli metinleri yazıyoruz

Şimdi yeni bir layer açıyoruz. Tabi bu layerı font layerlarının alt kısmında oluşturuyoruz. Bu layerda görselin arkaplanındaki renk geçişinin ayarlamasını yapacağız. Bunun için yeni açtığımız layer seçiliyken vektörümüzün olduğu layerın üzerine CTRL tuşu ile basıyor ve seçili hale geldikten sonra Linear Gradient Tool ile aşağıdaki gibi bi renk alanı oluşturuyor.ve Layer Modunu Soft Light olarak değiştiyoruz. Daha sonrasında silgi aracımızı alıp yumuşak bir fırçayla geçişlerde gerekli temizleme işlemlerini yapıyoruz.

ve sonuç ;


Umarım paylaşımımı beğenmişsinizdirbu arada film hakkındada bilginiz olması açısından blogumda ufak bir paylaşım yapmıştım onuda aşağıdaki kısımda sizlerle paylaşmayı uygun gördümfilmi izlemek isteyenler için önbilgi olması açısından.


This is it Hakkında
26 Haziran’da hayatını kaybeden Jackson’ın ölmeden önce hazırlıklarını sürdürdüğü bu yaz Londra’da O2 Arena’da başlaması planlanmış ve tüm biletleri de satılmış olan This Is It adlı konserler serisinin olağanüstü prova ve kamera arkası görüntülerini içeren bir film.

Film Nisan-Haziran 2009 döneminde çekilen görüntülerden Michael Jackson’ın yakınlarının tam desteği ile yapılıyor. Yüz saati aşkın kamera arkası çekimlerinden Jackson’ın birçok şarkısının hazırlanmakta olduğu şovu için prova ederkenki görüntüleri filmde yer alıyor. Film izleyicilerine Jackson’ı daha önce hiç görmedikleri bir şekilde görebilme ayrıcalığını sunuyor.